5 faktów o urlopie wychowawczym
Dbanie o siebie i maluszka, a jednocześnie o rozwój własnej kariery zawodowej to spore wyzwanie. Podpowiedzi specjalistów pomogą mu sprostać.
Jeśli się zdecydujesz na ten krok, powinnaś najpóźniej dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem złożyć pracodawcy wniosek na piśmie o jego udzielenie. Dokument musi zawierać datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu, a szef nie może ci go odmówić. Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć o wychowawczym.
1. Trwa maksymalnie 3 lata.
Urlopu wychowawczego nie musisz rozpoczynać zaraz po macierzyńskim. Możesz z niego skorzystać w dowolnym momencie, ale do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Możesz też podzielić go na cztery części albo wykorzystać tylko jego fragment. Masz prawo zrezygnować z urlopu w dowolnym czasie, ale za zgodą pracodawcy lub po jego uprzednim zawiadomieniu (najpóźniej na 30 dni przed terminem podjęcia pracy).
2. Przysługuje mamie i tacie.
Przez pierwsze trzy miesiące możesz być na wychowawczym razem z ojcem dziecka. Potem musicie zdecydować, które z was zostanie z maluszkiem na dłużej. Z tego prawa może jednak skorzystać tylko ten tata, który jest zatrudniony na umowę o pracę i ma sześciomiesięczny staż.
3. Można wtedy pracować.
Na wychowawczym nie dostajesz zasiłku, ale możesz pracować (u obecnego lub innego pracodawcy). Jest tylko jeden warunek: musisz osobiście opiekować się dzieckiem. Jeśli twój szef dowie się, że tego zaniechałaś, może wezwać cię do powrotu do pracy w ciągu 30 dni.
4. Wlicza się do stażu pracy.
Czas spędzony na wychowawczym liczy się do twojego okresu zatrudnienia i emerytury. Podczas przebywania na tym urlopie masz również zapewnione ubezpieczenie rentowe i zdrowotne.
5. Daje ci ważne przywileje.
Podczas wychowawczego pracodawca nie może cię zwolnić, chyba że firma ogłasza upadłość lub likwidację. A po zakończeniu tego urlopu musi przyjąć cię do pracy na to samo lub podobne stanowisko. Możesz też przerwać wychowawczy i wrócić do pracy na część etatu (nie mniejszą niż połowę wymiaru). Wtedy od momentu złożenia wniosku o obniżenie etatu do powrotu do pełnego wymiaru czasu pracy jesteś chroniona przed zwolnieniem. Ochrona ta trwa przez 12 miesięcy.