Aspiryna w ogrodzie: chroni i odżywia rośliny
Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to popularny środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, stosowany w wielu dolegliwościach. Nie każdy wie, że aspiryna ma dobry wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale także roślin! Jak stosować ją w ogrodzie, by szybko zobaczyć pierwsze efekty?
Spis treści:
Aspiryna w ogrodzie - zastosowanie
Zobacz również:
Zobacz również: Drożdże: Na ogórki, pomidory i nie tylko!
Aspiryna w ogrodzie - jak stosować oprysk z aspiryny?
Aspirynę w ogrodzie stosować należy podobnie jak opryski, nie ma jednak jasno określonych norm i zasad, więc warto najpierw wykonać próbę, rozpoczynając od rozpuszczenia jednej tabletki leku w litrze letniej wody. Tak powstałą miksturą należy delikatnie opryskać wybrane rośliny i przez kilka kolejnych dni obserwować ich reakcję na oprysk. Jeśli dojdzie do niekorzystnych zmian, plam i przebarwień, będzie to oznaczało, ze roślina nie najlepiej reaguje na tę substancję i przy kolejnym oprysku warto zmniejszyć stężenie do połowy tabletki na litr wody lub zaprzestać opryskiwania.
Aspiryna na ogórki, aspiryna na pomidory
Aspirynę z powodzeniem stosować możemy także na ogórki i pomidory. Naukowcy udowodnili, że opryskiwane nią warzywa rosły szybciej, były silniejsze i mniej podatne na choroby i działanie pasożytów. Zwrócili oni także uwagę na fakt, że pomidory, które w okresie dojrzewania często pękają, po zastosowaniu aspiryny były całe i zdrowe. Na opryski z aspiryny dobrze reagowały także takie warzywa jak:
- ziemniaki
- papryka
- bakłażany
By przygotować specjalną wodę aspirynową do warzyw, należy rozpuścić 250-500 mg aspiryny w 4,5 litrach wody i spryskiwać rośliny dwa lub trzy razy w miesiącu.
WAŻNE: Należy pamiętać, by oprysk wykonywać zawsze wcześnie rano!
Zobacz również: Cukier w ogrodzie. Przepędza szkodniki, zabija pleśń