Jak bezpiecznie wyprać kołdrę? Posłuży przez długie lata

Regularne pranie pościeli pozwala na zneutralizowanie gromadzących się w niej roztoczy i drobnoustrojów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że procesowi prania powinniśmy również poddać kołdrę. Jak prawidłowo prać kołdrę, by pozbyć z się niej baterii?

Jak bezpiecznie wyprać kołdrę?
Jak bezpiecznie wyprać kołdrę?123RF/PICSEL

Dlaczego warto regularnie prać kołdrę?

Nałożenie na kołdrę pościeli nie chroni nas przed przedostaniem się do niej roztoczy, grzybów, drobnoustrojów i różnego rodzaju bakterii, które nie tylko negatywnie wpływają na kondycję naszej skóry, ale również mogą np. nasilać objawy alergii.

Ponadto kołdra wchłania m.in. pot i innego rodzaju płyny, co z kolei z pewnością negatywnie wpływa na komfort naszego snu i zdrowia. W związku z tym, regularne pranie kołdry jest koniecznością, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o higienę nocnego wypoczynku.

Jak prać kołdrę?

Pranie kołdry w celu pozbycia się z niej bakterii i roztoczy, to zaledwie połowa sukcesu, bowiem sęk w tym, by podczas tego procesu nie zniszczyć kołdry. Jak zatem odpowiednio prać kołdrę, by mogła nam służyć przez kolejne miesiące, a nawet lata?

Przede wszystkim powinniśmy się stosować do zaleceń producenta. Zazwyczaj wskazówki związane z praniem kołdry umieszczone są na jej metce. Kołdry wykonane są z różnych materiałów i zawierają różne wypełnienie, dlatego w zależności od rodzaju posiadanej kołdry, ustawienie programu prania może się znacząco różnić.

Program prania będzie się różnił w zależności, jakie wypełnienie ma nasza kołdra
Program prania będzie się różnił w zależności, jakie wypełnienie ma nasza kołdra123RF/PICSEL

Kołdry wypełnione spiralnym włóknem poliestrowym zazwyczaj pierzemy w temperaturze 60 st. C, o ile inaczej nie zaleca producent. Z kolei kołdry wypełnione pierzem lub puchem nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 40 st. C. Niektóre kołdry wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału i zawierają odporne na wysokie temperatury wypełnienie. Wówczas producenci pozwalają na pranie takiej kołdry nawet w 90 st. C.

Niezwykle istotne jest również zwrócenie uwagi na maksymalną ładowność bębna pralki. Jeśli nasza kołdra mieści się w limicie wsadu pralki, który oznaczony jest w kilogramach, mamy pewność, że nie narazimy urządzenia na usterkę.

Umieszczając kołdrę w bębnie pralki, powinniśmy zwinąć ją w rulon. Dobrym pomysłem jest również związanie kołdry sznurkiem. Używajmy detergentów przeznaczonych do delikatnych materiałów, które nie powodują reakcji alergicznych. Pamiętajmy, że płyny zmiękczające mogą negatywnie wpływać na wypełnienie kołdry, rozdrabniając ich strukturę.

Jeśli z jakichś powodów nie możemy samodzielnie wyprać kołdry w domowej pralce, warto zanieść ją do pralni chemicznej.

Jak często prać kołdrę?

Specjaliści są zdania, że w przypadku posiadania kołdry syntetycznej, powinniśmy ją prać raz na pół roku. Natomiast kołdry z wypełnieniem wełny lub pierza, należy prać raz na rok. Rzecz jasna, jeśli kołdrę pobrudzimy, np. wylewając na nią kawę, herbatę czy sok, pranie powinno odbyć się natychmiast, by płyny nie wsiąkały w materiał i nie zasychały.

Jak wysuszyć wypraną kołdrę?

Po zakończeniu procesu prania bardzo istotnym aspektem jest także dokładne wysuszenie kołdry. Po wyjęciu jej z bębna pralki należy delikatnie strzepnąć kołdrę i równomiernie rozwiesić ją na suszarce. Co kilka godzin przekładamy kołdrę na drugą stronę.

Cyryl Sone o swoim tacierzyństwieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas