Posyp nią bukszpan. W ten sposób zapomnisz o ćmie

Pierwsze ćmy bukszpanowe pojawiły się w Polsce w 2016 roku. Od tamtej pory nie dają nam spokoju, atakując zielone bukszpany w naszych ogrodach. Szkodnik, jeśli nie jest zwalczany, w kilka tygodni całkowicie ogołoci roślinę z liści, w efekcie oszpecając krzewy, które następnie obumierają. Z ćmą bukszpanową można jednak walczyć domowymi sposobami.

Pierwsze ćmy bukszpanowe pojawiły się w Polsce w 2016 roku
Pierwsze ćmy bukszpanowe pojawiły się w Polsce w 2016 roku123RF/PICSEL

Pochodząca z Azji ćma bukszpanowa dotarła do Polski przed sześcioma laty, przywieziona najprawdopodobniej na towarach ze wschodniej części globu. Jest żerującym wyłącznie na bukszpanach motylem nocnym, którego gąsienice żywią się jego liśćmi i pędami.

Dorosłe ćmy ciężko zauważyć na roślinie, gdyż są one szczególnie aktywne nocą. Są również dość niepozorne - rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 4 cm.

Ochrona bukszpanu przed ćmą bukszpanową

Szkodliwe larwy ćmy bukszpanowej wygryzają dziury w liściach bukszpanu, pozostawiając nerwy. Im larwy są starsze, tym coraz bardziej żarłoczne - zjadają całe liście, a nawet młode zielone pędy. W miejscach żerowania można zaobserwować charakterystyczne oprzędy, na których znajduje się masa odchodów.

Szkodnik pojawia się i żeruje na bukszpanach od kwietnia do września, a przy wysokich temperaturach nawet do października. To właśnie w tym czasie musimy wyjątkowo dokładnie przyglądać się krzewom. Warto w tym celu rozchylać gałązka po gałązce, gdyż właśnie tam najczęściej ukrywają się gąsienice.

Szkodliwe larwy ćmy bukszpanowej wygryzają dziury w liściach bukszpanu
Szkodliwe larwy ćmy bukszpanowej wygryzają dziury w liściach bukszpanu123RF/PICSEL

Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Jednym z domowych sposobów pozbycia się ćmy bukszpanowej jest posypanie rośliny mąką. Szkodniki, do których dotrze proszek, natychmiast zdychają.

Kolejny sposób to środki mechaniczne. Chodzi o to, aby zebrać jak największą ilość osobników i je zniszczyć. Niebezpieczne dla rośliny nie są bowiem dorosłe ćmy, a jaja, z których rozwijają się żarłoczne gąsienice. Aby więc zebrać ćmę bukszpanową należy:

  • ręcznie zebrać gąsienice,
  • rozścielić pod krzewem folię i silnie potrząsać roślinami,
  • spłukać gąsienice silnym strumieniem wody, a następnie wyzbierać.
"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiająInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas