"Podwodny Las" - niezwykła atrakcja Pojezierza Drawskiego

Jezioro Pile na Pojezierzu Drawskim uchodzi za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc do nurkowania w Polsce. Jego atrakcją jest „Podwodny Las” – zatopiony las sosnowy. Według legendy to pozostałość po wyspie, na której Niemcy mieli bazę miniaturowych łodzi podwodnych, a która została przez nich wysadzona.

Pojezierze Drawskie jest świetną alternatywą dla Mazur
Pojezierze Drawskie jest świetną alternatywą dla MazurJerzy Ochoński PAP life

Malownicze Pojezierze Drawskie leży w województwie zachodniopomorskim. To świetna alternatywa dla osób, które chciałyby wypoczywać pośród lasów i jezior, ale wzdrygają się na myśl o przepełnionych Mazurach. Jednym z najciekawszych akwenów na tym pojezierzu jest jezioro Pile.

Wielbiciele nurkowania mogą podziwiać tam podwodny, sosnowy las, który usytuowany jest tuż przy jeziornej wyspie. Obecnie, w porównaniu z mapami topograficznymi z lat 30 XX wieku, wyspa jest zdecydowanie mniejsza. Jak wykazały prowadzone przez nurków badania, podwodny las powstał najprawdopodobniej na skutek zapadnięcia się wapiennej groty znajdującej się pod powierzchnią wyspy.

Nie jest to tak barwna historia jak jedna z legend, która urosła wokół podwodnego lasu. Mówi ona, że na wyspie była niemiecka baza miniaturowych łodzi podwodnych - wysadzono ją pod koniec II wojny światowej.

Jezioro lubiane jest nie tylko przez nurków. Plażowicze znajdą tam kąpieliska z piaszczystymi plażami. Ciągną tam również wędkarze, zalany las jest bowiem domem dla wielu gatunków ryb - okonia, szczupaka, płoci, sielawy czy leszcza. Co więcej, przez jezioro biegnie szlak kajakowy rzeki Piławy.

Plaża w miasteczku Borne Sulinowo
Plaża w miasteczku Borne SulinowoJerzy Ochoński PAP life

Przy okazji wypoczynku nad jeziorem Pile, warto zajrzeć do miasteczka Borne Sulinowo, które aż do początku lat 90. było niedostępne dla większości. Działała tam bowiem baza wojsk radzieckich, która powstała na bazie dawnego garnizonu niemieckiego. W mieście wciąż można odnaleźć wiele śladów z jego wojskowej przeszłości.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas