Co odstraszy komary?

W cieplejsze dni i wieczory komary potrafią być sporym utrapieniem dla domowników. Jak naturalnie ograniczyć ich aktywność?

Ugryzł cię komar? Przyłóż w to miejsce kostkę lodu
Ugryzł cię komar? Przyłóż w to miejsce kostkę lodu123RF/PICSEL

Na parapecie ustaw bazylię, miętę, pelargonie. Komary nie znoszą ich zapachu, więc niechętnie będą wlatywać do pokoju.

Na talerzu połóż pokrojoną cebulę, czosnek lub seler. Postaw na stoliku nocnym w sypialni na kilka godzin przed snem.

W pokoju zapal świeczkę o zapachu wanilii, cynamonu, eukaliptusa, lawendy. Olejek lawendowy możesz dodać do wody przy praniu firanek lub myciu podłogi.

Ugryzienia komarzyc w zasadzie nie są groźne – najczęściej pojawia się lekki, swędzący obrzęk, który może być mniejszy lub większy, w zależności od naszej wrażliwości. Do niedawna owady te były w Polsce sterylne, ale od kilku lat mogą przenosić pasożyty nicienie Dirofilaria repens, które rozwijają się potem w skórze. 

W obliczu pandemii koronawirusa pojawia się pytanie: czy komary mogą go przenosić? Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja: „Póki co nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus może być przenoszony przez komary”.
W Polsce występuje ok. 50 gatunków komarów. Najczęściej spotykane to komar widliszek, komar brzęczący i komar leśny - doskwierz. Krwią odżywiają się tylko samice, samcom wystarczają soki roślinne. Komarzyca jest na tyle agresywna, że może kłuć przez odzież, nawet grubszą (jeans). 

Komary zaczynają atakować przed zmierzchem, a ich aktywność utrzymuje się do godz. 21-22. Rano budzą się ok. godziny 5-6 i atakują przed południem. Ale kiedy jest wilgotno i pochmurnie, mogą być aktywne przez cały dzień. Owady te nie znoszą silnego słońca i suchego powietrza.
Lawenda wąskolistna 

To jedna z najbardziej skutecznych roślin odstraszających komary. Jej zapach wyczuwają już z daleka i szerokim łukiem omijają miejsce, w którym rośnie. Lawenda nie jest wymagająca i dobrze znosi suszę, dlatego z jej utrzymaniem poradzi sobie nawet amator. Roślina ta kwitnie przez całe lato, a więc będzie nas chronić przez ugryzieniami przez długi czas.
Plektrantus koleusowaty – komarzyca 

Ciekawa roślina ozdobna o długich, zwisających liściach. Często zdobi nasze balkony, a nie zdajemy sobie sprawy z jej cudownych właściwości. Jej charakterystyczny zapach przegania komary, gdzie pieprz rośnie. Musimy tylko pamiętać, że roślina ta lubi delikatnie zacienione miejsca i nie znosi przelewania. Najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach.
+6
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas