Reklama

Reklama

Bezrobotna nie znaczy bezradna

Wiele młodych, ambitnych, wykształconych kobiet nie ma pracy. Studiowały, uczyły się, poszerzały kwalifikacje, niestety dziś nie ma dla nich miejsca w żadnej firmie.

Jak sobie poradzić z sytuacją, która odbija się negatywnie nie tylko na naszych finansach, ale też na psychice i poczuciu własnej wartości?

Reklama

Współczesna kobieta to kobieta pracująca. Macierzyństwo jest w większości przypadków tylko przerwą w karierze, a tradycyjnym prowadzeniem domu panie zajmują się po pracy, w wersji uproszczonej. Kobiety są aktywne zawodowo, wykonują wiele zawodów, piastują ważne stanowiska. Zniknęły bariery i podziały zajęć na tradycyjnie męskie i kobiece, a model żony i pani domu to dziś dla większości kobiet za mało. Są ambitne. Niestety w zderzeniu z sytuacją na polskim rynku pracy te ambicje to często... źródło frustracji. Druga sprawa to niskie pensje. Chcąc utrzymać rodzinę oboje małżonkowie powinni pracować. I te kobiety, które nawet by nie chciały - muszą pracować. Dlatego problem pracy, kariery zawodowej, pieniędzy to główne strapienie młodych ludzi. Temat ten pojawia się na spotkaniach towarzyskich, wśród znajomych, spędza sen z powiek wielu z nas.

Bezskuteczne przeglądanie ofert, wysyłanie CV, oczekiwanie na odpowiedź, nieudane rozmowy kwalifikacyjne - wszystko to ma wpływ na nastrój i postrzeganie samego siebie. Jednak mamy dla ciebie kilka rad. Uporządkuj fakty - zalety i wady twojego położenia i charakteru, a potem utrwalaj mocne strony nie tylko własne, ale też sytuacji, w której jesteś.

Oceń swoje możliwości, umiejętności i kompetencje

Zastanów się dokładnie, w jakim sektorze możesz pracować, nie zgłaszaj się do miejsc, które nie odpowiadają twoim kwalifikacjom. Brak odpowiedzi będzie źle wpływał na twoją psychikę. A przecież od początku było wiadomo, że to praca nie dla ciebie. Niekoniecznie z powodu za niskich kwalifikacji czy braku doświadczenia, ale choćby dlatego, że są one o innym profilu.

Z drugiej strony nie bądź zbyt nieśmiała, skromna i powściągliwa. Nie bój się spróbować. Czasem warto wysłać ofertę. Na spotkaniu albo w liście motywacyjnym zaprezentuj atuty swojej osobowości. Zdarza się, że decydujące są zdolności interpersonalne, błyskotliwość albo miłe usposobienie.

Bądź wytrwała

Nie szukaj pracy raz na tydzień. Śledź codziennie ogłoszenia w prasie i w internecie. Z każdym ogłoszeniem pojawia się nadzieja i zwiększają się twoje szanse. Do tego masz poczucie, że robisz coś, by zmienić ten stan rzeczy.

Dowiedz się więcej na temat: kwalifikacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje