Ile wody dziennie można wypijać? Odpowiedź może zaskoczyć

Picie wody to jeden z najzdrowszych nawyków, jakie możemy wypracować i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że odpowiednie nawodnienie korzystanie wpływa na nasze ciało, umysł i urodę. Czy zatem możliwe jest, żeby przedawkować ten dobroczynny napój? Prawda może cię mocno zaskoczyć!

Czy można pić zbyt dużo wody?
Czy można pić zbyt dużo wody?123RF/PICSEL

Przyjęło się, że dorosły zdrowy człowiek powinien wypijać dziennie od 1,5 do 2 litrów wody. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których dostarczymy naszemu organizmowi więcej płynów i nie ma w tym nic złego. Podczas upałów i wzmożonego wysiłku fizycznego wskazane jest, żeby zwiększyć podaż wody. Mimo wszystko okazuje się jednak, że - chociaż jest niezwykle zdrowa - nie możemy pić jej tyle, ile tylko mamy ochotę i jeśli przesadzimy... może dojść do sytuacji, gdy wypijemy jej za dużo.

Ile wody to za dużo?

Według specjalistów w ciągu godziny nie powinniśmy przyjmować więcej niż litr wody, a w ciągu doby jej ilość nie powinna przekraczać 6 litrów. Co się stanie, jeśli przekroczymy tę dawkę? Przede wszystkim zaburzy się poziom elektrolitów w naszym ciele, a dodatkowo wypłuczemy sód. Z kolei nerki, które filtrują w naszym organizmie wodę, nie będą nadążać z pracą i mogą zostać przeciążone.

W konsekwencji możemy nabawić się wodnego zatrucia, które fachowo nazywa się przewodnieniem hipertonicznym. Rozpoznać je można po bólach głowy, nudnościach, wyraźnym zmęczeniu oraz wymiotach.

Znaki, że pijesz za dużo wody

Warto dbać o właściwe nawodnienie
Warto dbać o właściwe nawodnienieFrank Hoermannn / SVEN SIMONAFP

Warto zastanowić się nad tym, czy nie pijesz za dużo wody. Te objawy powinny cię zaniepokoić:

  1. Często oddajesz mocz (więcej niż 7-8 razy dziennie) i jest on praktycznie przezroczysty.
  2. Przez to, że notorycznie chodzisz do toalety, możesz wypłukać z organizmu potas, którego niedobór powoduje skurcze łydek.
  3. Zbyt częste picie wody może także prowadzić do zburzenia równowagi soli w organizmie. Jej niski poziom powoduje uczucie zmęczenia, bóle głowy i nudności.
  4. Sód odpowiada za utrzymanie równowagi płynów w komórkach. Jego niski poziom spowodowany zbyt dużą ilością wody w organizmie, może sprawiać, że będzie się ona przemieszczać, skutkując opuchlizną kończyn.
  5. Odczuwasz nudności i wzdęcia, które spowodowane są tym, że pita woda wypełnia częściowo żołądek.

Warto mieć jednak świadomość, że do wypicia zbyt dużej ilości wody dochodzi stosunkowo rzadko. Warto skupić się więc na wypiciu zalecanych 2 litrów i pamiętać, że nawadniamy organizm również poprzez inne płyny (różnego rodzaju napoje czy płynne dania) oraz jedzenie.

„Ewa gotuje”: Biszkopt z masą malinowąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas