Reklama

Reklama

Aspiryna w ogrodzie: chroni i odżywia rośliny

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to popularny środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, stosowany w wielu dolegliwościach. Nie każdy wie, że aspiryna ma dobry wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale także roślin! Jak stosować ją w ogrodzie, by szybko zobaczyć pierwsze efekty?

Aspiryna w ogrodzie - zastosowanie

Naukowcy już jakiś czas temu udowodnili, że aspiryna zastosowana w ogrodzie pozytywnie wpływa na rośliny, przyspieszając ich kiełkowanie. Chroni je ona także przed szkodnikami i znacznie zmniejsza ryzyko chorób grzybowych. Aspiryna zawiera kwas salicylowy, który wzmacnia odporność roślin, dzięki czemu lepiej znoszą nagłe zmiany temperatur - ekstremalne upały, a za chwilę obfite deszcze. Jak ją stosować?

Zobacz również: Drożdże: Na ogórki, pomidory i nie tylko!

Aspiryna w ogrodzie - jak stosować oprysk z aspiryny?

Aspirynę w ogrodzie stosować należy podobnie jak opryski, nie ma jednak jasno określonych norm i zasad, więc warto najpierw wykonać próbę, rozpoczynając od rozpuszczenia jednej tabletki leku w litrze letniej wody. Tak powstałą miksturą należy delikatnie opryskać wybrane rośliny i przez kilka kolejnych dni obserwować ich reakcję na oprysk. Jeśli dojdzie do niekorzystnych zmian, plam i przebarwień, będzie to oznaczało, ze roślina nie najlepiej reaguje na tę substancję i przy kolejnym oprysku warto zmniejszyć stężenie do połowy tabletki na litr wody lub zaprzestać opryskiwania. 

Reklama

Sprawdź: Fusy z herbaty: Zastosowanie w ogrodzie 

Aspiryna na ogórki, aspiryna na pomidory

Aspirynę z powodzeniem stosować możemy także na ogórki i pomidory. Naukowcy udowodnili, że opryskiwane nią warzywa rosły szybciej, były silniejsze i mniej podatne na choroby i działanie pasożytów. Zwrócili oni także uwagę na fakt, że pomidory, które w okresie dojrzewania często pękają, po zastosowaniu aspiryny były całe i zdrowe. Na opryski z aspiryny dobrze reagowały także takie warzywa jak:

  •  ziemniaki
  • papryka
  • bakłażany 

By przygotować specjalną wodę aspirynową do warzyw, należy rozpuścić 250-500 mg aspiryny w 4,5 litrach wody i spryskiwać rośliny dwa lub trzy razy w miesiącu. 

WAŻNE: Należy pamiętać, by oprysk wykonywać zawsze wcześnie rano! 

Zobacz również: Cukier w ogrodzie. Przepędza szkodniki, zabija pleśń


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aspiryna właściwości | aspiryna zastosowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy