Alergia na słońce: jak się przed nią uchronić?
Iść, ciągle iść w stronę słońca... - chciałoby się nucić w pogodny dzień, ale samopoczucie na to nie pozwala. Według badań co dziesiąta osoba ma objawy uczulenia na światło słoneczne.
Większość, bo aż 90 proc. poszkodowanych stanowią kobiety, zwykle w wieku 18-50 lat. Ale schorzenie występuje także u mężczyzn, a nawet dzieci (choć dużo rzadziej).
Skąd uczulenie?
Podstawowy mechanizm
Przyczyną pojawienia się na skórze tzw. odczynu fotoalergicznego jest równoczesne działanie substancji chemicznej i promieniowania UV. Taką substancję (jak np. piżmo ambratowe) może zawierać np. stosowany przez ciebie kosmetyk do ciała. Jej źródłem może też być przyjmowany lek. W wyniku tej "kombinacji" (substancja fotoalergiczna plus promieniowanie UV) powstają zmiany określane jako fotoalergiczny wyprysk kontaktowy.
Ukryci winowajcy
Właściwości fotoalergiczne posiadają m.in.: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, stosowane przy cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach układu krążenia, hormonalne, antybiotyki, środki przeciwgrzybicze, preparaty przeciwpasożytnicze, uspokajające, psychotropowe, neurologiczne, ziołowe (np. z dziurawcem, rumiankiem); kosmetyki zawierające substancje zapachowe (np. piżmo), barwniki (np. róż bengalski), olejki eteryczne (np. bergamotowy).
Objawy uczulenia
Rumień, grudki i pęcherzyki połączone z silnym świądem i pieczeniem
Są objawem stanu zapalnego skóry, wywołanego równoczesnym działaniem promieniowania (głównie UVA, częściowo UVB) i tzw. zewnątrzpochodnej substancji światłouczulającej (z kosmetyku lub leku). Pojawiają się po upływie 24-48 godzin od ekspozycji na promienie UV, przede wszystkim w miejscach, które były odsłonięte (np. twarz, kark, przedramiona). Ale swędzące grudki i pęcherzyki mogą występować też w miejscach, które były zakryte ubraniem (bo promienie słoneczne przenikają również przez tkaniny).
Objawy fotoalergicznego wyprysku kontaktowego powinny zniknąć po kilku dniach,
pod warunkiem, że nie będziesz wystawiała skóry na działanie promieni UV i zaprzestaniesz stosowania kosmetyku (lub ew. leku) zawierającego substancję fotoalergiczną.
Uwaga! Wskazana jest porada specjalisty. To zmniejszy ryzyko, że fotoalergiczny wyprysk kontaktowy przejdzie w przewlekłe zapalenie skóry, a zmiany rozszerzą się na okolice nienarażone na działanie promieniowania UV.
Pierwsza pomoc
Unikaj kontaktu z substancją fotoalergizującą - jeśli uda ci się ustalić, co jest jej źródłem. Jeśli podejrzewasz, że jest ona składnikiem stosowanego przez ciebie leku (sprawdź w ulotce możliwe skutki uboczne), nie zmieniaj kuracji, tylko skonsultuj się z lekarzem.
Nie przebywaj na zewnątrz w godzinach 11-14,
zwłaszcza w słoneczne, bezchmurne dni (oczywiście, na tyle, na ile to możliwe). A jeśli musisz wyjść na dwór, zabezpiecz skórę solidną warstwą kremu ochronnego z jak najwyższym filtrem, najlepiej SPF 50 i przy każdej okazji chowaj się do cienia. Przebywając na słońcu, noś kapelusz, a nawet parasol.
Zmienione miejsca możesz smarować kremem z cynkiem i witaminą E (z apteki, bez recepty) - mają działanie pielęgnacyjne oraz łagodzące stany zapalne, także te "posłoneczne".
Zastosuj lek przeciwhistaminowy w maści lub tabletkach - po konsultacji ze specjalistą. Jego działanie polega na tym, że blokuje tzw. receptor histaminowy, który jest odpowiedzialny za uwalnianie substancji prozapalnej - histaminy. W ten sposób hamuje reakcję alergiczną.