Wieś między morzem a jeziorem. Uzdrowiskowy raj, z którego wrócisz pełen energii

Dąbki to malownicze uzdrowisko nad Bałtykiem, które oferuje wyjątkowy mikroklimat, atrakcje turystyczne i bogatą historię przyciągającą zarówno podróżników, jak i kuracjuszy. Poznaj historie uzdrowiskowej wsi i okoliczne miejsca, które warto odwiedzić.

Dąbki to istna perła wśród bałtyckich miejscowości. Kuracjuszy tam nie zabraknie
Dąbki to istna perła wśród bałtyckich miejscowości. Kuracjuszy tam nie zabraknieBartlomiej MagierowskiEast News

Miejscowość prozdrowotna. Uzdrowiskowy azyl na Pomorzu Zachodnim

Dąbki położone są na Wybrzeżu Słowińskim ok. 7 km od Darłowa, co czyni wieś doskonałą bazą wypadową. Jednak warto skupić się także na nietuzinkowości tej lokalizacji. Dlaczego? Dąbki mieszczą się między Bałtykiem a jeziorem Bukowo, dzięki czemu przyjezdni mogą doświadczać różnorodnych atrakcji i form przyrody. Już nie trzeba decydować, czy wybrać się nad jezioro, czy nad morze.

Przede wszystkim jest to wieś ceniona w sezonie letnim właśnie ze względu na położenie. Jednak może oczarować swoim urokiem i w pozostałych porach roku - w końcu nie każdy lubi wygrzewać się w promieniach słońca. Szczególnie na uznaniu powinna zyskać w oczach osób ceniących sobie zdrowie, wypoczynek, a także spokój. W Dąbkach panuje prozdrowotny mikroklimat, co potwierdza nadany w 2007 roku status uzdrowiska dla tego obszaru. Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów miano to obejmuje także miejscowości takie jak: Żukowo Morskie, Bobolin, Bukowo Morskie i Porzecze.

Tutejsze powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, co pozytywnie wpływa na osoby z różnego rodzaju alergiami i chorobami układu oddechowego. Pobyt w Uzdrowisku Dąbki poprawia czynności układu krążenia, wentylację płuc i ogólne samopoczucie.
informuje www.uzdrowisko-dabki.info na swojej stronie
Poczekalnia do zabiegów w Sanatorium Dukat SPA
Poczekalnia do zabiegów w Sanatorium Dukat SPABartlomiej MagierowskiEast News

"Uzdrowisko Dąbki" jest jednym z nielicznych nadmorskich uzdrowisk w Polsce, które łączy klimat morski z wpływem lasów sosnowych oraz dostępem do wód mineralnych i borowin. Ukierunkowane jest pod kilkoma kierunkami leczenia i zalecane jest osobom zmagającym się z:

  • chorobami ortopedyczno-urazowymi
  • chorobami reumatologicznymi,
  • chorobami kardiologicznymi i nadciśnieniem tętniczym,
  • chorobami dolnych dróg oddechowych,
  • chorobami górnych dróg oddechowych,
  • chorobami endokrynologicznymi.
Okłady z borowiny przynoszą ulgę obolałym stawom
Okłady z borowiny przynoszą ulgę obolałym stawomCanva ProINTERIA.PL

Historia miasteczka turnusów rehabilitacyjnych

Dąbki, dawniej Nowa Rzeka, mają bogatą historię sięgającą XIII wieku. W 1266 r. książę gdański Świętopełk II przekazał okoliczne wsie cystersom z Bukowa Morskiego. W 1493 r. książę Bogusław X wyznaczył granicę Dąbek i Bobolina wzdłuż kanału Lychów. Mieszkańcy, nie posiadając gruntów rolnych, utrzymywali się głównie z rybołówstwa, płacąc czynsz za połowy na jeziorze Bukowo. Wzdłuż szlaku handlowego z Ustki do Koszalina działała karczma, obsługująca kupców ze Szczecina i Gdańska.

Rozwój Dąbek jako letniska rozpoczął się na początku XX wieku, choć mieszkańcy nadal zajmowali się rybołówstwem. Przed II wojną światową działało tu sanatorium berlińskiej kasy chorych. W drugiej połowie XX wieku osada rybacka przekształciła się w popularne kąpielisko. Od 1989 r. prowadzone są tu skuteczne kuracje dla dzieci, co pozwoliło przekształcić się niepozornej wsi w jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk.

Dom uzdrowiskowy Argentyt
Dom uzdrowiskowy ArgentytMONKPRESSEast News

Atrakcje na Pomorzu Zachodnim

W Dąbkach latem największą atrakcją jest rozległe kąpielisko morskie oraz sześciokilometrowy odcinek piaszczystej plaży, otoczony malowniczymi lasami sosnowymi. Szeroki brzeg zachęca do kąpieli słonecznych i morskich, a łagodne zejście do wody sprawia, że miejsce to jest idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób. Szum fal i zapach żywicy tworzą wyjątkową atmosferę sprzyjającą relaksowi. Jednak poza sezonem, to dobre miejsce na dłuższe spacery i wdychanie zdrowotnego jodu.

Plaża w Dąbkach
Plaża w DąbkachMONKPRESSEast News

Jezioro Bukowo przyciąga miłośników wędkarstwa, oferujące bogactwo gatunków ryb. Jednak aby legalnie łowić, należy wykupić zezwolenie od "Gospodarstwa Rybackiego Mielno". Nad brzegiem jeziora działa Centrum Sportów Wodnych, które zapewnia szeroki wybór sprzętu do aktywnego wypoczynku. Dla wielu atrakcją będzie też przystań żaglowa, która umożliwia cumowanie łodzi i innych sprzętów wodnych, a nawet wykupywanie rejsów.

Z miejscem tym wiążą się także legendy - jedna z nich mówi, że nad jeziorem odbyły się różne bitwy. Mają to potwierdzać znalezione na dnie fragmenty starożytnej broni oraz naczyń. Inne opowieści głoszą, że nad wodą nocami można spotkać ducha dawnego wojownika, przemieszczającego się kościstą łódką, a wiatr nosi odgłosy dawnych walk. Twierdzi się także, że znajdujące się nad brzegiem zielone drzewo, dzięki swojej magicznej mocy ma spełniać życzenia. Są to jednak rzeczy, których trzeba doświadczyć na własnej skórze.

Jezioro Bukowo
Jezioro BukowoMONKPRESSEast News

W pobliżu uzdrowiskowego azylu znajduje się także Darłowo, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Znajdziemy tam Zamek Książąt Pomorskich, kościół Mariacki, latarnię morską z 1715 roku, czy także piękny port. Warto także oddalić się od miasteczka i zobaczyć bunkry rozciągające się wzdłuż wybrzeża między Bobolinem a Darłówkiem. Tajemnicze budowle z czasów II wojny światowej w większości znajdują się na terenie jednostki wojskowej. Na plaży jednak stoją bunkry, które prawdopodobnie służyły do testowania broni wielkiego kalibru - mają ślady trafień pocisków. Na jednym z nich widoczny jest nawet numer fabryczny i data produkcji - 1939 r. To jednak namiastka ciekawostek z Dąbek i okolic. Nadmorskiej relaksacji mogą towarzyszyć fascynujące historie danego regionu, które warto poznać osobiście.

Bałtyckie miejscowości pełne zaskakujących atrakcji
Bałtyckie miejscowości pełne zaskakujących atrakcjiCanvaProINTERIA.PL
Urszula Szybowicz: Emocje odróżniają nas od innych istot i ja bym się ich nie bałaINTERIA.PL