Ubranie na ślub? Skrojone na miarę pana młodego

Wydawać by się mogło, że wybór stroju dla pana młodego to nic trudnego. Klasyczny garnitur, frak bądź smoking...

Kambelina
KambelinaMagazyn Wesele

Narzeczona chce, abyście razem pięknie wyglądali, przyciągnęli wzrok zaproszonych gości i cudownie wyszli na pamiątkowych fotografiach. Wystarczy ci ubranie, które będzie dobrze leżeć, zatuszuje wystający brzuszek, a przy tym nie zrujnuje kieszeni. Jak tego dokonać łatwo, szybko i przyjemnie? Prosta zasada: poznaj typ swojej sylwetki i wybierz najlepszy dla siebie krój. Jeśli przed tobą wyprawa do salonu z modą męską, przeczytaj, wyrwij i skorzystaj z poniższych wskazówek. Owocnych zakupów!

 Monochromatyczne jabłko

Najtrudniej jest ubrać mężczyznę niskiego i otyłego, o szerokich ramionach i piwnym brzuszku, którego sylwetka przypomina dorodne jabłko. Najprostszym zabiegiem jest próba wydłużenia sylwetki poprzez ubranie krótkiej marynarki zapinanej maksymalnie na dwa guziki oraz spodni w tym samym kolorze, które nie będą opinać pośladków. Tutaj sprawdzi się klasyczny garnitur, który jest najczęściej wybieranym ubraniem do ślubu. Ciemny kolor (klasyczna czerń, granat lub śliwka) optycznie wyszczupli figurę Pana Jabłko.

Unikaj łączenia różnych kolorów, postaw na jeden, konkretny. Odcinające się warstwy innych odcieni dodatkowo cię skrócą i niepotrzebnie poszerzą. Najlepiej będziesz wyglądać w marynarce jednorzędowej, której kieszenie wykończone będą obszyciami skierowanymi ku górze - zyskasz kilka dodatkowych centymetrów wzrostu.

Na zakupy powinieneś się wybrać w towarzystwie osoby, która pomoże ci wybrać idealnie skrojoną marynarkę. Podczas mierzenia zwróćcie uwagę na marszczenia - niedopuszczalne jest, aby pojawiły się one na plecach i ramionach tuż poniżej szwów. Marynarka nie powinna uwierać pod pachami ani być zbyt opięta na plecach. Musisz czuć się w niej swobodnie, nie mieć skrępowanych ruchów - niemniej nie kupuj zbyt luźnej, bo stracisz odpowiednie proporcje ciała. Dopełnienie stanowią spodnie z kantem lub lekko zwężane ku dołowi, bez mankietów. Jeśli nogawki kończą się w połowie obcasa i lekko łamią się na bucie, oznacza to, że mają odpowiednią długość.

Do garnituru dobierz białą koszulę z podwójnie wywiniętym mankietem, wystającym około 1 cm za rękaw marynarki. Jeżeli masz szczupłą szyję, możesz zdecydować się na koszulę z włoskim kołnierzykiem, który charakteryzuje się równymi, rozchodzącymi się na boki klapkami, jeśli nie, bezpieczniej jest wybrać nieco wydłużony kołnierzyk angielski. Uzupełnieniem garnituru jest zwykle kamizelka, jednak panowie z nadwagą powinni zamiast niej wybrać dłuższy krawat, którego dolna część będzie sięgała do klamry paska. Kolor krawata oczywiście musi być ciemniejszy od koszuli. Należy wystrzegać się modeli szerokich i krótkich, które tylko poszerzą i uwypuklą brzuch.

Z klasą i szykiem

Chudemu i wysokiemu mężczyźnie dobranie ubrania do ślubu z pozoru nie powinno sprawić dużego problemu. Niestety sylwetka takich mężczyzn, często nie ma właściwych proporcji - szerokość ramion jest taka sama jak bioder, brakuje wyraźnego wcięcia w talii. Na szczęście dzięki drobnym zabiegom stylizacyjnym można szybko przemienić typową ołówkową posturę w taką prawdziwie męską. Jednym ze sposobów jest ubranie się na cebulkę: wkładając kilka warstw ubrań, sprawisz, że sylwetka powiększy się i nabierze odpowiedniejszych kształtów.

Spójrzmy na przykład na krój fraka, który optycznie skraca sylwetkę, a rozkloszowany przód dodaje kilka centymetrów w obwodzie. Frak szyty jest w całości z czarnego sukna i nie posiada zapięcia z przodu, mimo dwóch równoległych rzędów guzików. Wyłogi ozdabia błyszcząca satyna, a tył marynarki przypomina ogon jaskółki. Spodnie nie mają mankietów, szew boczny ożywiają dwa lampasy. Uzupełnieniem stroju jest głęboko wycięta biała kamizelka typu pique oraz koszula z kołnierzykiem z zagiętymi różkami w tym samym kolorze. Trudno dostać koszulę z usztywnionym przodem, krytą listwą guzikową oraz wykładanymi mankietami, jednak tylko taka w pełni odda szyk fraka. Całość zwieńcza biała, wiązana mucha. Aby spodnie leżały nienagannie, warto włożyć szelki, dzięki którym nogawki nie będą się mięły. Obowiązkowym obuwiem są błyszczące czarne lakierki.

Alternatywę stanowi marynarka z poduszkami wszytymi w ramionach - pozwoli to na większe uwydatnienie barków, przez co sylwetka będzie się lepiej prezentować. Można wybrać również taką o klasycznej długości, z szerokimi klapami. Decydując się na garnitur, warto do koszuli dobrać krótki, szeroki krawat lub oryginalny plastron. Zwykle jedwabny bądź żakardowy. Najlepiej kupić go w komplecie z kamizelką - jeśli jest wzorzysta, wybierz plastron w jednolitym kolorze. Aby zaznaczyć większe węzły, a przy tym nieco poszerzyć szyję, kup koszulę z klasycznym kołnierzykiem angielskim.

Wytworna gruszka

Smoking to doskonała propozycja dla pana młodego o sylwetce przypominającej gruszkę. Wystający brzuch można zatuszować pasem hiszpańskim, szerokie biodra skryją się za klapami zakończonymi w szpic, a wąskie ramiona poszerzy szalowy kołnierz. Klasyczny smoking składa się z czarnej marynarki, jedno- lub dwurzędowej, z jedwabnymi bądź atłasowymi klapami, czarnej muchy, białej koszuli z wykładanym kołnierzykiem, czarnego pasa smokingowego (alternatywę stanowi biała lub czarna kamizelka) oraz czarnych spodni z atłasowymi lampasami. Dominująca czerń dodatkowo wysmukla, przez co mężczyzna staje się bardziej wytworny.

Zwróćmy uwagę na dodatki. Jeśli chcesz nieco ożywić strój, możesz założyć pas smokingowy w kolorze bordo lub srebrnym. Wtedy również muszka winna mieć tę samą barwę. Jeżeli brzuszek jest bardziej wydatny, warto wybrać model z szalowym kołnierzem, który poszerzy nieco twoją szyję i odciągnie uwagę od dolnej partii ciała. Dopełnienie stanowi specjalnie wycięta kamizelka z połyskującej, czarnej satyny. Jeśli mucha nie pasuje do twojego stylu, możesz sięgnąć po fular, który ładnie komponuje się z żakardową kamizelką o klasycznym kroju. Rzeczą niezmienną jest biała koszula o podwójnych mankietach zapinanych na spinki, a także plisowany, zapinany na czarne, guzikowe spinki gors.

Swoje proporcje zmienisz również, zakładając podobnie jak Pan Ołówek, garnitur z wszytymi weń poduszkami oraz szeroki, krótki krawat w prążki. Celem jest optyczne poszerzenie ramion, a zatuszowanie zbyt pełnych bioder.

Moc wyboru

Idealna sylwetka mężczyzny to taka w kształcie trójkąta - szerokie ramiona, szczupłe biodra i mocno zarysowana talia. Mający taką posturę Pan Młody w każdym ubraniu będzie wyglądał wspaniale. Doskonałym wyborem może być surdut, czyli stylizowany frak zwany też gutem, noszony przez angielskich gentlemanów w ubiegłym wieku.

To rodzaj przedłużonej marynarki dziennej z modnie skrojonymi połami przodów. Najczęściej szyty z gładkiej tkaniny w kolorze granatowym, beżowym i srebrnoszarym. Uzupełnieniem surduta są spodnie zwane sztuczkowymi, w czarno-szare prążki, jasnoszara kamizelka oraz oryginalna koszula ze stójką i ze srebrno-szarym krawatem bądź koszula z musznikiem. Dla podkreślenia wyjątkowości chwili mężczyzna może założyć białe rękawiczki i szary cylinder, a mając nienaganną figurę może się zdecydować na biały surdut angielski, który w takim odcieniu prezentować się będzie iście książęco.

Klasyczne kolory ubrania to czerń, brąz i ciemne szarości. Bardziej odważni panowie mogą wybrać purpurę lub granat, ale przy takich barwach strój musi idealnie leżeć. W przeciwnym razie wszelkie niedoskonałości figury, zagięcia i marszczenia zostaną dodatkowo uwypuklone.

Na koniec uwaga - wybierz się na zakupy dopiero po tym, jak twoja wybranka zdecyduje się na kolor sukni ślubnej. Dopasowanie kolorystyczne młodej pary to podstawa. Przy krystalicznie białej sukni barwa ubrania Pana Młodego winna mieć odcień ziemny (czarny lub popielaty). Jeśli kreacja ma kolor écru, złamanych bieli lub niestandardowy (pastele, biel z brązem, czerwień, zieleń), ubranie mężczyzny może być w nieco odważniejszej barwie, takiej jak brąz, beż, ciemna śliwka czy granat.

Justyna Abdank-Kozubska

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas