Co można posadzić na balkonie wiosną?

Wiosna to idealny czas, aby posadzić ulubione rośliny na balkonie. Istnieje kilka gatunków, które z powodzeniem możesz uprawiać już od marca. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki oraz opiekę, aby mogły się rozwijać w prawidłowy sposób. Rośliny te staną się ozdobą tarasu wiosenną porą. Poniżej przedstawiamy gatunki nadające się do posadzenia już teraz.

W marcu na balkonie możesz posiać m.in. niezapominajki, dzwonki czy bratki
W marcu na balkonie możesz posiać m.in. niezapominajki, dzwonki czy bratki123RF/PICSEL

Dzwonki ogrodowe

Dzwonki są ciekawymi roślinami, które pięknie kwitną na wiosnę
Dzwonki są ciekawymi roślinami, które pięknie kwitną na wiosnę123RF/PICSEL

Dzwonki to rośliny, które bardzo często stanowią dekorację tarasów i balkonów. Wyglądają one bardzo efektownie za sprawą zwisających pędów i kwiatów przybierających wszystkie odcienie niebieskiego. Są drobne, po kilka na jednym pędzie i, jak sama nazwa wskazuje, swoim wyglądem przypominają małe dzwoneczki.

Rośliny te na balkonie posadź w skrzynkach, w małych grupach (po dwie-trzy sztuki). Na jeden metr kwadratowy przypadać powinno około 11 dzwonków, rozsadzonych w odstępach 30 × 40 centymetrów. Dzwonki preferują podłoże lekkie i przepuszczalne o odczynie obojętnym. Podlewaj je umiarkowanie, unikając zamoczenia liści. Kiedy pędy przekwitną, przytnij je delikatnie: to zapewni bylinie ponowne kwitnienie i zdrowy wygląd.

Niezapominajki

Niezapominajki to drobne rośliny, które będą stanowić efektowną ozdobę każdego balkonu i tarasu
Niezapominajki to drobne rośliny, które będą stanowić efektowną ozdobę każdego balkonu i tarasu123RF/PICSEL

Niezapominajki to kolejna propozycja na balkon, idealna do posadzenia już końcem marca. Kwiaty tych roślin są drobne, a przybierają kolor niebieski, różowy lub biały i osiągają wysokość do 30 centymetrów. Można je uprawiać jako rośliny dwuletnie, ale należy zapewnić im odpowiednie warunki.

Niezapominajki sadź w skrzynkach z drenażem, który umożliwi odpływ nagromadzonej wody. Rośliny posadź w odległości 15 centymetrów i nie zapomnij o regularnym podlewaniu. Preferują one podłoże lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne. Kiedy roślina przekwitnie, przytnij delikatnie pędy, aby zapewnić jej lepsze kwitnienie. Niezapominajki po posadzeniu wymagają nawożenia co dwa tygodnie, aż do momentu zakwitnięcia. Później okres ten możesz skrócić do dwóch razy w roku. To w zupełności wystarczy, gdyż rośliny te nie wymagają większego odżywiania.

Ostróżki

Ostróżki, aby prawidłowo rosnąć, potrzebują dużo miejsca w doniczce, dlatego należy sadzić je w dużych odstępach
Ostróżki, aby prawidłowo rosnąć, potrzebują dużo miejsca w doniczce, dlatego należy sadzić je w dużych odstępach123RF/PICSEL

Ostróżki są roślinami bylinowymi, które mają bujne i strzeliste kwiatostany koloru niebieskiego, białego, granatowego, a nawet różowego. W zależności od odmiany kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne. Ich cechą charakterystyczną są długie i sztywne pędy, które osiągają wysokość nawet dwóch metrów.

Ostróżki wymagają sporej ilości miejsca, dlatego, jeśli sadzisz je na balkonie, zrób to w dużych skrzynkach: średni rozstaw między roślinami powinien wynosić 30 x 40 centymetrów. Ostróżki preferują glebę próchniczą i żyzną, a stanowisko dla nich idealne to ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru. Po pierwszym przekwitnięciu ostróżkę trzeba przyciąć tuż przy ziemi. To pozwoli jej na lepsze kwitnienie oraz zdrowy wzrost.

Bratki

Bratki mają jaskrawe kolory i ładnie wyglądają w zestawieniu z innymi roślinami
Bratki mają jaskrawe kolory i ładnie wyglądają w zestawieniu z innymi roślinami123RF/PICSEL

Bratki to często wybierane rośliny na balkon lub taras. Popularność  zawdzięczają prostej uprawie i eleganckiemu wyglądowi. Mają jaskrawą barwę: od intensywnego błękitu przez fiolet, pomarańcz, a nawet biel. Ta różnorodność kolorów sprawia, że będą świetnie komponować się z innymi gatunkami roślin.

Co do wymagań względem bratków, należy zapewnić im żyzną glebę z odczynem lekko kwaśnym. Bratki na balkonie możesz posadzić w doniczkach lub skrzynkach, dodając do ziemi odrobinę nawozu do roślin kwitnących. Pamiętaj o warstwie drenażowej na dnie pojemnika, aby zapobiec zastojowi wody. Odstęp między sadzonkami ma wynosić 15-20 centymetrów. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, natomiast im mniejszy pojemnik, tym częściej trzeba kontrolować wilgotność gleby.

Begonie zimowe

Begonie lubią słoneczne stanowiska i zawsze wilgotną glebę
Begonie lubią słoneczne stanowiska i zawsze wilgotną glebę123RF/PICSEL

To roślina, która dorasta do 40 centymetrów wysokości i ma krzaczasty oraz dość gęsty pokrój. Liście begonii zimowej mają kształt sercowaty i niesymetryczny. Kwiaty begonii występują w kolorze pomarańczowym, żółtym, różowym, a także czerwonym, a swoim wyglądem przypominają małe różyczki. Roślina nie jest trudna w uprawie, wystarczy zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Zadbaj o podłoże lekkie, przepuszczalne i odpowiednio wilgotne. Begonie nie lubią nadmiaru wody ani jej braku. Stanowisko natomiast powinno być osłonięte od wiatru i nasłonecznione.

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich Interia.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas