Czym płacić w Turcji? Sprawdź, by na wakacjach nie pójść z torbami

Wakacje w Turcji od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Turystów przyciąga obietnica słonecznej pogody, niezliczone zabytki i atrakcje, urokliwe plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, a także wyborne jedzenie. By jednak zatopienie się w urlopowej atmosferze przeszło bez żadnych komplikacji, sprawdź, jaka waluta w Turcji obowiązuje. Czy można tam płacić euro? Wyjaśniamy, jak dokonać wymiany pieniędzy, aby nie stracić na transakcjach majątku.

Przed wyjazdem upewnij się, że wiesz, jak wyglądają płatności w Turcji
Przed wyjazdem upewnij się, że wiesz, jak wyglądają płatności w Turcji123RF/PICSEL

Jaka waluta w Turcji?

Zanim wybierzemy się na upragniony urlop, załatwiamy mnóstwo rzeczy. Sprawdzamy aktualność dokumentów, wykupujemy ubezpieczenie, szukamy dogodnego noclegu i przygotowujemy plan całej wyprawy. Odhaczamy kolejne punkty z listy i dochodzimy do kwestii finansowych. Jaka waluta w Turcji na wakacje sprawdzi się najlepiej?

W pierwszej kolejności podkreślamy, że w tym kraju obowiązują liry tureckie. Ich międzynarodowy kod to TRY. Dokonując płatności gotówką, trafimy na banknoty o nominałach: 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir. Jedna lira to z kolei 100 kuruszy. W Turcji dostępne są monety o wartości: 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy. W portfelu może wylądować także bilon o wartości 1 liry.

Liry tureckie
Liry tureckie123RF/PICSEL

Czy w Turcji można płacić euro?

Europejska waluta obowiązująca w 20 krajach przyzwyczaiła nas do wygody podczas podróżowania. Nie martwimy się lokalnymi walutami, a jeśli po wyjeździe w portfelu zostaje trochę gotówki, może spokojnie czekać na kolejną eskapadę. Stąd dość naturalnie pojawia się pytanie, o to, czy w Turcji można płacić euro?

W wielu miejscach, zwłaszcza większych ośrodkach kurortowych istnieje taka opcja. Miejscowi chętnie je przyjmują, lecz musisz się nastawić na to, że w sklepach po zapłaceniu w europejskiej walucie, resztę otrzymasz w lirach tureckich. Co więcej, w Turcji zapłacić można także dolarami amerykańskimi, lecz muszą to być banknoty pochodzące z najpóźniej 2000 roku. W niektórych miejscach uznawane są także funty brytyjskie.

Turcja zaprasza do siebie turystów przez okrągły rok
Turcja zaprasza do siebie turystów przez okrągły rok123RF/PICSEL

Płatności kartą w Turcji

Terminale płatnicze w Turcji nie są rzadkością, więc płatność kartą jest możliwa w bardzo wielu miejscach. Dokładnie sprawdź jednak warunki korzystania ze swojej karty za granicą. Prowizje dla banku i kwestie przewalutowania mogą bowiem skutkować tym, że nawet drobne zakupy okażą się niemałym wydatkiem.

Musisz mieć też na uwadze, że wybierając się do mniejszych, niekoniecznie typowo turystycznych miejscowości, lokalnych sklepików i na targi, niezbędna będzie gotówka. W tych sytuacjach najlepiej mieć też w portfelu liry tureckie, ponieważ płatność w innej walucie często nie jest możliwa.

Czy opłaca się wymienić pieniądze przed wyjazdem?

Chcesz mieć wszystko załatwione przed wyruszeniem w podróż, więc rozważasz zaopatrzenie się w liry tureckie jeszcze w Polsce? Możesz napotkać spore problemy. Walutę Turcji niełatwo jest znaleźć w tutejszych kantorach, zwykle dostępna jest wyłącznie w dużych miastach.

Inną opcją zakupu jest wyprawa do kantoru już na terenie Turcji. W tej sytuacji musisz wiedzieć, że szanse na to, że złotówki zostaną w nich przyjęte, są bliskie zeru. Nie ma problemów z kupnem lokalnej waluty, używając euro czy dolarów amerykańskich, lecz pamiętaj, że dochodzi wtedy do podwójnego przewalutowania, co też zwiększa koszty całej wyprawy. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, weź pod uwagę, że w Turcji do wymiany pieniędzy w kantorze niezbędny jest paszport.

Gotówka w Turcji — co się najbardziej opłaca?

Niech problemy z gotówką nie zakłócą ci wakacji
Niech problemy z gotówką nie zakłócą ci wakacji123RF/PICSEL

Wakacyjne wyjazdy rządzą się swoimi prawami. Jeśli nie bywamy w Turcji regularnie, nie ma sensu gromadzić dużej ilości gotówki. Zaleca się więc na bieżąco oceniać swoje potencjalne wydatki i miejsca, które mamy zamiar odwiedzić. Szacowaną kwotę wypłać z bankomatu. Jak zostało wspomniane, płacąc w sklepie euro bądź dolarami, resztę otrzymasz w lirach tureckich. To również sposób na zdobycie waluty w takiej kwocie, która wystarczy na zakup pamiątek czy frykasów na lokalnych bazarach.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas