Wyjątkowa odmiana hortensji. Bujnie kwitnie nawet w cieniu
Jeśli marzysz o kwietnym dywanie lub oryginalnym i prostym w uprawie pnączu, postaw na hortensję pnącą. To urzekający krzew, który podbił serca ogrodników na całym świecie. Efektowne kwiatostany wprowadzą sielski klimat do każdego ogrodu. Roślina jest prosta w pielęgnacji, szybko rośnie i zachwyca wyglądem. Z łatwością pnie się po murach, drzewach czy pergolach i idealnie nadaje się do uprawy w cieniu. Sprawdź, dlaczego warto mieć tę wyjątkową hortensję w ogrodzie.

Spis treści:
Hortensja pnąca - jak wygląda i jak szybko rośnie?
Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) to urocza roślina, która za pomocą korzonków wczepia się w chropowate powierzchnie. Dość szybko rośnie (średnio metr rocznie) - zdrewniałe pędy mogą osiągać nawet 10 m długości. Charakteryzuje się bujnym ulistnieniem - liście mają intensywnie zielony kolor, a jesienią wybarwiają się na żółto. Największym atutem rośliny są jednak jej kwiatostany - baldachogrona złożone z licznych drobnych kwiatów.
Pojawiają się na początku czerwca i kwitną aż do końca lipca. Mają biały lub kremowy kolor, a ich słodka woń wabi motyle i pszczoły.
Hortensja pnąca - zasady pielęgnacji
Hortensja pnąca nie ma dużych wymagań. To jedna z nielicznych roślin kwitnących, która nadaje się do uprawy w cieniu. Warto pamiętać, że najlepsze będzie miejsce półcieniste i osłonięte od wiatru. Ma też wysoką odporność na mróz i niskie wymagania glebowe.
Najlepiej i najszybciej rośnie w podłożu lekko kwaśnym i wilgotnym. Potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w trakcie suszy i upałów, ale nie toleruje zbyt dobrze zastoju wody.
W przypadku sadzenia jej w pobliżu roślin (np. w celu pokrycia liśćmi pnia drzewa) konieczne może być nawożenie obornikiem lub preparatem do roślin kwitnących. W przeciwnym razie ze względu na konkurencję z drzewem hortensja może marnieć lub bardzo słabo rosnąć. Przycinanie hortensji nie jest konieczne, chyba że chcemy ją formować albo ograniczać wzrost. Wtedy zabieg najlepiej wykonać po zakończeniu kwitnienia, czyli w sierpniu lub wrześniu.

Hortensja pnąca - zastosowanie w ogrodzie
Świetnie nadaje się do tworzenia efektownych pnączy - roślina doskonale radzi sobie we "wspinaczce" po chropowatych powierzchniach. Dzięki temu idealnie nadaje się do obsadzania murów, ogrodzeń, altan czy pergoli. Jeśli chcemy, by rosła wysoko w pionie, warto umieścić ją na solidnych podporach lub zamontować specjalne haczyki. Hortensja pnąca sprawdzi się też jako roślina okrywowa, np. na wzniesieniu czy pagórkowatym terenie. Ogromnym atutem jest jej dobry wzrost nawet w zacienionych miejscach.