11 sposobów na pielęgnację drewnianych podłóg
Oczywiste jest, że podłogi narażone są na największe zużycie spośród wszystkich elementów wyposażenia. Nawet, jeśli w większości jesteś ostrożna w obchodzeniu się ze swoimi podłogami, zdarzają się różne przypadki. Drewniane podłogi wymagają szczególnej uwagi, jeśli chcemy, by ładnie wyglądały. Ważne jest więc nauczyć się, jak je czyścić i jak o nie dbać we właściwy sposób. Środki ścierne mogą zniszczyć ich powierzchnię, a plamy pozostawione przez zwierzęta mogą uszkodzić lakier. Nie wspominamy nawet o dniu przeprowadzki – nieodpowiednie przesuwanie meble skutkuje uszkodzeniem podłogi, często trwałym.
Regularna konserwacja podłogi jest kluczem do jej pięknego wyglądu. Utrzymuj ją w czystości poprzez odkurzanie przy pomocy odpowiedniej nasadki. Usunięcie nadmiaru kurzu i brudu to już jeden krok naprzód. Następnie, używaj najdelikatniejszego roztworu do mycia i lekko zwilżaj nim mop lub ścierkę do podłogi. Pamiętaj, że woda jest największym wrogiem drewnianej podłogi. Każda wilgoć powinna być z niej natychmiast wycierana.
Jednak mycie to dopiero początek w pielęgnacji drewnianej podłogi. Ważne jest nawet twoje obuwie i codzienne zwyczaje twoich zwierząt. Bez względu na tryb życia, zalecamy zapoznanie się z tymi kilkoma środkami ostrożności dotyczącymi utrzymania drewnianych podłóg, tak by ładnie wyglądały przez długie lata.
Wybierz odpowiedni odkurzacz
Tak, można odkurzać drewniane podłogi. Dzięki temu usuwamy kurz, który znajduje się w szczelinach pomiędzy deskami. Wybierz odkurzacz, który nadaje się do odkurzania takich podłóg. Wybór jest naprawdę duży.
Mniej znaczy więcej
Kiedy twoje podłogi są bardzo zabrudzone, chciałoby się użyć więcej środka myjącego, prawda? Nie rób tego! Zbyt dużo takiego środka może zaszkodzić drewnianej podłodze. Lepiej będzie, jeśli najpierw zamieciesz lub odkurzysz podłogę, a potem umyjesz ją z użyciem umiarkowanej ilości płynu. Czytaj etykiety, aby upewnić się, że dany środek jest odpowiedni do twojego typu podłogi.
Delikatne środki myjące
Dobrą zasadą w myciu podłóg jest stosowanie najpierw najdelikatniejszego środka myjącego, a następnie w razie potrzeby, użycie silniejszego. Łagodne mydło lub ocet spirytusowy z wodą są dobre na początek. Cokolwiek wybierzesz, nie wylewaj tego bezpośrednio na podłogę. Używaj mopa lub miękkiej ścierki do mycia.
Zadbaj o meble
Przesuwanie mebli to najszybszy sposób na zniszczenie idealnej podłogi. Podczas przemeblowania nie przesuwaj po podłodze regału czy kanapy, ale podnoś je. W przeciwnym razie będziesz zmuszona kupić chodnik, który zakryje okropne zarysowania.
Filcowe podkładki pod meble
Nawet jeśli nie urządzasz przeprowadzki w nowe miejsce, meble i tak mogą uszkodzić twoja podłogę. Aby uchronić podłogę przed zarysowaniami, zamontuj pod nogami krzeseł i stołów filcowe podkładki.
Zostaw szpilki przy drzwiach
Stukanie szpilek po drewnie to jak dźwięk dzwonów żałobnych dla twojej podłogi. Jeśli chcesz, by nie było na niej wgnieceń, noś w domu kapcie lub klapki.
Naprawianie wgnieceń
Uszkodzona deska w podłodze może wymagać wymiany, ale to większe przedsięwzięcie. Mniejsze wgniecenia może naprawić... żelazko na parę. Wypróbuj je najpierw w kącie lub w niewidocznym miejscu – niektóre lakiery mogą zmieniać kolor pod wpływem pary. Następnie zmocz uszkodzone miejsce i nałóż na nie mokry ręcznik. Przykładaj do niego gorące żelazko przez kilka minut. Wysoka temperatura powinna pomóc włóknom powrócić do dawnego kształtu.
Zwierzęta domowe
Odpowiednia pielęgnacja twoich zwierząt domowych będzie również z pożytkiem dla twojej podłogi. Obcinaj zwierzętom pazury i sprzątaj wszelkie efekty niefortunnych wypadków tak szybko jak to możliwe, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom podłogi.
Herbaciane podłogi
Nadaj swoim nudnym podłogom koloru, który poprawi ci samopoczucie. Będziesz potrzebować tylko... herbaty. Ugotuj 5 lub 6 torebek herbaty w 5 szklankach wody i pozostaw do wystygnięcia. Przy użyciu mopa nakładaj herbatę na podłogi. Dzięki temu uzyskasz chwilowy połysk szybciej niż po powtórnej obróbce wykańczającej.
Powtórna obróbka wykańczająca
Jeśli zdecydowałaś się na powtórną obróbkę wykańczającą podłogi, wypróbuj szlifierkę oscylacyjną i używaj papieru ściernego, który nie zniszczy podłogi. Przesuwaj papier ścierny w poprzek desek, tak jakbyś kosiła trawnik, linia za linią, aby uzyskać równy efekt. Jeśli chcesz użyć bejcy, wypróbuj ją najpierw w niewidocznym miejscu na wypadek, gdyby odcień nie do końca był taki, jaki miałaś na myśli.
Skrzypiące podłogi
Jeśli twoja drewniana podłoga skrzypi, włożenie gwoździ pomiędzy deski prawdopodobnie nie wyciszy tego dźwięku i z pewnością nie będzie ładnie wyglądać. Zamiast tego sprawdź, co kryje się pod deskami. Problem może tkwić w podłożu, gdzie legary obcierają się o siebie. Jeśli tak właśnie jest u ciebie, trzeba będzie je połączyć za pomocą metalowych obejm lub wkrętów.