Reklama

Rok temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji. Teraz mówi o popularnym wśród Polaków kurorcie

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło niedawno Turcję, nie będzie ostatnim. Prezes oddziału Izby Inżynierów Geologicznych, geofizyk Bayram Ali Celtik, który już rok temu przewidział katastrofę, która wydarzyła się kilka dni temu. Ekspert ostrzega, że kolejne wstrząsy mogą dotknąć popularnego wśród Polaków kurortu.

Rok temu przewidzieli trzęsienie ziemi w Turcji. Tym razem mówią o popularnym kurorcie

Już rok temu turecka Izba Inżynierów Geologicznych (JMO) ostrzegała przed trzęsieniami ziemi. Jak przypomina Bayram Ali Celtik, trzęsienie ziemi sprzed kilku dni miało ogromną siłę 7,8 stopni w skali Richtera. Ekspert uprzedził jednocześnie, że podobne trzęsienia ziemi mogą znów powtórzyć się w Turcji. Tym razem Prezes JMO jako potencjalne miejsca wstąpienia wstrząsów wskazał Stambuł i popularny wśród Polaków kurort — Antalyę.

Zobacz również: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar przekroczyła 16 tys.

Reklama

Zniszczenia mogą być jeszcze większe

Jeśli przewidywania geofizyka sprawdzą się, skala tragedii może być jeszcze większa niż przed kilku dniami, a wszystko dlatego, że Stambuł i Antalya to regiony o dużej gęstości zaludnienia, toteż skutki dla ludności mogłyby być o wiele większe. Naukowiec podkreśla, że w północnej Anatolii istnieje linia uskoku, która jest jedną z najszybszych i najaktywniejszych na świecie. Dlatego zdaniem eksperta, choć od 500 lat linie uskoków pozostawały w uśpieniu, jeśli to się zmieni  i okaże się, że niedawne trzęsienie ziemi było pęknięciem sejsmicznym, to niemal cała Turcja znajdzie się w ogromnym niebezpieczeństwie, a szczególnie zagrożona może być Antalya.

Zobacz również: POLSKA NA WŁASNE OCZY: Tu trzęsie się Ziemia…

Wakacje w Turcji: Jak uniknąć trzęsień ziemi?

Turcja jest popularnym wśród Polaków kierunkiem wakacyjnym. Nie dziwi, że turyści chcieliby wiedzieć, w jakich regionach tego kraju mogą czuć się bezpiecznie. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, turecka gazeta "Hürriyet, opublikowała mapę zagrożonych w wyniku wstrząsów wtórnych regionów, niestety nie są to dobre wiadomości dla turystów. Antalya i Stambuł znalazły się w żółtej strefie, czyli w grupie wysokiego ryzyka. Popularne kurorty Izmir i Mugla są niebezpiecznie blisko uskoku tektonicznego, co dodatkowo wzmaga ryzyko tsunami. 

Zobacz również: Puste półki i szturm na banki krwi. Relacja Polaków mieszkających w Turcji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | trzęsienie ziemi | trzęsienie ziemi w Turcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy