Miesiąc miodowy za miedzą

Splendor przeszłości, magia średniowiecznych miast, romantyzm zabytkowych uzdrowisk, uroda niezadeptanych szlaków górskich. A do tego niezwykłe hotele, smakowite knedliczki, ziołowy likier i kąpiel piwna. Czechy na zdrowie!

Wyjątkowo urokliwy Krumlov leż nad brzegiem Wełtawy
Wyjątkowo urokliwy Krumlov leż nad brzegiem Wełtawy123RF/PICSEL

Jeśli podróż poślubna, to muszą być zamki, pałace, legendy o skarbach, duchy księżniczek, opowieści o dzielnych rycerzach i miłości aż po grób. Tego wszystkiego doświadczycie w Czechach. Dostojnych budowli historycznych jest tam co niemiara, można je zwiedzać (często z przewodnikiem ubranym w strój z epoki), oglądać pokazy dawnych tańców, popisy szermierki, uczestniczyć w koncertach, nocować w zabytkowych komnatach i raczyć się doskonałym jadłem w eleganckich wnętrzach.

Bajeczną atmosferę zapewnia Czeski Krumlov nad brzegiem Wełtawy. W tym urokliwym miasteczku czas stanął w miejscu. Zachwycają zadbane, pięknie zdobione kamieniczki, plątanina uliczek i tajemniczych zakamarków starówki, imponująca twierdza na skale i rozległe ogrody zamkowe z barokowym teatrem i obracaną sceną, na której wystawiane są klasyczne sztuki. Wieczór uprzyjemni kolacja przy świecach w klimatycznej knajpce. Ma być mniej miasta, a więcej natury? Proszę bardzo: Hruba Skała z pięknym hotelem w XIV-wiecznym zamku. To popularne miejsce przyjęć weselnych i romantycznych wypadów. Pejzaże z tarasów widokowych wyglądają jak z pocztówki,  średniowieczna karczma szczyci się wybornym jadłem, a centrum relaksu oferuje pakiety dla dwojga z jacuzzi na świeżym powietrzu - w tle skalne formacje z piaskowca i zielone wzgórza.

Jedną z najpiękniejszych rezydencji w Republice Czeskiej jest  Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane, położona na Wysoczyźnie, w centralnej części kraju. Ta surowa kraina z trzema zabytkami na liście UNESCO jest idealna dla miłośników dziewiczej przyrody. Pałacowy hotelik zadziwia kunsztem wysmakowanych wnętrz, luksusowych apartamentów, urodą XVIII-wiecznego parku w stylu angielskim. W najstarszej części mieści się ekskluzywna restauracja, na terenie niegdysiejszej stadniny koni zorganizowano spa z basenem pod kolumnami, w wieżyczce jest jacuzzi (dla dwojga i z szampanem!), a zamkowa piwnica kryje ogromną kolekcję win. Prawdziwym skarbem jest kaplica z zabytkowymi freskami - idealne miejsce na sakramentalne "tak".

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie...
Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie...123RF/PICSEL

Uroki stolicy

Praga rozłożona na siedmiu wzgórzach i przepasana wstęgą Wełtawy kusi widokami, zadziwia bogactwem pamiątek przeszłości, czaruje atmosferą bohemy, ma świetnie zachowane zabytki i arcydzieła architektury, których nie zniszczyły wojny ani bezguście socrealizmu. W zabytkową aurę doskonale wpisują się tutejsze restauracje, ogródki kawiarniane, gospody, piwiarnie, w których można skosztować zarówno lokalnego jadła, jak i międzynarodowych specjałów, których dopełnieniem są wina z czeskich Moraw albo piwa z czeskich browarów. Serce miasta bije w malowniczo górujących nad miastem Hradczanach - królewskiej dzielnicy z zamkiem (mieści się w nim siedziba prezydenta), katedrą św. Wita, ogrodami królewskimi i słynną Złotą Uliczką zabudowaną pięknymi kamienicami, w których niegdyś żyli prascy rzemieślnicy, ale najbardziej znanymi mieszkańcami byli pisarze: Franz Kafka i laureat Nagrody Nobla - Jaroslav Seifert. Ta najsłynniejsza czeska ulica jest pełna klimatycznych kawiarni, galerii, butików i... tysięcy turystów z całego świata.

Aby pozostać w historyczno-romantycznej atmosferze, warto przejść schodami do Małej Strany - dzielnicy utkanej z malowniczych zaułków, wąskich i stromych uliczek oryginalnych knajpek, butików, barokowych pałaców i kościołów. Wizytówką miasta jest majestatyczny most Karola, z którego roztacza się wspaniała panorama Pragi. Można nim dojść na Stare Miasto, by delektować się atmosferą rynku, wiekowych świątyń, by zobaczyć ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym i Teatr Stanowy, w którym odbyła się premiera "Don Govianniego" Mozarta. No i jeszcze Nowe Miasto z placem Wacława - świadkiem wielu wydarzeń historycznych, tętniące życiem towarzyskim i handlowym. Jak zakończyć romantycznie praski dzień? Rejsem po Wełtawie z kolacją i muzyką na żywo.

Kąpiel w piwie

Sława przeszłości, dobroczynne źródła, które leczą i relaksują, niepowtarzalna atmosfera, zabytkowe pijalnie wód, eleganckie hotele, atrakcje rozrywkowe i malownicze okolice - dajcie się skusić na wellnessową podróż do Czech! Propozycja nie do odrzucenia: Karlowe Wary. Na kuracje tu przyjeżdżali car Piotr Wielki, cesarzowa Maria Teresa, królowie, księżniczki, Casanova, Goethe, Beethoven, Wagner, Bach, Chopin, Liszt, Freud i śmietanka towarzyska z całej Europy. Na liście późniejszych sław znaleźli się m.in. Whoopi Goldberg, Gregory Peck, Michael Douglas, Robert de Niro, Rita Hayworth.

Miasto jest nie tylko jednym z najpiękniejszych uzdrowisk na świecie, ale także miejscem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Jeszcze niedawno przybywały tu na zdrowotny urlop głównie pary świętujące srebrne i złote wesele, ale dziś, gdy styl vintage i spa są w modzie, czeskie uzdrowiska odwiedzają coraz liczniej nowożeńcy. Zabytkowe obiekty kąpieliskowe, stare wille, park, promenada, wytworne hotele, pensjonaty z duszą, znakomite restauracje, ekskluzywne ośrodki spa tworzą magiczną scenerię, przeszytą duchem historii i sentymentalnych uniesień. Na podróż do przeszłości zaprasza np. najstarszy hotel, który od 300 (!) lat jest synonimem luksusu: Grandhotel Pupp z wytwornymi jadalniami, salą koncertową i rzymską łaźnią.

Podczas pobytu w Czechach warto skorzystać w piwnych kąpieli
Podczas pobytu w Czechach warto skorzystać w piwnych kąpieli EastNewsEast News

Jeśli bardziej niż wodę lubicie czeskie trunki, to w Karlowych Warach odwiedźcie Muzeum Becherovki i spróbujcie słynnego likieru, bo to właśnie w tym uzdrowisku Jan Becher wymyślił jego recepturę w 1867 r. Macie ochotę na więcej? W uzdrowisku Mariańskie Łaźnie można skorzystać z kąpieli w... kadziach dębowych wypełnionych czeskim piwem, racząc się jednocześnie złotym trunkiem z kufli, a następnie odpocząć na sianie pszenicznym z pajdą piwnego chleba przy kominku.

Romantyczna wspinaczka

Od Szumawy na południu przez Góry Izerskie i Karkonosze na północy po Beskidy na wschodzie rozciągają się malownicze rejony górskie idealne na wędrówki i rowerowe wycieczki, zimą na narciarskie eskapady, o każdej porze roku - na celebrację uczuć. Wiele szlaków biegnie zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, np. słynna Droga Przyjaźni wiodąca na Śnieżkę. Niedaleko naszej granicy rozpościera się Czeski Raj, pełen skalnych formacji, tuneli, labiryntów, wąwozów, jaskiń, wież, mostków, punktów widokowych. Miliony lat temu było tu dno morza. Działanie natury przyniosło spektakularne efekty w postaci unikatowego krajobrazu oraz bogactw naturalnych, powstawały huty szkła i manufaktury kamieni szlachetnych. Pochodzące stąd jaspisy czy granaty zdobią biżuterię niejednej światowej celebrytki.

Symbolem regionu są ruiny gotyckiego zamku Trosky. To ulubione miejsce artystów i zakochanych. Równie niezwykłą krainą, pełną wąwozów i skalnych formacji o fantazyjnych kształtach, jest Park Narodowy Czeska Szwajcaria ze słynną Prawcicką Bramą - gigantyczną formacją skalną, największą tego typu w Europie. Tutejsza sceneria wygląda jak wyjęta ze świata baśni. Nic dziwnego, że tutaj J.Ch. Andersen napisał część "Królewny Śnieżki", a filmowcy kręcili sceny do "Opowieści z Narnii".

Alina Woźniak

Karolina Gilon: Kiedy mówię Interia, myślę Pomponik INTERIA.PL
Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas