Reklama

Skandynawski styl - prostota, która urzeka

W świecie mody częściej niż o paryskim szyku mówi się dziś o skandynawskim stylu. Urzeka on prostotą, wygodą, ale również postawą, w której bardziej niż sezonowe "jednorazówki" ceni się jakość.

W świecie mody częściej niż o paryskim szyku mówi się dziś o skandynawskim stylu. Urzeka on prostotą, wygodą, ale również postawą, w której bardziej niż sezonowe "jednorazówki" ceni się jakość.

Jeszcze do niedawna to paryski szyk był uosobieniem tego, do czego dążyli miłośnicy mody. Dziś, częściej niż paryskie ulice, zapatrujemy się na styl proponowany przez Skandynawów. W czasach, kiedy coraz bliższy stał się nam minimalizm, prostota, zaczęliśmy doceniać skandynawski styl. Niewątpliwie szlaki przecierał design, z czasem, za sprawą hygge i lagom, popularność zyskał skandynawski styl życia, aż wreszcie zwrócono uwagę na modę.

"Myślę, że styl skandynawski jest tak popularny, ponieważ wiele kobiet może się z nim utożsamiać, odpowiada im ta wygoda. Umiar jest zawsze lepszy od przesady i przebrania. Lubimy mieszać elementy męskiej i damskiej garderoby, tworząc pewne kontrasty, często dodając do stylizacji element sportowy" - przyznaje na łamach "Vogue" Pernille Teisbaek, założycielka agencji marketingowej Social Zoo.

Reklama

Niewątpliwie do spopularyzowania stylu skandynawskiego przyczyniły się media społecznościowe. O ile wcześniej styl wyznaczały główne stolice mody, dziś coraz częściej inspiracji szukamy nie na wybiegach, a w modzie ulicznej, której wybiegiem są niewątpliwie social media.

"W ciągu ostatnich kilku lat, gdy Instagram okazał się miejscem, w którym można zostać dostrzeżonym, dziewczyny zaczęły pokazywać swój osobisty styl, chciały się wyróżniać i być wierne swojej estetyce" - przyznaje Jeanette Friis Madsen, redaktor mody w piśmie "Costume".

I tak wir sezonowych trendów nieco osłabł na rzecz prostoty, minimalizmu, ponadczasowości i jakości. Jednak ten modowy fundament nie powinien być mylony z nudą. "Świetny płaszcz, para dobrze dobranych jeansów, duży wybór dzianin i elementów basic, jak t-shirt - to świetny fundament do tego, by następnie dodawać elementy z sezonowych trendów" - radzi Christina Exsteen. "Styl skandynawski ma w sobie dużo luzu, ale równocześnie jest wyrafinowany. Skandynawowie potrafią doskonale łączyć różne elementy, tworzyć warstwy, które nadają całości indywidualnego wyrazu" - dodaje.

I choć styl skandynawski utożsamiany jest z minimalizmem zdominowanym przez czerń, eksperci zgodnie przyznają, że jest to jedynie utarty stereotyp. "W ciągu ostatnich lat styl skandynawski bardzo się zmienił" - zapewnia Teisbaek. "Choć utarła się jego minimalistyczna wizja, z radością patrzę na różnorodne kolory i wzory, które pojawiają się na wybiegach, jednak wciąż zachowany jest ten łatwy do noszenia styl, który łączy się z bazowymi elementami garderoby" - dodaje. (PAP Life)

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy