Co pić, żeby się naprawdę napić? Najlepsze napoje na letnie upały

Gorące temperatury oraz letni skwar sprzyjają temu, że często chce się nam pić. Zdarza się jednak tak, że mimo ciągłego sięgania po szklankę wypełnioną jakimś napojem, wciąż odczuwamy pragnienie. Wszystko przez to, że nie każdy płyn dobrze nadawania, a latem trzeba szczególnie dbać o odpowiednią ilość płynu. Po co więc sięgać, żeby pić tak, aby się napić?

W lecie trzeba zwracać szczególną uwagę na nawodnienie
W lecie trzeba zwracać szczególną uwagę na nawodnienie123RF/PICSEL

Według Światowej Organizacji Zdrowia dorosły człowiek powinien pić około dwóch litrów wody dziennie, ponieważ nasz organizm składa się z tego płynu w 70 procentach. Niestety mimo tego nie potrafimy jej magazynować, w związku z czym musimy cały czas się nawadniać. Podczas upałów nasze zapotrzebowanie na wodę może być większe, jednak wszystko zależy od kilku czynników.

Są to:

  • płeć,
  • wiek,
  • temperatura otoczenia,
  • wilgoć powietrza,
  • kondycja organizmu,
  • stan chorobowy.

Co pić żeby się nawodnić?

Warto mieć świadomość, że nie każdy napój w równym stopniu gasi pragnienie. Picie kolorowych słodzonych napojów gazowanych, mocnej kawy czy alkoholu może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, ponieważ przyśpieszają wydalanie wody z organizmu. Dodatkowo kawa i alkohol podnoszą ciśnienie, co w połączeniu z długą ekspozycją na słońce może mieć poważne konsekwencje, takie jak ból głowy, zawroty czy przegrzanie.

Co więc pić w trakcie letnich upałów, żeby czuć orzeźwienie i przy okazji prawidłowo nawadniać swój organizm?

Woda to podstawa

Naszym pierwszym wyborem w trakcie upałów powinna być oczywiście woda. Mężczyźni powinni spożywać jej około 2,5 litra, a kobiety - 2 litry. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz z wiekiem, a także u osób, które regularnie trenują, zwłaszcza intensywnie. Bardzo ważne jest, żeby pić dużo wody, kiedy w trakcie wakacji przebywamy na zewnątrz i gdy jesteśmy narażeni na długotrwałe promieniowanie słoneczne. Wybierając dla siebie wodę, warto postawić na tę źródlaną lub z dodatkiem minerałów.

Picie wody w lecie powinno być zawsze naszym pierwszym wyborem
Picie wody w lecie powinno być zawsze naszym pierwszym wyborem123RF/PICSEL

Smoothie zamiast warzyw i owoców

W upały nie chce nam się jeść, jednak trzeba dostarczyć odpowiednią ilość wartości odżywczych do naszego organizmu. Idealne są do tego owoce i warzywa. Jednak, zamiast jeść je normalnie, możemy zrobić z nich koktajl. Dzięki temu dostarczymy sobie odpowiednią ilość tych produktów, a przy okazji nawodnimy organizm. Do przyrządzenia warto wybierać te owoce i warzywa, które zawierają dużo wody, jak szpinak, ogórek czy arbuz.

Kompoty i herbatki ziołowe są idealne na lato

Chociaż ktoś mógłby pomyśleć, że gorące ziółka i kompot nie nadają się na letnie napoje, to nic tak dobrze nie gasi pragnienia w gorące dni, jak właśnie ciepłe napoje. Warto sięgnąć po napar z zielonej lub białej herbaty, gdyż stanowią dobre źródło przeciwutleniaczy oraz nawadniają ciało. Kompot - podobnie jak smoothie - będzie idealnym napojem, który nie tylko orzeźwi, lecz także zapewni organizmowi porcję owoców. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie dosładzać ziółek ani kompotu, żeby niepotrzebnie nie zwiększać dziennego spożycia cukru.

Zupy i buliony nawadniają jak nic innego

Kolejnym mocno kontrowersyjnym napojem, który w leci nadwodni i ugasi pragnienie, jest... zupa oraz bulion. Chociaż może wydawać się, że jedzenie czegoś gorącego w upalny dzień jest zwyczajnie bez sensu, to jest w tym więcej logiki, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego? Dostarczając ciepłych płynów w upalny dzień, sprawiamy, że temperatura wewnątrz naszego organizmu szybko wzrasta, w związku z czym musi on podjąć proces schładzania, który pozwoli wyrównać temperaturę ciała do warunków otoczenia. Przy okazji mamy też porcję pożywnego dnia, które nasyci nas na kilka godzin.

Produkty mleczne ratunkiem na upały

Kończąc temat gorących napojów i produktów, przenosimy się do lodówki, gdzie na upały polecają się mleczne produkt do picia, takie jak mleko, maślanka czy kefir. Są one idealnym zamiennikiem wody oraz mogą stanowić część zbilansowanego posiłku. Dodatkowo niedawno przeprowadzone badania wskazały, że niesłodzone produkty mleczne są w stanie lepiej nawodnić nasz organizm niż woda. Warto więc sięgnąć po szklankę mleka i sprawdzić tę tezę również na sobie.

Podczas upalnych dni czujesz duże pragnienie? Sięgnij do lodówki po szklankę mleka!
Podczas upalnych dni czujesz duże pragnienie? Sięgnij do lodówki po szklankę mleka!123RF/PICSEL

Izotoniki dla miłośników sportów letnich

W lecie można postawić także na izotoniki, które szczególnie polecane są podczas wysiłku fizycznego oraz osobom starszym, które mogą mieć problemy z wypiciem dużej ilości wody w ciągu dnia. Izotoniki nie tylko gaszą pragnienie, lecz także zawierają masę witamin i substancji odżywczych, które wspomagają pracę organizmu. Jeśli ktoś martwi się chemicznym składem tego typu napojów, to uspokajamy, że izotonik z powodzeniem można przygotować w domu. Do wody wystarczy dodać szczyptę soli, a dla przełamania smaku odrobinę soku z cytryny oraz miód.

Jak sprawdzić swoje nawodnienie?

Jak podczas letnich upałów sprawdzić, czy jest się odpowiednio nawodnionym? Sposób jest niezwykle prosty. Wystarczy ocenić barwę swojego moczu. Jeśli jest jasnożółty (słomkowy) to znak, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni.

Z kolei ciemnożółty moczy o intensywnym zapachu świadczy, że pijemy stanowczo za mało płynów. Powodem do niepokoju powinien być również całkowicie przeźroczysty mocz. Powinien być on dla nas sygnałem, że przedobrzyliśmy z nawodnieniem, a organizm nie jest w stanie przyjąć już więcej płynów.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas