Barwna mieszanina na rabacie

Możliwa jest barwna mieszanka lub wyszukana kombinacja. Należy przy tym oczywiście uwzględniać termin kwitnienia, wysokość roślin i ich pokrój, a także dostosowywać połączenia barw do otoczenia.

 
 © Panthermedia

Działanie barw na usposobienie obserwatora jest bardzo różne i indywidualne.

Żywe barwy, takie jak czerwień i żółć,pobudzają, zaś błękit działa harmonizująco i uspokajająco. Odcienie pastelowe stanowią formy przejściowe i mają mniej intensywne działanie. Jednobarwne dywany kwiatów o dużej intensywności barwy stanowią charakterystyczne akcenty i bardzo silnie zdobią. Barwne i mieszane założenia mają raczej charakter naturalnego nasadzenia.

W przypadku dywanowych rabat sprawdzają się czerwono-żółte połączenia mieszańców begonii stale kwitnącej i aksamitek, posadzonych tuż obok siebie. Również jednolite rabaty z różnymi odcieniami nasturcji wyglądają atrakcyjnie. Inny pokrój mają żółta rudbekia i żeniszek.

Barwna mieszanka na rabacie może zaś być jednolita gatunkowo, lecz urozmaicona pod względem odmian barwnych, jak np. w przypadku żółtych, czerwonych i niebieskich nemezji. Również połączenie różnych gatunków i form o stopniowanej wysokości tworzy akcenty w ogrodzie kwiatowym. Bardzo dobrze prezentują się na przykład różowe ślazówki letnie jako tło dla białych drobnokwiatowych złocieni.

Fragment poradnika "Piękny ogród kwiatowy" wydawnictwa Klubu Dla Ciebie

Książkę "Piękny ogród kwiatowy" kupisz tutaj.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas