Aspiryna w ogrodzie: chroni i odżywia rośliny

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to popularny środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, stosowany w wielu dolegliwościach. Nie każdy wie, że aspiryna ma dobry wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale także roślin! Jak stosować ją w ogrodzie, by szybko zobaczyć pierwsze efekty?

Aspirynę z powodzeniem stosować można w ogrodzie  - odżywia i chroni rośliny
Aspirynę z powodzeniem stosować można w ogrodzie - odżywia i chroni rośliny 123RF/PICSEL

Aspiryna w ogrodzie - zastosowanie

Aspiryna w ogrodzie - jak stosować oprysk z aspiryny?

Naukowcy udowodnili, że opryskiwane aspiryną warzywa rosły szybciej, były silniejsze i mniej podatne na choroby
Naukowcy udowodnili, że opryskiwane aspiryną warzywa rosły szybciej, były silniejsze i mniej podatne na choroby123RF/PICSEL

Aspirynę w ogrodzie stosować należy podobnie jak opryski, nie ma jednak jasno określonych norm i zasad, więc warto najpierw wykonać próbę, rozpoczynając od rozpuszczenia jednej tabletki leku w litrze letniej wody. Tak powstałą miksturą należy delikatnie opryskać wybrane rośliny i przez kilka kolejnych dni obserwować ich reakcję na oprysk. Jeśli dojdzie do niekorzystnych zmian, plam i przebarwień, będzie to oznaczało, ze roślina nie najlepiej reaguje na tę substancję i przy kolejnym oprysku warto zmniejszyć stężenie do połowy tabletki na litr wody lub zaprzestać opryskiwania.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Aspiryna na ogórki, aspiryna na pomidory

Aspirynę można stosować m.in. na pomidory
Aspirynę można stosować m.in. na pomidory123RF/PICSEL

Aspirynę z powodzeniem stosować możemy także na ogórki i pomidory. Naukowcy udowodnili, że opryskiwane nią warzywa rosły szybciej, były silniejsze i mniej podatne na choroby i działanie pasożytów. Zwrócili oni także uwagę na fakt, że pomidory, które w okresie dojrzewania często pękają, po zastosowaniu aspiryny były całe i zdrowe. Na opryski z aspiryny dobrze reagowały także takie warzywa jak:

  •  ziemniaki
  • papryka
  • bakłażany 

By przygotować specjalną wodę aspirynową do warzyw, należy rozpuścić 250-500 mg aspiryny w 4,5 litrach wody i spryskiwać rośliny dwa lub trzy razy w miesiącu.

WAŻNE: Należy pamiętać, by oprysk wykonywać zawsze wcześnie rano!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas