Tak Polacy tracą pieniądze w Chorwacji. Wciąż popełniają ten błąd

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Mimo obaw o wzrost cen wakacji w Chorwacji w 2023 roku po wprowadzeniu euro, kraj ten nadal pozostaje popularnym celem wyjazdów. Pewna pogoda, bajeczne plaże, malownicze widoki i moc zabytków sprawiają, że Polacy wciąż chętnie obierają go za cel swojego urlopu. Co jednak z płatnościami? Do kiedy można płacić kunami w Chorwacji? Koniecznie sprawdź przed wyjazdem.

Waluta w Chorwacji - to musisz sprawdzić przed wyjazdem
Waluta w Chorwacji - to musisz sprawdzić przed wyjazdem123RF/PICSEL

Waluta euro w Chorwacji 2023

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 roku. Po niespełna dziecięciu latach Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przyjęcie kraju do strefy euro, a wprowadzenie nowej waluty zaplanowano na 1 stycznia 2023. Co to oznacza dla przyjezdnych? Czy w Chorwacji nadal można płacić kunami?

Okres przejściowy, kiedy równorzędnie obowiązywały obie waluty, trwał jedynie dwa tygodnie — od 1 stycznia 2023 do 14 stycznia 2023 roku. Od tego czasu w Chorwacji płatności dokonywać można wyłącznie w euro.

Ciesz się zwiedzaniem Chorwacji bez zaskoczeń przy dokonywaniu płatności
Ciesz się zwiedzaniem Chorwacji bez zaskoczeń przy dokonywaniu płatności123RF/PICSEL

Co zrobić z kunami, które zostały po wizycie w Chorwacji?

W przeszłości miałeś już okazję odwiedzić ten piękny kraj, więc w portfelu nadal posiadasz starą walutę? Nie musisz załamywać rąk, jeśli decydujesz się na urlop w Chorwacji. Do końca 2023 roku na miejscu dość swobodnie możesz wymienić kuny na euro. Dokonasz tego w bankach komercyjnych, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji Finansowej (FINA), a także na poczcie.

Kurs wymiany ustalony został odgórnie przez Radę Unii Europejskiej i wynosi 1 EUR = 7,53450 HRK. Od stycznia 2024 roku wymiany dokonasz jedynie w Narodowym Banku Chorwackim (HNB), a za wymianę nie będzie pobierana prowizja.

Wymiana waluty w Chorwacji — o tym warto pamiętać

Przyjmuje się, że w banknoty wymieniać będzie można bezterminowo. Jeśli po poprzednich podróżach zostały ci jeszcze monety, czas na ich wymianę jest do końca 2025 roku. Co ważne, jednorazowo wymienić można do 100 banknotów i 100 monet. Przy większych transakcjach banki komercyjne mają prawo naliczyć dodatkową opłatę.

Pomimo tego, że obecnie płatności dokonywać można wyłącznie przy pomocy europejskiej waluty, w celu ochrony konsumentów do 31 grudnia 2023 ceny towarów i usług podawane są zarówno w euro, jak i w kunach. Obowiązkiem sprzedawców jest umieszczenie przy nich kursu walutowego w jasny i przejrzysty sposób.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas