10 genialnych patentów na wykorzystanie lawendy
Lawenda to urokliwa roślina, która przyciąga fioletowymi kwiatami i pięknym zapachem. Można jednak wykorzystać ją nie tylko jako ozdobę ogrodu czy domu, ale też na wiele innych sposobów. Lawenda może mieć szereg zastosowań zarówno leczniczych, kosmetycznych, jak i praktycznych. Działa uspokajająco i łagodzi stres, a w przypadku zmęczenia pobudza aktywność umysłową. Pomaga również na bóle migrenowe i reumatyczne, a także poprawia trawienie. Z lawendy można także wykonać domowy tonik do twarzy, polecany zwłaszcza do cery trądzikowej, czy też odżywczy peeling do stóp. Gospodynie domowe mogą zaś użyć lawendy do odświeżania powietrza w domu, odstraszania komarów i moli czy spryskania nią pościeli. Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych zastosowań lawendy.
Olejek lawendowy
Lawenda to niezwykle cenna roślina, która nie tylko pięknie się prezentuje i pachnie, ale też wykazuje właściwości lecznicze. Zawiera duże ilości olejku eterycznego i takie substancje jak geraniol, limonen czy cyneol. Dzięki nim lawenda działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Warto przemywać nim cerę skłonną do trądziku i wyprysków, aby złagodzić gojenie się zmian i regenerację naskórka. Można też wcierać go w skórę głowy, w celu przyspieszenia porostu włosów, nawilżenia przesuszonego skalpu i zniwelowania łupieżu. Lawenda działa także odprężająco i uspokajająco, a w chwili znużenia i zmęczenia zwiększa aktywność umysłową. Dlatego olejek lawendowy wykorzystywany jest w aromaterapii. Można dodać go do kąpieli, aby złagodzić stres lub zwalczyć problemy z zasypianiem. Natomiast masaże z użyciem olejku lawendowego pomogą złagodzić napięciowe bóle mięśni, bóle migrenowe i reumatyczne.
Lawenda pomaga łagodzić infekcje
Olejek lawendowy warto także stosować pomocniczo przy różnych infekcjach. Inhalacje z dodatkiem olejku pomogą na zapalenie zatok, gardła czy oskrzeli. Natomiast w czasie przeziębienia i grypy warto sięgać po nalewkę lawendową, która zwalcza bakterie i wspiera odporność.
Herbatka z lawendy
Lawendę można także stosować w postaci pysznej herbatki, która również zadziała uspokajająco i relaksująco. Dodatkowo taki napar z kwiatów lawendy może pomóc przy dolegliwościach układu pokarmowego, gdyż pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, stymuluje pracę jelit i przyspiesza trawienie. Może złagodzić kolki, wzdęcia, zaparcia czy niestrawność. Aby przygotować herbatę, należy zalać suszone kwiaty lawendy gorącą wodą i zaparzać przez ok. 10 minut.
Lawendowy spray do pościeli
Istnieje jeszcze jeden genialny patent na wykorzystanie uspokajających i odprężających właściwości lawendy. Przyrządzony na jej bazie spray do pościeli pozwoli nam zrelaksować się przed snem i ułatwi zasypianie. Dodatkowo sen będzie spokojny i nieprzerwany. Wystarczy zmieszać ze sobą dwie szklanki przegotowaną lub destylowanej wody, dwie łyżki alkoholu (wódki lub spirytusu) i 10 kropel olejku lawendowego. Mieszankę wlewamy do butelki z atomizerem i gotowe. Opcjonalnie można dodać jeszcze szklankę herbatki z czterech łyżek kwiatów lawendy. Takim sprayem można spryskać pościel, poduszki, a także ubrania, koce czy tapicerowane meble w salonie. Piękny zapach będzie utrzymywał się przez długi czas.
Lawenda jako odświeżacz powietrza
Kolejnym genialnym patentem na zastosowanie lawendy jest użycie jej jako odświeżacza powietrza. Suszone kwiaty lawendy umieszczone w słoiczku rozniosą piękny zapach po całym pomieszczeniu. Można również świeżo ściętą lawendę wstawić do wazonu lub zawiesić nad stolikami. Ciekawym pomysłem jest również wsypaniu suszu lawendowego do lnianych lub bawełnianych woreczków i umieszczenie ich w szafach czy garderobie.
Lawenda jako odstraszacz owadów
Sakiewki z lawendą to również doskonały sposób na odstraszenie moli, które nie lubią jej intensywnego zapachu. Warto wiec trzymać je w szafach i szufladach z ubraniami, pościelą i ręcznikami. Zapachu lawendy nie znoszą także komary, mrówki czy kleszcze. Można rozwiesić w pomieszczeniach woreczki z lawendą lub posadzić ją w doniczkach i umieścić na tarasie czy parapecie.
Lawendowe mydełka
Z lawendy można stworzyć również pachnące i dekoracyjne mydełka. Sprawdzą się jako element wystroju łazienki czy sypialni, upominek dla bliskiej osoby lub po prostu warto dodać go do kąpieli, by stała się przyjemniejsza. Do wykonania mydełka potrzebujemy bazy mydlanej glicerynowej lub szarego mydła, które należy rozpuścić w kąpieli wodnej. Następnie dodajemy suszone kwiaty lawendy, kilka kropel olejku lawendowego i fioletowy barwnik. Ciepłą masę wlewamy do silikonowych foremek i odstawiamy do całkowitego wyschnięcia i stężenia. Na koniec wystarczy wyjąć mydełka z foremek i zapakować w ozdobny papierek lub folijkę.
Lawendowe świeczki
Piękny nastrój i zapach w pokoju lub sypialni zapewnią nam też lawendowe świece zapachowe. Do naczynia lub słoiczka z roztopionym woskiem należy włożyć lawendowe pąki i dodać kilka kropel olejku lawendowego. Na naczyniu należy położyć patyczek, do którego będzie przywiązany knotek sięgający dnia naczynia. Gdy wosk zastygnie, wystarczy usunąć patyczek i udekorować słoiczek ze świeczką.
Tonik do twarzy do cery trądzikowej
Lawenda działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regeneracyjnie. Wykorzystywana jest wiec w kosmetyce do pielęgnacji cery skłonnej do trądziku. Warto stworzyć własny, domowy tonik do twarzy z lawendy. Wystarczy zalać 1/3 szklanki suszonej lawendy szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Po ostudzeniu odcedzamy napar i wlewamy do butelki. Możemy spryskiwać nim twarz lub przemywać ją namoczonym wacikiem. Tonik można przechowywać w lodówce przez dwa tygodnie.
Peeling do stóp lub ciała
Z lawendy można zrobić domowy peeling do stóp lub ciała. ½ szklanki gruboziarnistej soli morskiej mieszamy z łyżeczką suszonej lawendy, 1/3 szklanki olejku migdałowego i ośmioma kroplami olejku lawendowego.