Choroby i szkodniki roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe nie tylko ożywiają przestrzeń i ułatwiają relaks. Są modnym elementem aranżacji, a przede wszystkim okazją do rozwijania nowych pasji. Pielęgnacja i rozmnażanie kwiatów to ulubione zajęcie wielu osób. Niestety wszystkie zabiegi mogą zniweczyć choroby i szkodniki roślin doniczkowych. To dlatego na liściach pojawiają się nieestetyczne przebarwienia, a kwiaty opadają. Jak rozpoznać choroby roślin? Czy można im zapobiegać?

Jak rozpoznać i zwalczać choroby roślin?
Jak rozpoznać i zwalczać choroby roślin? ©123RF/PICSEL
Łatwy i pachnący sposób na mszyceInteria.tv

Choroby grzybowe roślin doniczkowych

Choroby grzybowe
©123RF/PICSEL

Choroby grzybowe rozwijają się u roślin w pomieszczeniach ciepłych, wilgotnych i niewietrzonych. Jedną z nich jest szara pleśń, która najczęściej atakuje paprocie, azalie, bluszcze, fikusy czy draceny. Objawia się szarym nalotem, który przypomina pleśń. Zarodniki pokrywają rośliny, a pędy stają się brunatne i usychają. Jeśli na liściach pojawiają się żółte plamy, które z czasem brązowieją, możemy mieć do czynienia z plamistością liści. Inną częstą chorobą grzybową jest rdza. Atakuje ona głównie rośliny osłabione i nienawożone. Na liściach możemy zauważyć wtedy lekko wypukłe plamy (to skupisko zarodników grzybów), które od spodu są brązowo-pomarańczowe. Z kolei biały nalot na roślinie (liście wyglądają, jakby zostały posypane mąką) świadczy o mączniaku. Jego przyczyną jest zbyt wilgotne powietrze lub częste zraszanie rośliny.

Jak zwalczać choroby grzybowe roślin?

Choroby roślin
©123RF/PICSEL

Jeśli zauważymy objawy chorób grzybiczych, należy jak najszybciej użyć specjalnego preparatu grzybobójczego, a porażone fragmenty rośliny usunąć. Aby zapobiegać chorobom grzybiczym, warto stosować sprawdzone i naturalne metody, np. opryski z soku z grejpfruta, wywary z czosnku i cebuli czy napary ze skrzypu.

Choroby wirusowe i bakteryjne

Choroby wirusowe najłatwiej rozpoznać po przebarwieniach na liściach i kwiatach, które przybierają postać różnokolorowych pierścieni. Z kolei ciemne, czarne plamy na liściach i ich gnicie może świadczyć o chorobie bakteryjnej. Tego typu infekcjom sprzyjają uszkodzenia roślin, podlewanie ich zimną wodą, a także zastój wody w doniczce. Jeśli zauważymy objawy chorób wirusowych lub bakteryjnych, roślinę należy wyrzucić i najlepiej spalić, a sąsiadujące z nią okazy przesadzić i obserwować, na wypadek gdyby zostały zarażone. Warto wiedzieć, że choroby bakteryjne i wirusowe przenoszą również szkodniki roślin.

Szkodniki roślin doniczkowych

Mszyce na roślinie
©123RF/PICSEL

Mszyce

Zielone owady o wielkości ok. 2 mm wysysają sok z roślin i prowadzą do ich obumierania. Lubią wilgoć, a ich inwazji sprzyja zbyt częste podlewanie roślin. Obecność mszyc rozpoznamy po ciemnych plamach i wybrzuszeniach na spodniej stronie liści. Aby się ich pozbyć, można zastosować oprysk z wywaru z czosnku lub preparat owadobójczy.

Sadzaki

Sadzaki żywią się spadzią miodową wydzielaną przez mszyce. Mogą więc pojawić się wkrótce po ich inwazji. Są w stanie pokryć całe liście i pędy, przez co do rośliny nie dociera światło. Nie zachodzi wtedy proces fotosyntezy, a roślina zaczyna obumierać. Na szczęście szkodniki wystarczy zetrzeć szmatką.

Przędziorki

Obecność przędziorków rozpoznamy po drobnych, białych pajęczynkach na spodzie liści. Te szkodniki preferują ciepłe i suche powietrze. Jeśli jest ich mało, można spróbować się ich pozbyć za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń (wystarczy przetrzeć szmatką), a następnie spód liści posmarować olejem roślinnym. Gdy to nie pomoże, należy użyć specjalnych preparatów.

Wełnowce

Wełniste plamki w zakamarkach roślin to oznaka obecności wełnowców. Szkodniki zwalczymy za pomocą wacika nasączonego denaturatem lub wody z dodatkiem szarego mydła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas