10 skutecznych sposobów na świeży oddech

Nieświeży oddech może mieć wiele przyczyn, jednak najczęściej jest wywołany bakteriami znajdującymi się w jamie ustanej i na zębach. Wtedy ten problem łatwo rozwiązać. Ponadto, może być on również wynikiem spożywanego jedzenia, palenia i problemów przewodu pokarmowego. Jeśli chcesz mieć zawsze świeży oddech, szczególnie w niespodziewanych sytuacjach, przeczytaj listę dziesięciu trików, które pomogą ci zachować świeży oddech każdego dnia.

nieświeży oddech
nieświeży oddech© Photogenica

Myj zęby i język dwa razy dziennie

sposoby na nieświeży oddech - krok 1
© Photogenica

Bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach mogą zbierać się na zębach, ale też na języku (szczególnie w jego tylnej części), więc nie zapominaj o nim w trakcie szorowania zębów. W pewnym badaniu udowodniono, że mycie języka zmniejsza nieprzyjemny zapach z ust nawet o 70%. Pamiętaj, że zęby powinno się myć dwa razy dziennie.

Regularnie odwiedzaj dentystę

sposoby na nieświeży oddech - krok 2
© Photogenica

Nieświeży oddech mogą również powodować ubytki w jamie ustnej, dlatego tak ważne są regularne wizyty. Po sprawdzeniu stanu twojej jamy ustanej, dentysta sam poinformuje cię, jak często powinnaś go odwiedzać. Podczas wizyt możesz poprosić o profesjonalne oczyszczanie zębów, które również pomoże w utrzymaniu świeżego oddechu.

Unikaj produktów, które wywołują nieświeży oddech

sposoby na nieświeży oddech - krok 3
© Photogenica

Niektóre produkty w szczególności przyczyniają się do nieświeżego oddechu. Są to cebula, czosnek i kawa.

Produkty o kwasowym odczynie również mogą wywołać ten problem, gdyż zmieniają poziom pH w ustach, w wyniku czego bakterie szybciej się rozwijają. Postaraj się unikać pomidorów, grejpfrutów, ananasów i pomarańczy, a następnie sprawdź, czy da to jakiś rezultat.

Codziennie używaj nici dentystycznej

sposoby na nieświeży oddech - krok 4
© Photogenica

Pomiędzy twoimi zębami mogą utkwić resztki jedzenia i samo mycie zębów nie wystarczy, by się ich pozbyć. Jeśli jedzenie tam pozostanie, bakterie znajdujące się w jamie ustanej będą się z tego powodu szybciej rozwijać, co stanie się przyczyną nieświeżego oddechu. Codzienne użycie nici sprawi, że pomiędzy twoimi zębami nie zostaną żadne resztki jedzenia.

Używaj antybakteryjnego płynu do płukania ust

sposoby na nieświeży oddech - krok 5
© Photogenica

Antybakteryjny płyn do płukania ust zabije bakterie, których nie usunie mycie zębów, i zapewni świeży oddech na długi czas. Używaj płynu po każdym myciu zębów. Szukaj produktu zawierającego chloroheksydynę lub chlorek cetylopirydyniowy, bo te substancje najlepiej radzą sobie z bakteriami odpowiedzialnymi za nieświeży oddech.

Pij dużo wody

sposoby na nieświeży oddech - krok 6
© Photogenica

Jeśli zaschnie ci w ustach, twój oddech stanie się gorszy, więc pij dużo wody przez cały dzień. To pomoże ci utrzymać świeży oddech. Ogólnie należy pić dużo wody, by utrzymać dobre nawodnienie organizmu, jednak zwiększenie ilości wody przyniesie tylko dobre rezultaty.

Ogranicz cukier

sposoby na nieświeży oddech - krok 7
© Photogenica

Cukier jest kolejną rzeczą, którą lubią bakterie, a wynikiem ich pożywiania się jest właśnie nieświeży oddech. Ogranicz słodkie napoje i słodycze. To powinno zmniejszyć rozwój bakterii w jamie ustnej, a zatem zapewni świeższy oddech.

Jedz więcej surowych warzyw i owoców

sposoby na nieświeży oddech - krok 8
© Photogenica

Gdy masz ochotę na przekąskę, zjedz surowe warzywa i owoce. Zaspokoją głód i pomogą odświeżyć oddech. Rzucie surowych produktów, takich jak jabłka, marchew czy seler, pomoże pozbyć się resztek jedzenia znajdujących się pomiędzy zębami, a także zwiększy produkcję śliny w jamie ustnej, która wypłucze bakterie.

Świeże warzywa i owoce mają również korzystny wpływ na system trawienny, dzięki czemu zachowasz świeższy oddech.

Jedz natkę pietruszki

sposoby na nieświeży oddech - krok 9
© Photogenica

Zjedz nać pietruszki, zamiast zostawiać ją nietkniętą na obiadowym talerzu. To może pomóc w odświeżeniu twojego oddechu. Nać pietruszki zawiera chlorofil, który pochłania nieświeże zapachy. Żucie natki pietruszki na koniec posiłku pomoże pozbyć się zapachu zjedzonego obiadu.

Żuj gumę bez cukru

sposoby na nieświeży oddech - krok 10
© Photogenica

Wszystkie powyższe triki są dobre, by utrzymać świeży oddech przez cały dzień, ale gdy musisz szybko odświeżyć oddech, na przykład przed pocałunkiem, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie żucie gumy bez cukru. Jej miętowy smak odświeży oddech, a samo żucie przyczyni się do zwiększenia produkcji śliny w jamie ustnej, co z kolei wypłucze bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas