Zanim wejdziesz, zdejmij buty. "Bawełniany zamek" przyciąga turystów z całego świata

Natalia Siedlaczek

Opracowanie Natalia Siedlaczek

Oznacza "bawełniany zamek". I chyba trudno o bardziej adekwatne określenie, gdy przyjrzymy się wapiennym, śnieżnobiałym, kaskadowym tarasom na zboczu góry Cökelez w zachodniej Turcji. Co przyciąga turystów do Pamukkale?

Wapienne tarasy z leczniczą wodą
Wapienne tarasy z leczniczą wodą123RF/PICSEL

"Bawełniany zamek" zachwyca turystów

Turyści w basenie Kleopatry

W sąsiedztwie Pamukkale, powyżej wapiennych tarasów, znajduje się starożytne miasto Hierapolis, również wpisane na listę UNESCO. Od dawna jest ono uznawane za centralny ośrodek uzdrawiania i odnowy biologicznej, dzięki regenerującym wodom termalnym, których walory doceniane są po dziś dzień.

To miejsce może podziałać na wyobraźnię, bowiem turyści mogą zanurzyć się w basenie Kleopatry położonym między Muzeum Archeologicznym a Świątynią Apollina. Legenda głosi, że z tych wód przed wiekami korzystała sama królowa Egiptu i zawdzięczała im swoją nieprzemijającą urodę. Faktem natomiast jest to, że temperatura wody w basenie wynosi 36 stopni i zawiera wiele cennych minerałów. Ponoć tamtejsze wody wpływają zbawiennie na reumatyzm, choroby układu krążenia, dolegliwości skórne i łagodzą stres.

A gdy już poczujemy się młodsi przynajmniej o 10 lat, dodatkowe siły można spożytkować na podziwianie innych atrakcji. W samym Hierapolis można podziwiać pozostałości starożytnego teatru, świątyń, fontann, łaźni, grobowców, agory oraz Plutonium, gdzie kapłani składali zwierzęta w ofierze bogom (umierały tam na skutek trujących wyziewów)

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas