Reklama

Reklama

Atrakcyjnym wstęp wzbroniony

Chociaż uroda zawsze pomaga w staraniach o pracę, to atrakcyjne kobiety pomijane są, gdy starają się o stanowiska w zawodach uważanych za męskie - uznali naukowcy z Denver Business School uniwersytetu w Kolorado.

Menadżer ds. badań i rozwoju, dyrektor finansowy, inżynier, kontroler budowy - gdy o te stanowiska stara się ładna kobieta, to jest na straconej pozycji - wynika z ustaleń badaczy. Do tej listy dorzucają oni takie zajęcia, jak: dyrektor ds. bezpieczeństwa, sprzedawca sprzętu komputerowego, kierowca pomocy drogowej.

Naukowcy doszli do tych wniosków po testach, których uczestnicy zestawiali ze sobą listy zawodów i fotografie osób ubiegających się o te prace - kobiet i mężczyzn.

Jak wyjaśnia agencja Reutera, chodzi o stanowiska, na których wygląd zewnętrzny nie jest uważany za ważny. W pozostałych - mówi Stefanie Johnson z zespołu badaczy - atrakcyjne kobiety są preferowane.

Reklama

Jeśli natomiast o taką pracę ubiega się mężczyzna, to jego wygląd zewnętrzny nie ma znaczenia i jest on zawsze milej widziany, niż kobieta - uznali naukowcy.

Dodają przy tym, że ludzie urodziwi generalnie mają przewagę w miejscu pracy: zazwyczaj dostają wyższe pensje i są lepiej oceniani. A ponadto - łatwiej dostają się na uczelnie, chętniej wybierani są na urzędy publiczne i są przychylniej traktowani przez sądy.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy