Błędy, jakie popełniamy w pielęgnacji ogrodu
Praktycznie każdy właściciel domu z podwórkiem marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie, do którego będzie mógł zaprosić gości i odpoczywać w nim do woli. Jednak, by nasza zielona przestrzeń była atrakcyjna, należy o nią odpowiednio dbać. Trawnik powinien być przycinany regularnie, a rośliny prawidłowo pielęgnowane. Piękny ogród wymaga nieustannej pracy od wiosny do jesieni. Niestety, wiele osób wciąż popełnia te same klasyczne błędy, przez które nasz ogród nie jest w dobrej kondycji. Podpowiadamy, których z nich wystrzegać się szczególnie.
Nieprawidłowe koszenie trawnika
Zacznijmy od nieprawidłowego koszenia trawnika, w co możemy wliczyć na przykład nieregularne koszenie lub nieodpowiednie przygotowanie kosiarki. Jak zatem kosić trawnik, by był ozdobą naszego podwórka? Według specjalistów trawnik powinien być koszony raz w tygodniu. Wtedy będzie wyglądał atrakcyjnie przez cały sezon. Lepiej kosić częściej, ale ścinać mniej źdźbła niż agresywnie usuwać sporo trawy. Dzięki temu nasz trawnik będzie bardziej zielony. Trawnik powinien być ścinany maksymalnie o 30 procent jego wysokości.
Kolejna zasada to: nie należy kosić trawnika, gdy jest bardzo sucho. W takim wypadku możemy postrzępić trawę. Zapewniamy, że nie wpłynie to pozytywnie na jej jakość, a jednocześnie na wygląd. Do takiej sytuacji może dojść również, gdy kosimy trawę stępionymi nożami.
No właśnie, trawnik nie będzie dobrze wykoszony, jeśli kosiarka nie będzie prawidłowo przygotowana. Po pierwsze musi być sprawna. Po drugie musi mieć doładowane paliwo. Po trzecie musi mieć naostrzone noże. W kosiarkach samojezdnych należy zwrócić uwagę na wypoziomowanie mechanizmu koszącego. Jego powierzchnia powinna być równa. Po koszeniu należy dokładnie wyczyścić całą maszynę, a w szczególności elementy tnące.
Sadzenie roślin w nieodpowiednich miejscach
Naszemu ogrodowi nie służy również sadzenie roślin w nieodpowiednich miejscach, dlatego zanim przystąpimy do tej czynności, należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami roślin, które zamierzamy posadzić. Niektóre rośliny preferują nasłonecznienie, z kolei inne miejsca, w których jest cień. Posadzenie rośliny na nieodpowiednim stanowisku może skończyć się jej szybkim obumarciem. Popularnym błędem jest również sadzenie roślin zbyt blisko siebie. Efekt? Gdy urosną po kilku latach, będzie im zbyt ciasno i trzeba będzie część z nich usunąć.
Nieodpowiednie podlewanie ogrodu
Kolejny popularny błąd, który popełniamy podczas pielęgnacji ogrodu, to jego nieodpowiednie podlewanie. Robimy to często w nieodpowiednich porach lub używamy zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody. Warto wiedzieć, że skutkiem podlewanie trawy podczas upałów może być powstawanie na jej powierzchni żółtych plam. Jak więc podlewać nasz ogród?
Jeśli chodzi o trawę, najlepiej podlewać ją z samego rana lub wieczorem. Wtedy woda wsiąknie głęboko do ziemi, a nie odparuje. Młody trawnik należy podlewać nawet dwa razy w ciągu dnia. Dzięki temu trawa lepiej się ukorzeni. W przypadku dojrzałych trawników wystarczy podlewać je dwa razy w tygodniu. Kwiaty należy podlewać w zależności od pogody i rodzaju. W upalne dni nawet codziennie, najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Niewłaściwe nawożenie roślin
Wiele osób nieodpowiednio nawozi również rośliny, a warto pamiętać, że to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dzięki nawożeniu rośliny prawidłowo się rozwijają i szybciej rosną. Przed rozpoczęciem tego procesu należy zapoznać się dokładnie z informacjami dotyczącymi pielęgnacji konkretnej rośliny. Powinny być w nich zawarte wskazówki na temat ich nawożenia.
Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie nawożenia azotem. Warto wiedzieć, że jeżeli podamy go roślinie zbyt późno, może on ograniczyć jej kwitnienie. Zaleca się, by nawożenie azotem zakończyć w lipcu. Od sierpnia do około połowy października zaleca się stosować nawozy fosforowe i potasowe. Nawóz powinien być rozprowadzany równomiernie, zarówno jeśli chodzi o trawnik, jak i rośliny. Przed zastosowaniem nawozu należy przeczytać dokładnie instrukcję, skład oraz datę ważności. Nie można stosować nawozów przeterminowanych.
Niepoprawne przycinanie roślin
Nasz ogród nie będzie również wyglądał atrakcyjnie, jeśli rośliny nie będą odpowiednio przycięte. Chodzi głównie o krzewy, a także rośliny owocowe, ponieważ to właśnie je najczęściej przycinamy. Bez profesjonalnego sprzętu ani rusz. Do przycięcia krzewów potrzebny jest sekator o dobrze zaostrzonych nożach. Dzięki regularnemu przycinaniu rośliny nie tylko pięknie wyglądają. Stają się również mocniejsze i szybciej rosną. Podpowiadamy, jak często podlewać konkretne gatunki roślin:
* rośliny owocowe - jabłonie, grusze i śliwy podlewamy do lutego do lata, brzoskwinie i nektarynki przez pierwsze tygodnie wiosny i przez całe lato, natomiast wiśnie, czereśnie i morele dopiero po zbiorach;
* rośliny iglaste - jałowce podlewamy od wczesnej wiosny do około połowy czerwca, z kolei od połowy czerwca sosny;
* rośliny ozdobne - warto podlewać od pierwszych ciepłych tygodni wiosny do momentu, gdy roślina zacznie rozkwitać. Krzewy kwitnące latem powinny być podlewamy od drugiej połowy czerwca oraz w lecie;
* żywopłot - najlepiej przycinać go w okresie wiosennym, gdy nie jest jeszcze upalnie.