Co posadzić przy pomidorach? Ochronią przed szkodnikami, poprawią smak
Oprac.: Izabela Grelowska
Rozmieszczenie roślin na grządkach ma znaczenie dla ich wzrostu i może znacząco wpływać na sukces uprawy. Ogrodnicy z mniejszym doświadczeniem, często popełniają podstawowe błędy, sadząc obok siebie rośliny, które się "nie lubią" i negatywnie oddziałują na swój rozwój. Jakie towarzystwo będzie odpowiednie dla pomidorów?
Jeżeli marzymy o obfitych plonach, powinniśmy zapoznać się z preferencjami roślin, które rosną i które dopiero zamierzamy posadzić w naszym ogrodzie. Niektóre gatunki będą się zwalczać i konkurować ze sobą, inne harmonijnie współpracować.
Nie bez znaczenia jest również to, co uprawialiśmy na danej grządce w poprzednim roku. Zjawisko wzajemnego oddziaływania na siebie roślin nazywa się allelopatią.
Najgorsze towarzystwo dla pomidorów. Czego nie sadzić obok pomidorów?
Pomidory należą do rodziny psiankowatych - podobnie jak ziemniaki, papryka czy bakłażany. Sadzenie roślin z tej rodziny obok siebie jest najgorszym możliwym pomysłem. Będą one konkurować o te same składniki odżywcze z gleby, będą także podatne na te same choroby i szkodniki. Jeśli posadzimy te gatunki obok siebie ewentualna zaraza będzie się szerzyć znacznie szybciej i bez przeszkód.
Szczególnie należy uważać na sadzenie ziemniaków w pobliżu pomidorów. Zaraza ziemniaka, choroba grzybowa, która może całkowicie zniszczyć plon, rozprzestrzenia się z ogromną łatwością, a źródłem zakażenia pomidorów są bardzo często pobliskie uprawy ziemniaków. Jeżeli chcemy zasadzić pomidory w miejscu, w którym uprawiane były ziemniaki, powinniśmy odczekać co najmniej 4 lata. Warto też szczególnie pilnować, by między pomidorami nie wyrastały chwasty z rodziny psiankowatych np. lulek czarny czy psianka czarna.
Ziemniak to zdecydowanie najgorsze towarzystwo dla pomidorów. Ale niekorzystnie na uprawę wpłynie też sąsiedztwo orzecha włoskiego, moreli, a nawet ogórków. Te ostatnie wymagają znacznie obfitszego podlewania niż pomidory, którym szkodzi zbyt wilgotne środowisko.
Przyjaciele pomidorów. Zioła i kwiaty
Na grządkach tuż obok pomidorów doskonale sprawdzą się kwiaty. Niektóre z nich nie tylko produkują substancje odstraszające szkodniki, ale też przyciągają owady co sprzyja zapylaniu, a co za tym idzie zawiązywaniu się owoców. Doskonałym wyborem będą aksamitki, nasturcje i nagietki, które dodatkowo będą wspaniałą ozdobą grządki.
Dobrym wyborem jest też zasadzenie w pobliżu pomidorów ziół, które korzystnie wpływają na rozwój pomidorów, a dodatkowo będziemy mogli wykorzystać je na jednym talerzu. Zioła takie jak bazylia, oregano, tymianek czy szałwia nie tylko odstraszają szkodniki, ale poprawiają smak owoców pomidora. Rosnący w pobliżu ogórecznik wydłuży trwałość pomidorów i poprawi ich smak.
Jakie warzywa sadzić obok pomidorów?
Na uprawę pomidorów doskonale wpłyną też czosnek, cebula i rzodkiewka, które będą ją chronić przed szkodnikami i chorobami. Z tego względu warto je sadzić na obwódkach grządek.
Świetnym towarzyszem pomidorów jest pietruszka naciowa, która przyspiesza ich wzrost. W najbliższym otoczeniu pomidorów sprawdzi się też marchew, burak, szparagi sałata, seler i szpinak. Niektóre źródła zalecają też sadzenie w pobliżu pomidorów fasoli, która wzbogacają glebę w azot. Jednak już oddziaływanie z bobem nie będzie korzystne.
Wiosną, na miejscu przeznaczonym dla pomidorów, dobrze jest uprawiać jako przedplon: rzodkiewki, sałaty i szczypiorek.
Ta trójka trzyma sztamę
Jak widać pomidory mają sporo wrogów, ale jeszcze więcej przyjaciół. Jeśli wybór okazał się zbyt szeroki i nie wiesz, na jakie rośliny się zdecydować, możesz postawić na najczęściej stosowane rozwiązanie. To mocna trójka, która wzajemnie się wspiera i dobrze się sprawdzi nie tylko na grządce, ale i na talerzu: pomidor, czosnek i bazylia.
Czytaj też: Bruschetta z pomidorami i mozzarellą