Pies mądrzejszy od człowieka?

Czy pies to tylko przyjaciel człowieka? Czy jednak pies potrafi być skutecznym pomocnikiem osoby niepełnosprawnej? Jak pies może pomóc osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Co to jest pies asystujący i jakie są jego umiejętności? Jak starać się o psa asystującego? O tym wszystkim dowiecie się już dziś w programie E - misja Specjalna o godzinie 13.00 w live.interia.tv!

Reklama

Fundacja Alaris zajmuje się szkoleniem i nieodpłatnym przekazywaniem psów asystujących osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W grupie psów pomagających osobom o różnym stopniu niepełnosprawności, obok psów przewodników niewidomych, znajdują się również psy asystujące przy wózkach inwalidzkich. Ta bardzo wyspecjalizowana grupa psich pomocników jest w Polsce praktycznie zupełnie nieznana. Do ich obowiązków należy przede wszystkim nieustanne towarzyszenie osobie na wózku.

Psy asystujące potrafią podawać swojemu przewodnikowi wszelkiego rodzaju przedmioty (telefon, portfel, klucze), otwierać i zamykać szafki, przytrzymywać drzwi (również ciężkie drzwi od windy). Zapalanie światła, przyciągnie wózka czy nawet pomaganie w ubieraniu się również należą do codziennych obowiązków psa.

Z perspektywy wózka wiele rzeczy jest trudniejszych niż mogłoby się wydawać. Gdy klucze spadną pod wózek, osoba niepełnosprawna często nie jest w stanie ich podnieść. Pies rozwiązuje ten problem całkowicie - dla niego wejście pod wózek, wyciągnięcie i podanie przewodnikowi przedmiotu, nie tylko nie jest trudnością, ale dzięki odpowiedniemu systemowi szkolenia również sprawia mu to radość.

Liczne umiejętności psa asystującego, z których korzysta na co dzień osoba niepełnosprawna sprawiają, że staje się ona bardziej niezależna od obecności innych ludzi, tym samym może się stać prawie całkowicie samodzielna.

Wiedząc jak bardzo utrudnione jest życie osób, którym odebrana została możliwość swobodnego poruszania się, Fundacja przyjęła sobie za cel wyszkolenie psów, które codziennie towarzyszą swoim niepełnosprawnym opiekunom i pomagają im we wszelkich możliwych czynnościach. Pies asystujący pomaga również w usamodzielnieniu się osoby niepełnosprawnej, stając się jednocześnie jej pomocnikiem i przyjacielem.

Pies mądrzejszy od człowieka? Przekonaj się sam! Dziś o godzinie 13.00 w programie E - misja Specjalna tylko w live.interia.tv.

Tekst powstał w oparciu o materiały Fundacji

Dowiedz się więcej na temat: umiejętności | PSY (Park Jae-Sang)

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje