Bieszczady na weekend. Co oferuje "polski Dziki Zachód"?

A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady, chociażby na weekend? Do niedawna tamtejsze tereny uchodziły za nieodkryte. Dziś, mimo że podczas spaceru nadal można natknąć się na dziką zwierzynę, Bieszczady nie są już tak niedostępne turystycznie. Z sezonu na sezon pojawia się tam coraz więcej restauracji i hoteli. Jeśli chcesz odpocząć od miasta i wyjechać na kilka dni, nie wahaj się. Z pewnością docenisz piękno bieszczadzkiej przyrody i klimat tamtejszych miejscowości.

Bieszczady położone są w województwie podkarpackim. Kuszą dziką przyrodą i pięknymi widokami
Bieszczady położone są w województwie podkarpackim. Kuszą dziką przyrodą i pięknymi widokami123RF/PICSEL

Gdzie leżą Bieszczady

Bieszczady położone są w województwie podkarpackim. Ten masyw górski podzielony jest na dwie części. Pierwszą z nich stanowią Bieszczady Zachodnie, które rozciągają się na terenach Polski i Ukrainy. Z kolei Bieszczady Wschodnie, leżą wyłącznie po stronie ukraińskiej. Na turystów  przybywających do polskich Bieszczad czekają nie tylko szlaki piesze i rowerowe, ale również inne atrakcje: jeziora, maleńkie miasteczka i wyśmienite jedzenie.

Bieszczady nie są już tak niedostępne turystycznie. Z sezonu na sezon pojawia się tam coraz więcej restauracji i hoteli
Bieszczady nie są już tak niedostępne turystycznie. Z sezonu na sezon pojawia się tam coraz więcej restauracji i hoteli123RF/PICSEL

Tarnica, czyli najwyższy szczyt Bieszczad

Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad, znajdujący się po polskiej stronie masywu. To również, razem z Połoniną Caryńską i Połoniną Wetlińską, najczęściej odwiedzany wierzchołek tegoż regionu. Według legendy to właśnie u stóp Tarnicy odbyła się walka Biesa z Sanem. Dziś Tarnica oferuje turystom, którzy zdecydują się wejść na jej wierzchołek nie tylko malownicze,  zapierające dech w piersiach widoki na polską oraz ukraińską część Bieszczad, ale również odpoczynek przy żelaznym krzyżu upamiętniającym wędrówki Karol Wojtyła. Papież był ponoć w Bieszczadach aż 11 razy, a w 1954 roku wspiął się na Tarnicę.

Widok z Tarnicy zapiera dech w piersiach!
Widok z Tarnicy zapiera dech w piersiach! 123RF/PICSEL

Najkrótszy szlak na Tarnicę prowadzi z Wołosatego. To szlak niebieski biegnący schodami do przełęczy Krygowskiego. Wędrówkę szlakiem czerwonym można rozpocząć z kolei w Ustrzykach Górnych. To wejście zazwyczaj zajmuje turystom około trzech godzin.

Zalew Soliński

Wczasowicze, którzy marzą o tym, by po ciężkim tygodniu odpocząć nad wodą, wśród dzikiej przyrody, powinni wybrać się nad Zalew Soliński. W trakcie ostatnich lat wokół niego powstało wiele chętnie odwiedzanych ośrodków rekreacyjnych. Najpopularniejszą miejscowością bez wątpienia jest znajdujący się na zachodnim brzegu jeziora Polańczyk. To uzdrowisko przyciąga turystów jak magnes, zwłaszcza gdy pogoda za oknem dopisuje. Jezioro Solińskie oddalone jest o godzinę drogi od najchętniej wybieranych szlaków. Niektórzy nazywają je "bieszczadzkim morzem" i przybywają tu regularnie, rok w rok.

Jezioro Solińskie przyciąga turystów jak magnes, zwłaszcza gdy pogoda za oknem dopisuje
Jezioro Solińskie przyciąga turystów jak magnes, zwłaszcza gdy pogoda za oknem dopisuje123RF/PICSEL

Jezioro chętnie wybierają miłośnicy popularnych sportów wodnych. Latem uprawiane jest tu zarówno żeglarstwo, jak i windsurfing. Fani nieco spokojniejszych atrakcji mogą wybrać się na przejażdżkę statkiem lub wypożyczyć rowerek wodny i opalać się, spędzając czas aktywnie. Brzegi zalewu przepełniają  oczywiście leżaki i koce wczasowiczów. W gorące dni po jeziorze kursują również stateczki wycieczkowe.

Wodospad Szepit w Bieszczadach

Wodospad Szepit znajduje się na potoku Hylaty.  Zasługuje na szczególną uwagę choćby dlatego, że to pasmo górskie nie obfituje w podobne atrakcje turystyczne. Wodospadów w Bieszczadach jest mało, a Szepit jest to największym i najbardziej okazałym z nich.

Wodospadów w Bieszczadach jest mało. Te, które są zasługują na szczególną uwagę
Wodospadów w Bieszczadach jest mało. Te, które są zasługują na szczególną uwagę123RF/PICSEL

Szepit znajduje się nieopodal wsi Zatwarnica. Najłatwiej można dojechać do niego, wybierając trasę od strony Lutowisk. Piesza wędrówka ze znajdującego się nieopodal  przystanku zazwyczaj zajmuje turystom około 20 minut. Wysiłek wynagradzają jednak piękne, malownicze widoki. Wodospad, na który składa się kilka mniejszych kaskad, mierzy około 8 metrów.  To miejsce otoczone dziką przyrodą. Idealnie oddaje klimat Bieszczad - nieprzenikniony i nieco tajemniczy.

Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne to malownicze i zabytkowe miasteczko położone w województwie podkarpackim, nad niewielką rzeką Strwiąż. To również doskonała baza wypadowa dla  turystów, którzy w czasie weekendu chcą skosztować wielu atrakcji Beskid. Stąd blisko jest zarówno nad Jezioro Solińskie, jak i w góry.

Bieszczadzkie szlaki to doskonałe miejsce dla spragnionych kontaktu z naturą
Bieszczadzkie szlaki to doskonałe miejsce dla spragnionych kontaktu z naturąmateriały prasowe

W miejscowości warto zatrzymać się na dłużej. Tamtejsze szlaki z pewnością spodobają się miłośnikom pieszych wycieczek. Niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy wczasowicz znajdzie trasę dla siebie.  Turystów kuszą również  liczne trasy rowerowe. Podczas przejażdżki można podziwiać piękne widoki. W Ustrzykach Dolnych znajduje się również Muzeum przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na odwiedzających czekają między innymi stałe ekspozycje, dzięki którym można dowiedzieć się wiele o historii, geologii, florze i faunie tamtejszych regionów.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzkie lasy zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Można spotkać tu między innymi niedźwiedzie, wilki, rysie, żubry, czy jelenie
Bieszczadzkie lasy zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Można spotkać tu między innymi niedźwiedzie, wilki, rysie, żubry, czy jelenie123RF/PICSEL

Został utworzony w 1973 roku. Zajmuje południowo-wschodnią część województwa podkarpackiego. To wyjątkowa atrakcja dla osób, które cenią leśne wędrówki, prawie 80 proc. obszaru Bieszczadzkiego Parki Narodowego to dzikie lasy liściaste i mieszane.

Lasy zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Można spotkać tu między innymi niedźwiedzie, wilki, rysie, żubry, czy jelenie. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt Polski - malowniczy szczyt Opołonek. Co ważne, wejście na Opołonek od polskiej strony jest zabronione. Turyści, którzy chcą zdobyć ten szczyt muszą postarać się o zgodę BdPN oraz Straży Granicznej, która umożliwi im poruszanie się udostępnionymi trasami. Wierzchołek wciąż bywa niestety celem nielegalnych wycieczek.

Teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest szczególnie atrakcyjny turystycznie ze względu na kilkanaście ścieżek przyrodniczo-historycznych. Większość z nich prowadzi wzdłuż szlaków pieszych.

"Polacy za granicą": Tych miejsc nie zwiedzają turyści. Polak pomaga biednym KenijczykomPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas