Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie?

Wielu z nas po kąpieli lub wzięciu prysznica marzy o otuleniu się w pachnący i puszysty ręcznik. Wydawać by się mogło, że tylko nowe tkaniny mają tak przyjemne właściwości. Prawdą jest, że z czasem ich kolor płowieje, włosie stają się szorstkie i drapie skórę. Takie ręczniki są również niepraktyczne, ponieważ chłoną mniej wody, a dodatkowo szybciej przesiąkają nieprzyjemnymi zapachami. Wystarczy jednak wykorzystać kilka sposobów, by zachować na dłużej ich puszystość. Jak prać ręczniki, by dobrze chłonęły wodę i na dłużej pozostały miękkie i pachnące?

Puszyste ręczniki
Puszyste ręczniki ©123RF/PICSEL

Odpowiednie pranie

Pranie ubrań
©123RF/PICSEL

Aby ręczniki spełniały swoją funkcję, należy je często prać. Zimą raz w tygodniu, latem nawet częściej. Woda z detergentem, w połączeniu z wysoką temperaturą, mogą być dla nich niekorzystne. Jak je prać? Przede wszystkim zacznijmy od sortowania, by w bębnie znalazły się wyłącznie ręczniki bez innych elementów odzieży. Nie należy przesadzać z ilością proszku czy żelu, wystarczy jedynie odrobina, gdyż nadmiar chemii osiada na włóknach zapobiegając chłonięciu wody. Mokry ręcznik po praniu musi być dobrze wysuszony na sznurku i mieć dużo miejsca, by nie zbierał nadmiaru wilgoci z innych tkanin.

W czym prać?

Ocet i soda
©123RF/PICSEL

Trudno zrezygnować z proszku czy płynów do płukania prania, gdyż (odpowiednio stosowane) nie tylko łatwiej usuwają plamy, ale też chronią kolory ubrania. Aby jednak zachować puszystość ręczników lub ją przywrócić, lepiej odstawić detergent i zastąpić go octem spirytusowym. Wystarczy pół szklanki specyfiku na każdy ręcznik znajdujący się w bębnie. Aby po wyciągnięciu z pralki ładnie pachniały, wystarczy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Namocz wcześniej ręczniki

Moczenie w sodzie
©123RF/PICSEL

Jeśli komuś przeszkadza zapach octu, może wykorzystać sodę oczyszczoną. Nie tylko ma takie same właściwości, ale szybko pochłania zapachy, a dodatkowo wybiela białe ręczniki oraz zachowuje kolor innych tkanin. Wystarczy przed praniem w pralce namoczyć je w roztworze sody i ciepłej wody, a przed włożeniem do pralki nasypać jej odrobinę do szuflady na detergent (można dodać odrobinę olejku eterycznego).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas