Reklama

Co to jest monopod?

Monopod to jedno z akcesoriów, które przydaje się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym miłośnikom fotografii. Jest rodzajem statywu, który pozwala na zniwelowanie drgań ręki podczas robienia zdjęć. Tego typu ułatwienie przydaje się w wielu sytuacjach. Fotografowanie, nawet w wydaniu amatorskim, może być prawdziwą pasją. Aby zająć się tą dziedziną, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Poza aparatem fotograficznym i odpowiednimi obiektywami warto zwrócić uwagę na dostępne statywy. Najprostszym z nich jest monopod, który sprawdzi się m.in. w fotografii sportowej i podróżniczej.

Czym jest monopod?

Monopod stanowi uproszczony model statywu – jest wyposażony tylko w jedną nogę. Mimo że w porównaniu do klasycznych gadżetów z trzema nogami zapewnia mniejszą stabilizację aparatu, wciąż przydaje się w wielu sytuacjach. Podstawową zaletą monopodu są jego niewielkie wymiary i mała waga. To kompaktowy i mobilny sprzęt, dlatego bez trudu można go przenosić. Pomaga podtrzymywać stosunkowo ciężkie teleobiektywy, a także pozwala na wydłużenie czasu naświetlania. O innych korzyściach płynących ze stosowania monopodu możesz przeczytać na stronie PAYBACK: https://www.payback.pl/ekstra/elektronika/monopod-do-aparatu-kamery-i-telefonu-zalety-statywu-z-jedna-noga.

Reklama

Z czego składa się monopod?

Monopod zazwyczaj składa się z teleskopowej tyczki, poręcznego uchwytu o właściwościach antypoślizgowych, paska umożliwiającego przymocowanie statywu do nadgarstka, specjalnej głowicy oraz mocowania do aparatu lub kamery. Czasami tego typu statyw ma także uchwyt do umieszczenia w nim telefonu. Warto bowiem pamiętać, że popularny kijek do robienia selfie (tzw. selfie stick) to również rodzaj monopodu.

Komu przyda się monopod?

Monopod stanowi dobre uzupełnienie wyposażenia każdego fotografa, bez względu na jego doświadczenie. Tego typu statyw jest lekki i wygodny w obsłudze, dlatego doskonale sprawdza się m.in. podczas robienia zdjęć w terenie. Nie zajmuje wiele miejsca, dlatego łatwo schować go do plecaka i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Z tego względu stosowany jest przez miłośników fotografii przyrodniczej, podróżniczej i krajobrazowej.

Monopod przyda się również osobom, które zajmują się fotografią sportową. Dzięki niemu łatwiej jest znaleźć odpowiednie ujęcie i uzyskać wyraźny obraz. Warto też pamiętać, że podczas wydarzeń sportowych sytuacja dynamicznie się zmienia. Statyw z jedną nogą pozwala wówczas na łatwą i szybką zmianę położenia aparatu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama