Reklama

Reklama

Najszczęśliwsze dzieci świata

Nie represje i mundurki a tolerancyjna polityka jednego z najbogatszych państw na świecie jest jednym z powodów szczęśliwego dzieciństwa. W Holandii właśnie, jak mówią badania UNICEF, mieszkają najszczęśliwsze dzieci na świecie.

Szczęśliwi dorośli wychowują szczęśliwe dzieci. Tak właśnie czują się holenderscy rodzice, którzy zostali wychowani w większości w tolerancyjnych, liberalnych rodzinach, a zasady wyniesione z domu sami wcielają w życie.

Reklama

Wg profesora dr Jana Koota, holenderskiego psychologa rodzinnego, Holendrzy od wieków dbali o dzieci i ich szczęśliwe dorastanie. W czasach rozkwitu niderlandzkiej potęgi handlowej i kolonialnej, która owocowała również rozwojem nauki, już przed czterystu laty powstały tu pierwsze ochronki, finansowane przez bogate i świetnie prosperujące towarzystwa okrętowe. Starano się już wówczas chronić dzieci, opiekować nimi i im pomagać, tak uważa Koot.

W dzisiejszej rzeczywistości dodatkowo wpływają na szczęście dzieci bardzo dobre relacje w rodzinach. - Ważna jest zwłaszcza bezpośredniość, kontakt rodziców z dziećmi, wg Koota. Podobnie dzieje się w szkołach. - Holenderski system edukacji nie stawia na represyjność i restrykcyjność, szkoła holenderska jest mniej stresująca niż w innych krajach - dodaje profesor dr Jan Koot.

daj dzieciom luz

Podobnie jak polscy, holenderscy rodzice gotowi są na wiele poświęceń i wyrzeczeń, choć swoje role często rozumieją zupełnie inaczej. Stosują tak zwane bezstresowe wychowanie, które bezstresowe jest dla dzieci, ale od rodziców wymaga wiele uwagi. Tera, mama 4-latka i 2-latka, mówi: - Dzieci muszą się czuć wolne. Wystarczy tylko rozsądnie i we właściwych momentach być stanowczym - trzeba dać im się swobodnie rozwijać.

Może to jest powód, że ci najmłodsi tak mówią o tym, co jest im do szczęścia potrzebne:

8-letni Benjo: - Jestem bardzo szczęśliwy, kiedy mogę z kolegami robić coś fajnego, to co chcę i często tak się bawimy.

Dowiedz się więcej na temat: szczęśliwi | szczęście | polityka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje