Baranina. Co warto o niej wiedzieć?
Dobrze przyrządzony udziec barani bywa poematem kulinarnym, którym warto podzielić się z najbliższymi.
Niedoceniana przez lata u nas baranina to mięso lekkostrawne i zawierające mało cholesterolu. Odpowiednio przygotowana jest smaczna, krucha i soczysta.
To popularne mięso w krajach arabskich i azjatyckich. W Polsce często spożywana na Podhalu i w Bieszczadach. Sprawdza się jako pieczeń, składnik gulaszów i potraw z mięsa mielonego.
Najlepszym sposobem obróbki wstępnej jest marynowanie baraniny w zalewach z octem lub zsiadłym mlekiem, z przyprawami i warzywami. Powinno to trwać ok. 12 godzin, bo baranina musi skruszeć, by była miękka i odchodziła od kości. Najlepiej wybierać chude mięso z młodych osobników.
Marokańskie danie
W rondlu rozgrzej olej. Baraninę pokrój w kostkę, przypraw i przesmaż, aż zbrązowieje. Zdejmij z ognia. Na tym samym tłuszczu usmaż pokrojoną cebulę, czosnek w plasterkach i posiekaną papryczkę chili. Gdy cebula się zeszkli, dołóż kilka goździków, anyż, cynamon i pieprz. Dodaj koncentrat pomidorowy i przyprawę harissę. Wymieszaj i smaż chwilę.
Gdy sosu jest za mało, podlej łyżką białego wina. Dołóż 2 garści suszonych moreli, rodzynki i szczyptę szafranu, zalej pomidorami z puszki i zagotuj. Włóż baraninę i wlej szklankę bulionu. Gotuj 3 godziny, aż mięso zmięknie. Serwuj z kuskusem.
Szaszłyki z grilla
Mięso baranie umyj, oczyść z tłuszczu, pokrój w grubą kostkę, przypraw. Zalej kefirem wymieszanym z rozgniecionym czosnkiem i zostaw w tej marynacie na 4 godziny.
Po tym czasie nabij kawałki mięsa na namoczone w wodzie drewniane szpadki i skrop je oliwą. Połóż je bezpośrednio na ruszcie i grilluj, przewracając. Podawaj je z pieczonymi ziemniakami.
Walory zdrowotne baraniny
Jej atutem jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza dobroczynnego kwasu linolowego, który wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Baranina zawiera też substancje o właściwościach antyutleniających, regulujące m.in. metabolizm glukozy, co docenią osoby z cukrzycą.
Bogata jest w kwas orotowy, będący barierą zapobiegającą namnażaniu się komórek nowotworowych. Działa ochronnie i odtruwająco, pomaga też na problemy z wątrobą. oraz wspiera organizm w usuwaniu szkodliwych toksyn. Mięso jest również źródłem witamin z grupy B.