Bielinek kapustnik: Jak zwalczyć?
Najczęściej spotykanym szkodnikiem na uprawach kapustnych jest bielinek kapustnik. To jego larwy przyczyniają się do zniszczeń w uprawach, których często nie da się już odratować. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zwalczenie tego intruza. W pierwszej kolejności trzeba rozpoznać objawy żerowania bielinka. Zanim sięgniesz po chemiczne środki, wypróbuj mniej inwazyjne rozwiązania. Czasami wystarcza wykonanie oprysków upraw, zasadzenie konkretnych roślin lub ziół w sąsiedztwie kapusty. Dzięki temu straty będą mniejsze, a plony obfitsze. Jak zwalczyć bielinka kapustnika? Poniżej podpowiadamy.
Spis treści:
Co to jest bielinek kapustnik?
Jest to owad, który należy do motylów z rodziny bielinkowatych. Prowadzi on dzienny tryb życia, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 60 milimetrów. Bardzo łatwo można odróżnić od siebie samca i samicę tego gatunku. U żeńskiej formy obecne są dwie czarne plamki, znajdujące się w narożnej części skrzydeł. U samców natomiast występują czarne przebarwienia. Gąsienice bielinka kapustnika mają odcień żółtozielony i długość od 45 do 50 milimetrów.
Objawy żerowania bielinka
W ciągu roku pojawiają się najczęściej dwa pokolenia motyla kapustnika. Osobniki z pierwszej linii widoczne są w maju i czerwcu. Samica składa około 500 jaj na chwastach lub roślinach dziko żyjących. Uprawy kapustne, a także rośliny motylkowate, atakują bielinki z drugiego pokolenia (w okresie od lipca do września).
Formą żerującą stanowi gąsienica motyla kapustnika. Najczęściej ich łupem jest kapusta pekińska oraz głowiasta, kalarepa, jarmuż, rzepak czy gorczyca. Jeśli na roślinach zobaczysz obgryzioną blaszkę liściową, po której został jedynie nerw, to znak, że masz do czynienia z gąsienicą bielinka.
Jak zwalczyć motyla kapustnika?
Jeśli obecność gąsienic bielinka kapustnika zostanie szybko zauważona, to istnieje duża szansa na uratowanie większej ilości upraw. Rolnicy i ogrodnicy stosują zarówno sposoby naturalne, jak i chemiczne. Najlepsze rezultaty daje zastosowanie obu metod równolegle, w szczególności jeśli populacja szkodnika jest pokaźna. W pierwszej kolejności lepiej sięgnąć po mniej inwazyjne środki oraz zapobiegać wcześniej możliwości pojawienia się bielinka kapustnika na działce lub w ogrodzie.
Odstraszające rośliny i zioła
Pierwszą z metod, którą warto wykorzystać, jest posadzenie wśród upraw narażonych na atak bielinka roślin i ziół odstraszających je. Których szczególnie nie toleruje szkodnik? Mięty, tymianku, aksamitki czy hyzopu. Dzieje się tak za sprawą ostrego i specyficznego zapachu wydzielanego przez te rośliny. Ich sąsiedztwo uchroni plony i przegoni intruza.
Gnojówka w walce z motylem kapustnikiem
Kolejną metodą są gnojówki na bazie czarnego bzu, łopianu czy krwawnika pospolitego. Taki środek ma działanie ochraniające uprawy, a przy okazji użyźnia glebę. Ważne jest, aby zabiegi te wykonywać systematycznie, przynajmniej dwa lub trzy razy w sezonie. Dzięki temu zwiększysz szansę na pozbycie się szkodników wśród swoich upraw.
Oprysk z szarego mydła
Z ekologicznych preparatów zaleca się też oprysk z szarego mydła. Prowadzi on do śmierci gąsienic bielinka kapustnika, poprzez uniemożliwienie im oddychania i poruszania się. Jak wykonać oprysk? Wystarczy, że 20 gramów mydła rozpuścisz w litrze wody, a następnie przelejesz do butelki ze spryskiwaczem. Następnie mieszanką spryskaj wszystkie zaatakowane roślliny. Aby rezultaty były widoczne, zabieg ten powtarzaj co kilka dni, aż do wytępienia szkodników.
Naturalny wróg - baryłkarz bieliniak
Czasami nie trzeba starać się szczególnie, gdyż wśród upraw żyją naturalni wrogowie motyla bielinka. Jest nim owad o nazwie baryłkarz bieliniak, który niszczy gąsienice bielinka. Składa on jaja we wnętrzu ich ciał, by potomstwo po wykluciu się, żerowało w gąsienicach. Ponadto jaja motyla kapustnika stanowią pożywienie dla dorosłych osobników chrząszczy z rodziny biegaczowatych.
Środki chemiczne
W sklepach ogrodniczych jest wiele specjalistycznych preparatów, które skutecznie zwalczają bielinka kapustnika. Działają one zarówno na larwy, jak i dorosłe osobniki. Trzeba pamiętać o stosowaniu się do informacji umieszczonych przez producenta na etykiecie. Zazwyczaj środki tego typu stosuje się, gdy temperatura na zewnątrz wynosi do 20 stopni Celsjusza. Ich działanie jest wtedy najskuteczniejsze i nie wpływa to negatywnie na uprawy.
Zobacz też: