Co zrobić z żonkilami po przekwitnięciu?

Żonkil jest popularną rośliną cebulową, która kwitnie do połowy maja, ale zdarzają się też okazy czerwcowe. Tracą wtedy swoje walory estetyczne, a wiele osób decyduje się na wyrzucenie rośliny do kosza. Jednak czy warto? Co zrobić z żonkilami po przekwitnięciu? Poniżej wyjaśniamy.

Żonkile to rośliny wieloletnie i wyrastające z cebulek
Żonkile to rośliny wieloletnie i wyrastające z cebulek123RF/PICSEL

Co to jest żonkil?

Żonkil to roślina cebulowa i wieloletnia, która osiąga wysokość około 40 centymetrów i jest koloru żółtego lub białego. Kwiaty mają ostro zakończone płatki i charakterystyczny przykoronek. Kształtem przypomina rurkę, a jej funkcją jest zwabianie owadów. Żonkil w naturze występuje na terenach Portugalii oraz Hiszpanii. Roślina ta od lat stanowi symbol nadziei i nowego życia.

Jak pielęgnować żonkila po przekwitnięciu?

Żonkile należy wykopać z ziemi dopiero po pewnym czasie od przekwitnięcia
Żonkile należy wykopać z ziemi dopiero po pewnym czasie od przekwitnięcia123RF/PICSEL

Żonkil przekwita w okresie od połowy maja do początku czerwca. Po tym czasie nie trzeba wyrzucać cebulek, z których wyrastały rośliny, ale można dać im drugą szansę. Cebulki żonkili powinny być w glebie do końca czerwca. Potrzebują one odżywienia, więc nie wolno usuwać pozostałych liści. Zostaw je w ziemi do momentu ich całkowitego zwiędnięcia.

Należy jedynie usunąć kwiatostany i łodygę, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion. W innym przypadku cebula za rok nie zakwitnie lub efekty będą mierne. Podlewaj roślinę oszczędnie, ale dość regularnie. Końcem miesiąca cebulki żonkili wyjmij z ziemi i połóż w suchym miejscu do obeschnięcia (na około trzy tygodnie).

Jak przechowywać cebulki żonkili?

Cebule żonkili powinny być przechowywane w ciemnym i suchym miejscu
Cebule żonkili powinny być przechowywane w ciemnym i suchym miejscu123RF/PICSEL

Wyjętą z gleby lub doniczki cebulę przechowuj w ciemnym i suchym miejscu aż do jesieni. To czas, w którym ponownie będziesz mógł ją posadzić w ogrodzie. Zaleca się trzymanie cebulek żonkili w papierowych torbach i posypanie cienką warstwą piasku oraz trocinami. Dodatkowo zapraw wykopane cebulki środkiem przeciwgrzybiczym. To wzmocni kondycję rośliny na następny sezon wegetacyjny.

Czy co roku należy wykopywać cebule żonkila?

Są to rośliny mrozoodporne, więc nie trzeba powtarzać tego zabiegu co roku. Cebulki żonkili wystarczy wykopać z gleby raz na trzy lub cztery lata. To zapewni im lepszy wzrost i bujne kwitnienie. Znakiem ostrzegawczym, że zabieg ten należy wykonać wcześniej, jest sytuacja, gdy rośliny tracą swój piękny wygląd i zaczynają więdnąć i usychać.

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich Interia.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas