Aksamitka wzniesiona: Kiedy ją siać?

Aksamitka wzniesiona (wyniosła), znana również jako aksamitek, szarańcza albo tagetes, jest rośliną, która czasem wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony istnieje grono jej ulubieńców, a inni wystrzegają się jej ze względu na jej intensywny i nie do końca przez niektórych odczuwany zapach (stąd jej nazwa: śmierdziuch). Niezależnie od jej walorów w ogrodzie warto mieć aksamitkę. Nie tylko jest bardzo trwała i znosi ekstremalne warunki, ale także jest miododajna i może uchronić uprawy przed szkodnikami. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy siać aksamitkę wzniesioną.

Aksamitka wzniosła jest wyższa od najpopularniejszych odmian i ma większe kwiatostany
Aksamitka wzniosła jest wyższa od najpopularniejszych odmian i ma większe kwiatostany123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o aksamitce

Aksamitka wzniesiona jest bardzo - w naszej szerokości geograficznej - popularną rośliną. Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ na łodyżkach o postrzępionych liściach latem pojawiają się pełne kwiatostany o płatkach w kolorze żółtym, pomarańczowym lub brązowo-pomarańczowym. Aksamitka wyniosła do wielkich roślin nie należy, maksymalnie osiąga wysokość 70 cm, ale częściej jest zdecydowanie (ok. 30 cm) niższa. Kwiaty nie są wymagające: potrzebują jedynie nasłonecznionego stanowiska, które jest równocześnie osłonięte od wiatru. Pielęgnacja też nie jest skomplikowana, wystarczy jej podlewanie w upalne dni, ale i dłuższy niedobór wody nie wpłynie niekorzystnie na jej kondycję.

"Na zdrowie": Awokado, czyli smaczliwka wdzięcznaInteria.tv

Jak sadzić roślinę?

Sadzenie aksamitki wyniosłej najczęściej kojarzy się z kupnem sadzonek na targowiskach i umieszczanie ich w ziemi. Jeśli jednak planujemy nasadzenia, to lepiej wcześnie zaopatrzyć się w nasiona i samemu uprawiać aksamitkę od podstaw. Jak wysiewać aksamitkę wyniosłą? Można to zrobić przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczanie roślin wprost do gruntu, natomiast druga to wysiew w tzw. inspekcie. Niestety, aksamitka wyniosła nie jest mrozoodporna, więc w gruncie może być wysiana dopiero w drugiej połowie maja. Dlatego wiosną należy posłużyć się sianiem roślin w domowym zaciszu.

Kiedy siać aksamitkę?

Sklepy ogrodnicze obfitują w aksamitki, ale samodzielny wysiew jest też możliwy
Sklepy ogrodnicze obfitują w aksamitki, ale samodzielny wysiew jest też możliwy123RF/PICSEL

Jeśli zastanawiamy się, kiedy siać aksamitkę, to odpowiedź jest następująca. W inspekcie nasiona należy umieszczać na początku wiosny, czyli w marcu i kwietniu. Wystarczy posłużyć się pojemnikiem lub dużą doniczką, wypełnić ją uniwersalną glebą (do 3/4 wysokości), a później ją dokładnie zwilżyć. Nasiona aksamitki należy umieścić na powierzchni, a następnie delikatnie przysypać ziemią, by wierzchnia warstwa nie była zbyt gruba. Tak przygotowane nasiona wzejdą za kilka tygodni, oczywiście wtedy, gdy będą stały w jasnym miejscu w domu i będą regularnie podlewane niewielką ilością wody.

Przesadzanie

Nim nasze aksamitki będę wdzięcznie prezentowały się w ogrodzie, najpierw młode sadzonki trzeba umieścić w mniejszych pojemnikach albo przesadzić tak, by miały dostatecznie dużo miejsca do wzrostu. Wystarczy kilkucentymetrowe sadzonki wyciągnąć z podłoża i przenieść w inne miejsce. Zanim aksamitki trafią do gruntu, warto je hartować. Na czym ono polega? Wiosną wystarczy wynosić młode rośliny na kilka godzin na balkon i ogrodu. Pamiętajmy: nie zostawiajmy ich na noc, gdyż potencjalne przymrozki mogą zniszczyć aksamitki.

Najlepszy czas do umieszczenia w ogrodzie

Jeśli nasze sadzonki są już duże, to w docelowym miejscu mogą być umieszczane w drugiej połowie maja. Warto rozsądnie przemyśleć miejsce dla aksamitek i ich obecność dobrze zaplanować. Dlaczego? Ponieważ ich intensywny zapach odstrasza komary, meszki oraz krety! Niestety, aksamitki to łakomy kąsek dla ślimaków, więc ich obecność w ogrodzie może uszczuplić naszą kolekcję roślin.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas