Ćma bukszpanowa zniknie na zawsze. Zetrzyj na tarce, wymieszaj z wodą i spryskaj bukszpany

Natalia Jabłońska

Natalia Jabłońska

Aktualizacja

Ogrodnicy są jednogłośni. Nie ma nic gorszego od ćmy bukszpanowej. Jeśli za późno podejmiemy działania, możemy zapomnieć o pięknych bukszpanach. Zwalczanie ćmy bukszpanowej jest dość trudnym zadaniem i wymaga od nas cierpliwości. W tym przypadku ważna jest profilaktyka. Co zrobić, gdy tylko zauważymy te niebezpieczne dla rośliny owady? Jakiego oprysku użyć, aby się ich pozbyć?

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Sprawdź domowy oprysk
Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Sprawdź domowy oprysk 123RF/PICSEL

Jak wygląda i kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa nazywana jest często ćmą azjatycką ze względu na swoje pochodzenie. Jest to rodzimy gatunek Azji Południowej i Wschodniej, zaś w Europie po raz pierwszy jego obecność stwierdzono w 2006 r. za sprawą importu bukszpanów. Do Polski ćma bukszpanowa trafiła sześć lat później - w 2012 r., z kolei masowo w naszych ogrodach pojawiła się w 2016 r.

Ćma bukszpanowa to motyl nocny, którego gąsienice żywią się liśćmi oraz pędami wszystkich gatunków bukszpanów. Jak wygląda ćma bukszpanowa? Owady dorosłe mają białe skrzydła z brązową obwódką lub jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. Charakterystyczna jest biała plama w ich przedniej części, a ich rozpiętość wynosi około 4-4,5 cm.

Szkodliwe dla roślin są larwy ćmy bukszpanowej. Są zielonkawe, mają brązowe pasy wzdłuż ciała i czarną błyszczącą głowę. Szkodniki wygryzają dziury w liściach bukszpanu. Im larwy są starsze, tym coraz bardziej żarłoczne - zjadają całe liście, a nawet młode zielone pędy.

Ćma bukszpanowa zwykle atakuje od kwietnia do września. Niszczycielskie szkodniki mogą pojawić się nawet kilka razy w roku na tym samym krzewie. Warto zatem wiedzieć, jakie są sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej z ogrodu.

Ćma bukszpanowa zwykle atakuje od kwietnia do września
Ćma bukszpanowa zwykle atakuje od kwietnia do września123RF/PICSEL

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Należy systematycznie oglądać krzewy pod kątem występowania ćmy bukszpanowej. Jedną z pierwszych oznak, że ćma żeruje na bukszpanie są nadgryzione młode liście, przędza przypominająca pajęczynę oraz odchody gąsienic.

Jednym ze sposobów walki z ćmą bukszpanową jest mechaniczne usuwanie szkodników, czyli ręczne zbieranie gąsienic. Niektórzy ogrodnicy polecają spryskanie krzewów bukszpanu silnym strumieniem wody. Zabieg ten należy powtarzać regularnie, by pozbyć się jak największej ilości szkodników.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej trzeba traktować bardziej jako długotrwały proces niż jednorazową czynność. Nie jest łatwo zwalczyć wszystkie osobniki, które obficie się mnożą, składając jaja w najgłębszych partiach krzewu od spodniej strony liści.

Oprysk z szarego mydła i wody na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa potrafi całkowicie ogołocić krzew
Ćma bukszpanowa potrafi całkowicie ogołocić krzew123RF/PICSEL

Szare mydło, inaczej mydło potasowe, to mieszanina różnych soli potasowych z innymi składnikami, m.in. gliceryną i chlorkiem sodu. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe działają eliminująco na szkodniki żerujące na roślinach. Oprysk z szarego mydła świetnie sprawdza się w przypadku larw ćmy bukszpanowej.

Jak przygotować oprysk z szarego mydła i wody na ćmę bukszpanową?

  1. 75 g mydła należy zetrzeć na tarce i rozpuścić w pięciu litrach ciepłej wody. 
  2. Po przestudzeniu mieszaniny należy przelać ją do butelki z atomizerem. 
  3. Tak przygotowany specyfik używać na liściach i kwiatach roślin.

Kiedy i jak stosować opryski na ćmę bukszpanową?

Opryski na ćmę bukszpanową należy przeprowadzać w momencie zauważenia pierwszych gąsienic tego owada żerujących na roślinie bukszpanu. Zabieg ten należy przeprowadzać najszybciej jak to możliwe - w innym przypadku krzew może zostać całkowicie ogołocony w ciągu kilku tygodni. Oprysk na ćmę bukszpanową trzeba powtarzać co jakiś czas, zwłaszcza po deszczu, który zmywa preparat z krzewu.

Zwróć uwagę na jeden szczegół. Tak wybierzesz najlepsze pomidoryKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas