10 roślin doniczkowych nie do zdarcia

Nie wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Sprawdzą się w ciemnych pokojach i w skrajnych temperaturach. Wytrzymują długą nieobecność gospodarzy domu, a na dodatek cieszą oko nawet w dość wymagających pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Oto 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia.

article cover
123RF/PICSEL

10 roślin doniczkowych nie do zdarcia

Zamiokulkas - to roślina ciepłolubna, ale przetrwa nawet niższe temperatury. Co ważne, nie wymaga rygorystycznego podlewania (dobrze znosi krótkotrwałe susze), a jej liście bez względu na wszystko mają wyjątkowo soczysty, zielony odcień. Nawet, jeśli przydarzy nam się zostawić roślinę na długi czas bez opieki, po podlaniu szybko odzyskuje piękny wygląd. Jest też odporny na szkodniki.
Szlumbergera nie wymaga specyficznego podłoża i skomplikowanej pielęgnacji. Zakwita w okresie bożonarodzeniowym, ale jej piękne, egzotycznie wyglądające łodygi ozdabiają wnętrza przez okrągły rok. Warto pamiętać jedynie o tym, by nie eksponować rośliny na ostre słońce i nie stawiać doniczki w pobliżu rozgrzanych kaloryferów. Po zakwitnięciu kwiat wymaga kilkutygodniowego okresu spoczynku. Od czasu do czasu można spryskać łodygi rośliny miękką wodą.
Szeflera zniesie wiele niedogodności. Można postawić ją w zaciemnionych pomieszczeniach, nie zaszkodzą jej przeciągi. Roślinę wystarczy podlewać dwa razy w tygodniu, pamiętając jednak od tym, że roślina "nie lubi" stojącej wody. Szeflera drzewkowata ma ponadto właściwości absorbujące zanieczyszczenia z powietrza. Nie ma specyficznych wymagań, co do rodzaju podłoża, w którym rośnie.
Sanseviera to najbardziej wytrzymała roślina doniczkowa (należy do grupy "żelaznych roślin"). Potrafi przetrwać bez podlewania nawet 30 dni. Świetnie wygląda zarówno hodowana w upalnych, tropikalnych warunkach, jak też w niższych temperaturach, około 10 stopni Celsjusza. Kwiat podlewamy średnio raz na dwa tygodnie, wystarczy zwykła woda z kranu. Idealna roślina dla osób, których często i na długo nie ma w domu.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas