Reklama

Reklama

5 faktów o urlopie wychowawczym

Dbanie o siebie i maluszka, a jednocześnie o rozwój własnej kariery zawodowej to spore wyzwanie. Podpowiedzi specjalistów pomogą mu sprostać.

Jeśli po urlopie macierzyńskim chcesz jeszcze zostać z dzieckiem w domu albo już wróciłaś do pracy, ale tęsknisz za maluszkiem, pomyśl o urlopie wychowawczym. Możesz z niego skorzystać, gdy twój staż pracy wynosi pół roku.

Jeśli się zdecydujesz na ten krok, powinnaś najpóźniej dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem złożyć pracodawcy wniosek na piśmie o jego udzielenie. Dokument musi zawierać datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu, a szef nie może ci go odmówić. Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć o wychowawczym.

Reklama

1. Trwa maksymalnie 3 lata.

Urlopu wychowawczego nie musisz rozpoczynać zaraz po macierzyńskim. Możesz z niego skorzystać w dowolnym momencie, ale do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Możesz też podzielić go na cztery części albo wykorzystać tylko jego fragment. Masz prawo zrezygnować z urlopu w dowolnym czasie, ale za zgodą pracodawcy lub po jego uprzednim zawiadomieniu (najpóźniej na 30 dni przed terminem podjęcia pracy).

2. Przysługuje mamie i tacie.

Przez pierwsze trzy miesiące możesz być na wychowawczym razem z ojcem dziecka. Potem musicie zdecydować, które z was zostanie z maluszkiem na dłużej. Z tego prawa może jednak skorzystać tylko ten tata, który jest zatrudniony na umowę o pracę i ma sześciomiesięczny staż.

3. Można wtedy pracować.

Na wychowawczym nie dostajesz zasiłku, ale możesz pracować (u obecnego lub innego pracodawcy). Jest tylko jeden warunek: musisz osobiście opiekować się dzieckiem. Jeśli twój szef dowie się, że tego zaniechałaś, może wezwać cię do powrotu do pracy w ciągu 30 dni.

4. Wlicza się do stażu pracy.

Czas spędzony na wychowawczym liczy się do twojego okresu zatrudnienia i emerytury. Podczas przebywania na tym urlopie masz również zapewnione ubezpieczenie rentowe i zdrowotne.

5. Daje ci ważne przywileje.

Podczas wychowawczego pracodawca nie może cię zwolnić, chyba że firma ogłasza upadłość lub likwidację. A po zakończeniu tego urlopu musi przyjąć cię do pracy na to samo lub podobne stanowisko. Możesz też przerwać wychowawczy i wrócić do pracy na część etatu (nie mniejszą niż połowę wymiaru). Wtedy od momentu złożenia wniosku o obniżenie etatu do powrotu do pełnego wymiaru czasu pracy jesteś chroniona przed zwolnieniem. Ochrona ta trwa przez 12 miesięcy.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje