Pięć najbardziej klimatycznych parków na jesień
Parki są idealnym miejscem na klimatyczne jesienne spacery. Pozwalają nasycić wzrok pięknymi barwami, a do tych najciekawszych warto wybrać się nawet na koniec Polski. Wiele z nich oprócz kontemplowania uroków przyrody, pozwala też wniknąć w długą i ciekawą historię. Polecamy pięć parków, gdzie poczujesz klimat prawdziwej polskiej jesieni.
Park Starokozielski w Gliwicach
Gliwicki Park Starokozielski, położony częściowo na terenie dawnego cmentarza z połowy XIX wieku, jest jednym z najbardziej klimatycznych parków w Polsce. Jego melancholijna atmosfera fantastycznie zgrywa się z jesienną aurą. Przez cały park biegnie aleja wysadzona kasztanowcami. Na jego terenie znajduje się również cenny zabytek architektury, a mianowicie drewniany kościół z XIII wieku, który został tu przeniesiony w 1926 roku z Zębowic.
Park im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Park im. Piłsudskiego, potocznie nazywany Parkiem na Zdrowiu, jest największym łódzkim parkiem i jednym z największych w Europie. Rozciąga się na powierzchni 172 ha. Powstał na terenach należących dawniej do lasów miejskich, co widać do dnia dzisiejszego. Zasadnicza część parku składa się z pospolitych gatunków drzew (sosny zwyczajnej, brzozy brodawkowatej, dębu szypułkowego i grabu), ale rosną w nim też rzadko spotykane odmiany. Poza tym można tu spotkać egzotyczne gatunki, nie występujące naturalnie w naszej strefie klimatycznej, jak platan klonolistny czy tulipanowiec. Do parku przylegają tereny rekreacyjne, m.in. ogród botaniczny, ogród zoologiczny i rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie, które przyciągają mieszkańców i turystów.
Park przy Hotelu Dębowym w Bielawie
U podnóża Gór Sowich znajduje się Hotel Dębowy Biowellness & SPA. Ten kompleks wypoczynkowy otoczony jest imponującym, rozległym parkiem, który powstał w 1904 roku. Jest wpisany do rejestru zabytków, a na jego terenie rośnie aż sześć drzew będących pomnikami przyrody. Spacerując malowniczymi alejkami parkowymi można poczuć klimat angielskich przypałacowych parków. Zlokalizowany jest tam urokliwy biostaw, w którym warto zakończyć rytuały saunowe. Park słynie z niezwykłego mikroklimatu, który działa dobroczynnie na układ oddechowy. Jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania Parku Krajobrazowego Gór Sowich.
Park Stefana Żeromskiego w Warszawie
Warszawski park im. Stefana Żeromskiego, położony w dzielnicy Żoliborz, jest stosunkowo niewielki, ale nie można odmówić mu uroku. Został założony na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich z XIX wieku. Cały park przecięty jest na dwie części wysokim wałem, a jego centralną część zdobi baszta artyleryjska. Na skwerze przy głównym wejściu, od strony placu Wilsona, mieści się fontanna z rzeźbą Dziewczyna z dzbanem, która stanowi jeden z symboli Żoliborza. Przyrodniczym atutem parku jest z pewnością urozmaicone ukształtowanie terenu.
Park Miejski w Kaliszu
Niezwykle malowniczo w jesiennej szacie prezentuje się Park Miejski w Kaliszu. Jest to najstarszy park miejski w Polsce. Jego korzenie sięgają końca XVIII wieku, a w 1964 roku został zarejestrowany w Państwowym Rejestrze Zabytków. Od strony jednego z głównych wejść do parku, przy fontannie na placu Jana Pawła II, natkniemy się na pięknie odrestaurowaną basztę wraz z murami, z którą wiąże się legenda o Dorotce. Cały park rozciąga się między ramionami Prosny. Ciekawym przystankiem podczas spaceru będzie widok na teatr, do którego można zejść mostem. Oczywiście największą wartością parku są liczne gatunki drzew i krzewów. Warto też skusić się na wypożyczenie kajaka lub roweru wodnego z przystani znajdującej się po drugiej stronie rzeki, aby poznać go z innej perspektywy.