Co oznacza ręcznik na desce rozdzielczej samochodu?

W krajach, gdzie na ogół temperatura jest wyższa niż w Polsce, kierowcy aut rozkładają na deskach rozdzielczych ręczniki, których nie sposób nie zauważyć. Co ciekawe – takie zjawisko coraz częściej spotykane jest również w naszym kraju. Wyjaśniamy, czemu ma to służyć.

Jak zabezpieczyć deskę rozdzielczą przed promieniami słonecznymi?
Jak zabezpieczyć deskę rozdzielczą przed promieniami słonecznymi?123RF/PICSEL

Dlaczego kierowcy kładą ręczniki na desce rozdzielczej samochodu?

Przebywając na wakacjach np. na południu Włoch, często można dostrzec samochody, których lakier jest daleki od ideału. Odbarwiona, popękana i zmatowiona powłoka lakiernicza na pojazdach nie wynika z braku dbałości o samochód, ale w dużej mierze za taki stan rzeczy odpowiadają promienie słoneczne, które negatywnie wpływają na karoserię.

Przenikające przez szybę promienie słoneczne mogą również uszkadzać materiał, z którego wykonana jest deska rozdzielcza, która w zależności od jakości użytych materiałów, po jakimś czasie zaczyna pękać, twardnieć i zmienia kolor na mało estetyczny. W związku z tym jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka negatywnego działania promieni słonecznych jest nakrycie deski rozdzielczej ręcznikiem lub kocem.

Rzecz jasna, zamiast ręcznika lub koca rozkładanego na kokpicie, może nałożyć na przednią szybę kawałek kartonu i docisnąć go wycieraczkami, co spowoduje, że promienie nie tylko przedostaną się do środka pojazdu, ale i aż tak bardzo nie nagrzeją jego wnętrza.

Niezwykle popularne są również przeciwsłoneczne maty termiczne, które również montuje się na przedniej szybie, by odbijały promienie słoneczne. Coraz częściej można również spotkać odblaskowe osłony, kształtem przypominające parasol, które rozkłada się w środku pojazdu.

Promienie słoneczne mogą uszkodzić lakier samochodu
Promienie słoneczne mogą uszkodzić lakier samochodu123RF/PICSEL

Jak chronić auto przed działaniem promieni słonecznych?

Jeśli obawiamy się, że nasze auto zostanie uszkodzone przez działanie promieni słonecznych zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz, warto odpowiednio je zabezpieczyć. Gdy mowa o lakierze, to przed jego degradacją mogą nas uchronić różnego rodzaju specyfiki, jak twarde woski lub powłoki ochronne kwarcowe i ceramiczne, które aplikuje się na lakier.

Na rynku nie brakuje również specjalnych preparatów, które stosuje się do deski rozdzielczej i tapicerki samochodu. Nie tylko minimalizują wpływ promieni słonecznych, ale również odświeżają elementy w środku samochodu i zapobiegają ich "starzeniu się".

Matteo Brunetti: We Włoszech trudno wyszukać dobrą włoską restaurację, bo oceny turystów wprowadzają w błąd INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas