Reklama

Reklama

Dubaj, Meksyk, Dominikana: Gdzie uciec od zimy w ferie 2022?

Od kilku lat Polacy coraz chętniej wybierali zimą egzotyczne kierunki po to, by zażyć trochę słońca. Tendencję tę zahamowała pandemia, ale nawet pomimo surowych obostrzeń podróż w ciepłe strony świata wciąż jest możliwa. Gdzie najlepiej się udać na ferie?

Słońce, plaża, świeże powietrze, szum morza. To rzeczy, których nie sposób doświadczyć zimą w Polsce (ewentualnie możliwe jest to ostatnie, jeśli ktoś się mocno zaprze i odwiedzi Bałtyk w styczniu lub lutym). Dlatego od paru dobrych sezonów tak chętnie w okresie feriowym jeździliśmy w ciepłe kraje.

Pandemia koronawirusa zablokowała na jakiś czas możliwość wycieczek w odległe zakątki świata, choć nie było to niemożliwe. Teraz co prawda nie możemy udać się wszędzie, ale podróżowanie jest odrobinę łatwiejsze. Oto, jakie egzotyczne kierunki cieszą się w ferie największą popularnością wśród Polaków.

Reklama

Ferie 2022: Dubaj

Zjednoczone Emiraty Arabskie coraz bardziej otwierają się na turystów. Przodownikiem jest niewątpliwie najbardziej liberalny i przyjazny dla przyjezdnych Dubaj. Polacy zaczęli interesować się tą destynacją już kilka lat temu, co zauważyły biura podróży oraz linie lotnicze. 

Lot do Dubaju z Polski to niecałe sześć godzin, a bezpośrednio nad Zatokę Perską dostaniemy się zarówno z Warszawy, jak i z Krakowa. Temperatury w zimie wahają się od 25 do 30 stopni w skali Celsjusza. Nie uświadczymy co prawda nie wiadomo jakich upałów, ale możemy liczyć na słońce i łagodną aurę.

Emiracka metropolia oferuje mnóstwo plaż i kąpielisk, gdzie można spędzić cały dzień, a także wiele rodzinnych atrakcji. Ciekawostka: w Dubaju mówi się, że jeżeli ktoś kąpie się w morzu pomiędzy grudniem a lutym, to z pewnością są to turyści. Dla lokalnych mieszkańców temperatury poniżej 30 stopni to sroga zima. 

- W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się destynacje, w których polityka wjazdowa była "mało skomplikowana" lub chociaż "stabilna" - tłumaczy Dominika Jurkowska, Menedżer ds. Marketingu i Rozwoju Sieci Agencyjnej w Biurze Podróży Exim Tours. - Dubaj jest jedną z takich, które od początku wymagały testów PCR przed przylotem. Od wszystkich - zaszczepionych, niezaszczepionych, więc nie było zamieszania, to jest dla klienta bardzo istotne. 

Do 72 godzin przed wyjazdem do Dubaju należy obowiązkowo wykonać test PCR, który zostanie sprawdzony już na lotnisku w Polsce. 

Powrót do kraju ze względu na skomplikowane przepisy to nieco trudniejsze przedsięwzięcie. Zgodnie z najnowszymi zmianami wjazd do Polski spoza strefy Schengen jest możliwy tylko z wynikiem testu, otrzymanym do 24 godzin przed przekroczeniem granicy. Test można ewentualnie wykonać na lotnisku po przylocie. Inaczej czeka nas 14-dniowa kwarantanna z możliwością skrócenia poprzez wykonanie testu po 8. dniu.

- Drugim powodem popularności Dubaju w roku 2021 było zamknięcie dużej ilości kierunków azjatyckich - kontynuuje Jurkowska. - Dubaj jest uznawany za "egzotyczną" destynację, w której możemy nie tylko odpocząć, ale również wiele zobaczyć. 

Jak dodaje, turystów z pewnością przyciągnęło także EXPO 2020, wydarzenie kulturalne zorganizowane z ogromnym rozmachem. Potrwa ono do 31 marca 2022, więc to ciekawa propozycja w kontekście naszych ferii. 

Ferie 2022: Meksyk

Chociaż mówi się, że idealną porą do zwiedzania Meksyku jest wiosna, to nic nie przeszkadza w tym, aby udać się tam zimą. Jeśli podróżujemy w celach typowo wypoczynkowych, najczęściej polecanymi rejonami jest południe, szczególnie Cancun i Riwiera Majów.

Pogoda? Przyjemnie i ciepło. Temperatura w granicach 26 - 29 stopni w ciągu dnia to solidny argument za spędzeniem ferii na Półwyspie Jukatan. Turystów w tamte rejony przyciąga także rajska atmosfera oraz możliwość uprawiania sportów wodnych.

Jeśli chodzi o przepisy wjazdowe, to są one póki co wyjątkowo łagodne. Jak czytamy na stronie naszego MSZ: "Od początku pandemii COVID-19 Meksyk pozostawił otwarte swoje granice lotnicze. Szereg linii lotniczych obsługuje międzynarodowe rejsy z Europy, USA, Kanady i Ameryki Łacińskiej do różnych miast Meksyku. Nie przewiduje się restrykcji w ruchu Polaków ani innych obcokrajowców."

Urzędnicy ostrzegają jednak przed tym, że "funkcjonariusze graniczni częściej niż przed pandemią sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i zamiar opuszczenia terytorium Meksyku (bilet powrotny)." Podróżni powinni przedstawić te dokumenty w formie papierowej na żądanie funkcjonariusza migracyjnego. 

Trzeba pamiętać, że powrót do Polski wiąże się z koniecznością wykonania testu PCR - ze względu na długość lotu zostaje nam praktycznie jedynie możliwość zrobienia go na lotnisku. Jedyną alternatywą jest kwarantanna.

Niestety, do Meksyku nie polecimy bezpośrednio z Polski, a bilety z krajów zachodniej Europy - Holandii, Francji, Belgii czy Niemiec - nie należą do najtańszych. Eksperci radzą więc polować na promocje w takich liniach jak Jetairfly, Lufthansa lub Iberia albo wybrać się na wycieczkę zorganizowaną z przelotem czarterowym.

Ferie 2022: Dominikana

Dominikana stała się hitem wyjazdowym w pierwszej połowie 2020, kiedy zamknięto praktycznie wszystkie granice. Było to jedno z niewielu państw, które umożliwiało wjazd podróżnym praktycznie z całego świata. Tak naprawdę więc Polacy zaczęli latać tam niecałe dwa lata temu.

Co ma do zaoferowania karaibskie państwo? Przede wszystkim pewną pogodę, piaszczyste plażę, czystą wodę i rozbudowaną bazę turystyczną. Średnia roczna temperatura to 25 stopni. 

Co prawda Dominikanę dwa razy do roku nawiedzają intensywne opady i huragany, ale pora deszczowa trwa od maja do czerwca i od sierpnia do listopada, więc zima to idealny moment, aby tam polecieć. 

Pomimo rosnącej popularności tego kierunku w naszym kraju żadna linia lotnicza nie oferuje przelotu rejsowego bezpośrednio z Polski na Dominikanę. Zostaje więc jedynie lot z przesiadką bądź czarter. Ten pierwszy może potrwać łącznie nawet ponad 20 godzin.

Władze Dominikany nie wymagają od przyjezdnych testów ani zaświadczeń o szczepieniu w momencie przekraczania granicy na lotnisku. Dokumenty potwierdzające negatywny wynik lub pełne szczepienie będą jednak potrzebne przy wejściu do placówek publicznych, banków, restauracji, galerii handlowych, dyskotek, sklepów, ośrodków sportowych i transportu publicznego.

Dodatkowo wszyscy przybywający do kraju muszą wypełnić formularz wjazdowy dostępny na stronach rządowych.

Ferie 2022: Zanzibar

Zanzibar to kolejne po Dominikanie miejsce, które podbiło serca Polaków w 2020, również ze względu na łagodne przepisy wjazdowe. Władze Tanzanii, do której należy wyspa, bardzo dobrze wiedzą o tym, że to właśnie luzowanie obostrzeń dotyczących podróżnych jest tym, co ich przyciąga.

Z drugiej strony konieczne było wprowadzenie kilku zasad dotyczących bezpieczeństwa. Ta, która najbardziej dotknie polskich turystów, nakłada obowiązek wykonania testu PCR najdłużej 72 godziny przed przylotem na Zanzibar. 

Dodatkowo, jeśli ktoś wykazuje objawy choroby (gorączka, kaszel), zostanie poproszony skorzystanie z szybkiego testu (nazywanego tam "rapid test") w cenie 25 dolarów. Zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem ani szczepienie nie zwalnia z obowiązku zrobienia testu. 

Każdy podróżny musi także na 24 przed przekroczeniem granicy wypełnić formularz wjazdowy (Travelers Surveillance Form), po którym otrzymujemy swój unikatowy kod (Unique Health Code - UHC). Należy okazać go służbom na lotnisku. Na miejscu zostaniemy również poproszeni o wypełnienie ankiety na temat naszego stanu zdrowia.

Przeczytaj także:

Ferie zimowe 2022. Te regiony są najczęściej wybierane

Ferie zimowe 2022. Kiedy wypadają w poszczególnych województwach?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje