Chloroza. Objawy i zwalczanie
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesienią liście roślin w ogrodzie przybierają odcienie brązu, żółci, pomarańczy czy czerwieni. Choć jest to zjawisko całkowicie normalne i nikogo nie powinno niepokoić, niekiedy zmiany koloru mogą być objawem choroby roślin. Chloroza, bo o niej mowa, charakteryzuje się występowaniem plam i przebarwień. Warto podkreślić, że chloroza nie występuje wyłącznie na roślinach ogrodowych, ale często pojawia się na tych, uprawianych w domach. Jak rozpoznać chlorozę? Jak się jej pozbyć?
Chloroza. Niebezpieczna choroba
Chloroza jest nieinfekcyjną chorobą roślin, która spowodowana jest nieprawidłowym wytwarzaniem chlorofilu przez roślinę. Substancja ta odpowiada za soczystą zieleń liści, ale też odgrywa kluczową rolę w procesie fotosyntezy. Chloroza zaburza produkcję chlorofilu przez roślinę, co objawia się początkowo przebarwieniami. Jednak z czasem przestają rosnąć, nie owocują, nie mogą wytwarzać pąków kwiatowych i kwitnąć. Chloroza dotyka wszystkie rośliny bez względu na gatunek czy miejsce występowania i doprowadza do ich obumierania. Co jest przyczyną? Niedobory składników odżywczych w wodzie i glebie.
Jak rozpoznać chlorozę?
Chloroza może przybierać różną postać. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna złego pobierania przez roślinę substancji odżywczych oraz tego, których składników brakuje roślinie. Brak azotu objawia się zasychaniem końcówek starszych liści, a później młodszych liści. Brak magnezu, potasu i fosforu skutkuje porażeniem powierzchni blaszek. Choroba pojawia się początkowo wyłącznie na środku liścia, z czasem przemieszcza się ku ich krawędziom. Chloroza charakteryzuje się też albo okrągłą plamą, albo kilkoma zebranymi w tzw. mozaikę. Jeśli choroba dotyka młode części rośliny sprawia, że stają się żółte, a następnie odpadają. Kiedy powierzchnia liści robi się żółta, a żyłki są nadal zielone, to za ten rodzaj choroby odpowiada brak żelaza.
Co jest przyczyną niedoborów minerałów?
Chloroza występuje wtedy, gdy roślina nie może pobierać minerałów z gleby i z wody. Niejednokrotnie zdarza się tak, że nie otrzymują one nawozów, które należy od czasu do czasu stosować. Dlatego w uprawie roślin koniecznie jest stosowanie preparatów, które zawierają niezbędne substancje odżywcze. Czasem zdarza się, że są one obecne w glebie i podlewanej wodzie, jednak korzenie nie są zdolne do ich pobierania. Jednym z powodów jest nieodpowiednie pH ziemi, która znajduje się doniczkach bądź ziemi ogrodowej. Problem najczęściej dotyczy gleb wapiennych: mając wyższe pH obecne w niej żelazo jest dla roślin niedostępne. Takie przypadki chlorozy najczęściej objawiają się na hortensjach oraz różanecznikach.
Błędy w pielęgnacji
O tym, że rośliny muszą być regularnie podlewane, nie trzeba nikogo przekonywać. Chloroza może się pojawiać wtedy, gdy albo zbyt często się je nawadnia, albo robi się to zbyt rzadko. Choć dla roślin przesuszenie może mieć mniejsze konsekwencje, to powrót do normalnego podlewania musi być stopniowy. Nadmiar wody w doniczce czy glebie po dłuższym okresie suszy, może spowodować, że roślina dozna tzw. szoku wodnego. Może wtedy dojść do zgnicia korzeni i niemożności pobierania składników odżywczych. Równie niebezpieczne, co brak odpowiedniego nawozu, jest jego nadmiar w glebie. Zbyt duża jego ilość może doprowadzić do zaburzenia wchłaniania azotu, potasu, magnezu i żelaza przez korzenie.
Inne podłoża chlorozy
Choć chloroza nie przenosi się na inne okazy, to sama może być skutkiem różnych schorzeń. Wśród nich wymienia się infekcje bakteryjne i grzybicze, które porażają cały układ korzeniowy. Dlatego zawsze należy monitorować stan roślin i zauważając niepokojące zmiany, od razu stosować odpowiednie preparaty ochrony roślin. Niekiedy korzenie nie mogą pobierać wody i wartości odżywczych poprzez nieodpowiednią glebę. Jeśli jest zbyt zbita i twarda, nie dociera do nich woda, co znacznie osłabia roślinę. Można powstrzymać rozwój chlorozy – wystarczy dokładnie rozluźnić ziemię, a także wymieszać ją z odrobiną piasku.