Co sadzić po ogórkach? Te warzywa obrodzą nawet na słabszej glebie

Obfite plonowanie warzyw zależy od wielu czynników. Staramy się wybierać najsmaczniejsze odmiany, wybrać odpowiednie stanowisko, użyźniamy ziemię i wkładamy sporo wysiłku w regularną pielęgnację. Organizując swój ogród warzywny, trzeba wziąć pod uwagę także zasady związane z płodozmianem. Tym razem wyjaśniamy, co sadzić po ogórkach, aby praca na grządce przyniosła najlepsze efekty w postaci udanych zbiorów.

Poznaj tajniki uprawy warzyw
Poznaj tajniki uprawy warzyw123RF/PICSEL

  • Uprawa ogórków nie pozostaje bez wpływu na stan gleby w ogrodzie.
  • Nie zaleca się umieszczania ogórków co rok w tym samym miejscu ze względu na ryzyko infekcji upraw i zmniejszenie plonowania.
  • Nie oznacza to jednak, że takie stanowisko jest bezużyteczne. Istnieją gatunki roślin, które bardzo dobrze sobie na nim poradzą.

Uprawa ogórków - pamiętaj, że są wymagające!

Zanim kupisz nasiona czy sadzonki, musisz wziąć pod uwagę, że miejsce, w którym wcześniej były uprawiane ogórki gruntowe, najprawdopodobniej nie jest już zbyt zasobne w substancje odżywcze. Ogórki wydające dorodne owoce są dość żarłoczne, więc mocno zubożają podłoże. Gatunki, które również potrzebują żyznej ziemi, mogą więc mieć problemy ze wzrostem i owocowaniem.

Uprawa ogórków nie kończy się na zebraniu owoców
Uprawa ogórków nie kończy się na zebraniu owoców123RF/PICSEL

Do uprawy ogórków w tym samym miejscu wrócić można dopiero po trzech lub czterech latach. Jeśli co roku będą sadzone w identycznej lokalizacji, okażą się słabe, będą częściej chorować, a zbiory będą mizerne. Czego jeszcze nie sadzić po ogórkach? Złym pomysłem jest uprawa warzyw dyniowatych, czyli należących do tej samej rodziny. Zaliczają się do nich popularne:

  • cukinie,
  • kabaczki,
  • dynie.

Ta zmiana wyjdzie warzywom na dobre

Dlaczego jeszcze należy stosować się do zasad płodozmianu? Dzięki nim efektywnie wykorzystasz powierzchnię uprawową na swojej działce czy w ogrodzie. To szczególnie istotne dla ogrodników, którzy nie dysponują dużą przestrzenią, więc zależy im na tym, by zmaksymalizować szanse powodzenia w uprawie warzyw. Właściwy wybór związany z tym, co sadzić po ogórkach pomoże w naturalny sposób ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób oraz szkodników.

Co sadzić w pierwszym roku po ogórkach?

Stanowisko, w którym rosły ogórki, wcale nie musi leżeć odłogiem w kolejnym roku. Wystarczy dokonać właściwego wyboru, by cieszyć się smacznymi warzywami. Grunt, by były to gatunki o niewielkich wymaganiach w kwestii zasobności gleby w substancje odżywcze. Na grządce po ogórkach w pierwszym roku uprawiać można:

  • jarmuż,
  • marchew,
  • pietruszkę,
  • rzodkiewkę,
  • buraki,
  • rzepę,
  • seler korzeniowy,
  • skorzonerę (wężymord).

Okazy te są w stanie pobierać życiodajne składniki z głębszych warstw gleby, do których ogórki o stosunkowo płytkim systemie korzeniowym nie miały szansy dotrzeć. To kolejny czynnik, który sprawia, że jesteśmy w stanie zebrać kilogramy dorodnych warzyw na tym specyficznym stanowisku.

Uprawa marchwi po ogórkach przyniesie bardzo dobre rezultaty
Uprawa marchwi po ogórkach przyniesie bardzo dobre rezultaty123RF/PICSEL

Co sadzić w drugim roku po ogórkach?

Gdy gleba już nieco odpocznie, zaleca się postawić na uprawę roślin strączkowych po ogórkach. Świetnie sprawdzą się fasola i groch. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na samodzielną uprawę bobu.

Gatunki te mają bowiem ogromną zaletę, polegającą na zdolności do poprawiania struktury podłoża oraz wzbogacania go w azot. Zwiększają one biologiczną aktywność ziemi i spulchniają ją. Co ważne, ich głęboki system korzeniowy pobiera z głębszych warstw podłoża potas, fosfor oraz wapń. Jednocześnie są one transportowane bliżej powierzchni, dzięki czemu mogą z nich korzystać inne rośliny. Sprytne zarządzanie płodozmianem przynosi naprawdę duże korzyści w ogrodzie.

Uprawa roślin strączkowych w naturalny sposób poprawi jakość gleby
Uprawa roślin strączkowych w naturalny sposób poprawi jakość gleby123RF/PICSEL

Czy po ogórkach można sadzić pomidory i paprykę?

To jedne z najpopularniejszych roślin jadalnych, więc nic dziwnego, że pytanie zajmuje głowy wielu ogrodników. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie - pomidory i papryka należą do innej rodziny, więc nie powinny być narażone na patogeny, które najczęściej atakują ogórki.

Należy jednak wziąć pod uwagę wymagania pomidorów i papryk. To rośliny, które do imponującego owocowania potrzebują dużo energii i składników pokarmowych. Gleba, na której rosły ogórki, nie zapewni więc wystarczających warunków do tego, by zebrać kilogramy dorodnych owoców.

Jak zrobić warzywnik na balkonie? newsrm.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas