Reklama

Reklama

Chcielibyście tu zamieszkać? Oto najdziwniejsze osiedla świata

Szare bloki, wąskie ścieżki, skwer z ławeczkami i niewielki plac zabaw - z tym zwykle kojarzy się słowo „osiedle”. Pod tym hasłem kryją się jednak i inne, o wiele bardziej oryginalne realizacje. Oto najdziwniejsze osiedla z całego świata.

Prawie połowa Polaków mieszka w blokach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że krajobraz jaki codziennie oglądają za oknami, to rozwiązanie o długiej i bogatej tradycji. Sięga ona 2 poł. XIX wieku, kiedy to przy kopalniach i fabrykach wznoszono wielorodzinne domy. Kształtami przypominały one jeszcze tradycyjne budownictwo: proste, kilkupiętrowe klocki, przykryte spadzistymi dachami.

Reklama

Prototyp bloków takich, jakie znamy dzisiaj, pojawił się w dwudziestoleciu międzywojennym. To wtedy moderniści zaoferowali mieszkańcom miast rozwiązania, które miały w niedrogi sposób zapewnić im wygodny metraż oraz dostęp do światła, powietrza i bieżącej wody. Za jedno z pierwszych modernistycznych osiedli uznaje się La Muette we francuskim Drancy, wzniesione w 1934 roku.

Początkowo bardzo prosta, opierająca się na kubicznych budynkach i umieszczonych między nimi terenach zielonych koncepcja, z czasem zaczęła ewoluować. Bloki przyjmowały najdziwniejsze formy, dyktowane czy to fantazją architektów, czy rozwijającą się techniką. Oto kilka najciekawszych przykładów.

Burj Al Babas w Turcji

Miało być jak w bajce: różowe ściany, strzeliste wieże, misterne balkoniki, rzeźbione gzymsy, a do tego całkiem atrakcyjna cena. Na takiej koncepcji opierało się osiedle Burj Al Babas, położone w Turcji, w połowie drogi między Stambułem a Ankarą.

W zamyśle architektów jego estetyka miała nawiązywać do zamków, znanych z Disney’owskich bajek. Oferta skierowana była do bogatych mieszkańców krajów arabskich, a na osiedlu, oprócz ponad 700 domów, zaplanowano też wzniesienie spa, meczetów, centrów handlowych i wielu innych udogodnień. Inwestycja pochłonęła 205 milionów dolarów.

Jednak, mimo rozmachu i fantazji dewelopera, chętnych do zamieszkania na bajkowym osiedlu nie udało się znaleźć. Brak kupców zbiegł się w czasie z kryzysem walutowym w Turcji. W efekcie disney’owska utopia dziś stoi pusta, wyglądem przypominając dekoracje do filmu grozy.

Habitat 67 w Montrealu

To tylko jeden budynek, jednak dzięki swojej imponującej kubaturze, śmiało mógłby posłużyć za całe osiedle.

Wzniesiony w Montrealu Habitat 67 to jedna z najciekawszych inwestycji mieszkaniowych XX wieku. Składa się z 354 identycznych, prefabrykowanych elementów, tworzących 164 mieszkania, o różnym metrażu i układzie. Twórca projektu, Moshe Safdi, pracując nad Habitatem inspirował się budowlami Bliskiego Wschodu, a za cel stawiał sobie stworzenie budynku, który zapewniałby mieszkańcom więcej prywatności i komfortu niż klasyczna, modernistyczna kostka.

Niestety, koncepcja ze względu na wysokie koszty realizacji, nie doczekała się upowszechnienia. Habitat 67 stał się za to ikoną architektury, a w 2009 roku został uznany za obiekt zabytkowy.

Barrio Gaudi w Reus (Hiszpania)

Ricardo Bofill to kataloński architekt, uważany za jedną z najważniejszych postaci postmodernizmu. W jednym z wywiadów mówił, że jego zdaniem "historyczne miasta są o wiele bardziej interesujące niż te współczesne". Słowa te, wydają się być motywem przewodnim jego twórczości. Budynki Bofilla to narracyjne koncepcje, w których historia sztuki (nie tylko architektury, ale również literatury czy malarstwa) łączy się z nowoczesnymi oczekiwaniami.

Świetnym przykładem stylu katalończyka jest osiedle Barrio Gaudi w Reus, będące hołdem dla legendarnego twórcy Sagrady Familii. Znajdujące się tam budynki to kompozycje sześcianów, o elewacjach pokrytych cegłą w ciepłym, pomarańczowym kolorze. Z prostymi bryłami kontrastują ukośne balkony, a poszczególne budynki połączone są tarasami i kładkami, tak by mieszkańcy mogli poruszać się po osiedlu, korzystając nie tylko z ulic.

Oprócz Barrio Gaudi Bofill ma na koncie jeszcze inne, nie mniej ciekawe realizacje. Należą do nich m.in. Zamek Kafki, czy Les Espaces d'Abraxas - blok nawiązujący kształtem do rzymskiego Koloseum.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje