Co sadzić obok ogórków? Najlepsze sąsiedztwo dla obfitych plonów
W uprawie ogórków ważne są nie tylko stanowisko, podlewanie i nawożenie, ale także wybór odpowiedniego towarzystwa dla rozwijających się roślin. Właściwe zaplanowanie przydomowego ogrodu warzywnego będzie skutkowało bujnym wzrostem i obfitymi plonami dorodnych ogórków w sezonie letnim. Niektóre rośliny wpływają nie tylko na podniesienie jakości gleby, ale także na zwiększenie ochrony przed szkodnikami. Dowiedz się, co sadzić obok ogórków, by zapewnić im najkorzystniejsze sąsiedztwo.
Spis treści:
Jakie warzywa sadzić obok siebie: Co należy wziąć pod uwagę?
Zaaranżowanie grządek nie powinno być dziełem przypadku i efektem ogrodniczej improwizacji. Trzeba wziąć pod uwagę zasady wzajemnego oddziaływania na siebie różnych gatunków roślin uprawnych oraz kwiatów ozdobnych. Ważne jest, by nie konkurowały ze sobą o składniki odżywcze znajdujące się w podłożu, a ich systemy korzeniowe nie zaburzały wzajemnie rozwoju.
Jednym z kluczowych czynników doboru roślin jest także allelopatia, czyli oddziaływanie chemiczne substancji wydzielanych przez różne gatunki roślin. Kierowane są one zazwyczaj do podłoża, co może mieć bezpośredni wpływ na pobudzanie lub hamowanie rozwoju wszystkich okazów, znajdujących się w bliskim otoczeniu. Chcąc uzyskać jak najlepsze plony z grządek z ogórkami, niezbędne jest sprawdzenie informacji na temat tego, co można sadzić obok siebie. Przedstawiamy krótki poradnik, dzięki któremu planowanie własnego warzywniaka pójdzie jak po maśle.
Zioła obok ogórków
Chcąc umieścić aromatyczne rośliny na grządce z ogórkami, należy zachować umiar. Część doświadczonych ogrodników zwraca uwagę na fakt, że mogą one wpływać na zmianę smaku ogórków. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie z nich z rezygnować! Wiele z nich może przysłużyć się naszym uprawom! Należą do nich:
- Bazylia - przeciwdziała pojawieniu się mączniaka, czyli choroby grzybowej, która spędza sen z powiek niejednemu miłośnikowi domowej uprawy ogórków.
- Wrotycz - w ziołolecznictwie docenia się przede wszystkim jego antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Ogrodnicy z pewnością docenią fakt, że tworzy naturalną barierę przed niszczycielską działalnością mszyc, chrząszczy i mrówek.
- Kolendra i oregano - często goszczą w naszych kuchniach, warto też posiać je obok ogórków, ponieważ ich obecność działa mobilizująco na wzrost warzyw.
Sadzenie ogórków z innymi warzywami
Nie samymi ogórkami ogrodnik żyje, więc przygotowując grządki pod rośliny uprawne, warto postawić na różnorodność. W końcu nic nie może równać się ze smakiem samodzielnie wyhodowanych warzyw. Nie możemy jednak kierować się wyłącznie własnymi preferencjami smakowymi, ponieważ nie każdy gatunek "dogada się" z ogórkami. Zatem w jakim otoczeniu będą rozwijać się najlepiej?
- Rośliny strączkowe - do najpopularniejszych należą groch, fasola, fasolka szparagowa. Stanowią doskonałe sąsiedztwo dla ogórków ze względu na zdolność pobierania azotu z powietrza i wzbogacania nim gleby. To składnik niezbędny dla wzrostu ogórków. Bez niego nie można byłoby liczyć na to, że obficie obrodzą.
- Warzywa korzeniowe - nie wahajmy się łączyć ogórków z pietruszką, marchwią, rzepą, skorzonerą (znaną również jako wężymord) oraz wczesnymi odmianami buraków. Mają one odmienne potrzeby pokarmowe, a do tego korzystnie wpływają na napowietrzenie gleby.
- Warzywa kapustne - na uwagę zasługują brokuł, kalafior i kapusta. W ich przypadku ogrodnicy podkreślają przede wszystkim wygodę. Rośliny te mają bowiem podobne do ogórków wymagania pielęgnacyjne, zwłaszcza w zakresie dostarczania wody i substancji odżywczych, więc ich wspólna uprawa jest po prostu praktyczna.
Kwiaty ozdobne na grządkach z ogórkami
Kwitnące rośliny wpływają nie tylko na upiększenie naszych ogrodów i działek, ale mogą mieć także bardzo dobry wpływ na uprawy ogórków. Zadbajmy o to, by na grządkach nie zabrakło nasturcji, nagietków i aksamitek. Odstraszają szkodniki, zwłaszcza nicienie. Jednocześnie zachęcają do wizyty owady, które żywią się mszycami.
Polecamy: