Trądzik i przebarwienia? Zastosuj tanią i skuteczną maść bez recepty
Problemy z cerą bywają długotrwałe i uporczywe, a skóra latem jest szczególnie wrażliwa. Dlatego w przypadku nawracającego trądziku czy przebarwień często sięgamy po drogie kremy, żele i maski. Warto spróbować tańszych specyfików, które dostaniemy w aptece bez recepty. Jednym z nich jest kwas azelainowy – bezpieczna substancja aktywna, która wykazuje zbawienny wpływ na skórę. Co równie istotne, cena maści z jego zawartością zaczyna się już od 20 zł za tubkę, a jest przy tym bardzo wydajny. Sprawdź, kiedy i jak ją stosować.

Spis treści:
Czym jest kwas azelainowy i jak działa?
Kwas azelainowy to naturalnie występujący związek chemiczny, który zaliczany jest do nasyconych kwasów dikarboksylowych. Można go znaleźć w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, złuszczające, przeciwutleniające oraz rozjaśniające. Z tego względu jest to częsta substancja aktywna w wielu kosmetykach i maściach do pielęgnacji skóry.
Kto powinien używać maści z kwasem azelainowym?
Kwas azelainowy to jedna z najskuteczniejszych substancji w profilaktyce i zwalczaniu trądziku. Hamuje namnażanie się bakterii na skórze, ogranicza ich rozprzestrzenianie się i łagodzi stany zapalne wywołane ich działalnością. Odblokowuje też gruczoły łojowe, zwalcza zaskórniki i reguluje ilość wydzielanego sebum. Dzięki temu łagodzi objawy trądziku różowatego, pospolitego czy młodzieńczego.
Maści i kosmetyki z kwasem azelainowym są też polecane w profilaktyce starzenia się skóry. Silne właściwości antyoksydacyjne, a także złuszczające przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek, ujędrniają skórę i stymulują produkcję naskórka.
Kwas azelainowy wykazuje też właściwości rozjaśniające i jest pomocny w zwalczaniu przebarwień, które powstały na skutek stanów zapalnych, zmian hormonalnych czy przyjmowania niektórych leków. Kosmetyki z kwasem azelainowym mogą też stosować osoby z atopowym zapaleniem skóry, skórą naczynkową, wrażliwą i tłustą.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk z kwasem azelainowym?
W aptekach dostępne są różnorodne maści, toniki, żele i kremy z kwasem azelainowym. Kupując je, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stężenie substancji czynnej, choć preparaty bez recepty nie przekraczają zazwyczaj stężenia 20 proc. Pozostałe można stosować po konsultacji z lekarzem, najczęściej są używane do profesjonalnych zabiegów leczniczych i estetycznych (np. peelingu złuszczającego). W przypadku schorzeń skóry preparaty o wysokim stężeniu kwasu azelainowego łączy się często z antybiotykoterapią lub terapią hormonalną.
Przeciwwskazania do używania kwasu azelainowego
Kwas azelainowy uznaje się za bezpieczną substancję czynną, zwłaszcza w niższych stężeniach. Tego typu preparaty najlepiej stosować 2 razy dziennie na oczyszczoną skórę przez kilka-kilkanaście tygodni. Terapia powinna trwać do pół roku i można ją ponowić po 2-3 miesiącach. Warto wiedzieć, że nie zaleca się stosowania kwasu azelainowego razem z pochodnymi witaminy A, czyli retinolem.
Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania kwasu azelainowego to uszkodzenia i ostre stany zapalne skóry, zabieg chirurgiczny lub krioterapia przeprowadzana w miejscu aplikacji kremu czy maści, a także nadwrażliwość na składnik aktywny.