Cudownie kwitnący krzew ozdobi twój ogród. Połącz kilka kolorowych odmian
Azalia japońska, zwana również różanecznikiem japońskim, to krzew ozdobny charakteryzujący się pięknymi kwiatami. Posadzony w ogrodzie nadaje mu wyjątkowego charakteru. Jakie są najpiękniejsze odmiany azalii japońskiej, czy roślina jest wieloletnia i o czym pamiętać decydując się na jej uprawę? Podpowiadamy.
Spis treści:
Najpiękniejsze azalie japońskie. Jaką odmianę wybrać do ogrodu?
Istnieje wiele odmian azalii japońskiej. Często są one dobierane pod kątem innych krzewów ozdobnych. Umiejętnie połączenie danych roślin pozwoli cieszyć się pięknym i oryginalnym ogrodem. Poleca się również sadzenie kilku rodzajów różanecznika obok siebie, a także w towarzystwie magnolii, hortensji czy wrzosów. Jakie są najpiękniejsze odmiany azalii japońskiej? Możemy wyróżnić między innymi:
- Kermesina – ma cudowne purpurowe kwiaty, odmiana osiąga nawet 80 cm wysokości, ma zwarty półkolisty pokrój;
- Kermesina Alba – charakteryzuje się pięknym białym kolorem, z biegiem lat może osiągnąć wysokość 30–40 cm;
- Rubinstern – odmiana azalii mająca czerwone kwiaty, dorasta nawet do 60 cm wysokości, ma płaski pokrój;
- Ledicanense – odmiana azalii mająca fioletowe kwiaty, cechuje ją wyprostowany pokrój, dorasta do około 60 cm;
- Melina – ma purpuroworóżowe kwiaty, osiąga wysokość 50 cm, ma zwarty półkolisty pokrój.
Kiedy kwitnie azalia japońska? Jest to w głównej mierze uzależnione od konkretnej odmiany i pogody. Z reguły ten krzew ozdobny kwitnie w kwietniu, maju i czerwcu. Czas, w którym roślina wypuszcza kwiaty, to zazwyczaj 2–3 tygodnie. Azalia japońska to roślina wieloletnia.
Azalia japońska – kiedy sadzić i jakie stanowisko wybrać?
Wiele ogrodników decyduje się na posadzenie azalii japońskiej w kwietniu. Jednak istnieje możliwość sadzenia tego krzewu ozdobnego przez cały sezon wegetacyjny z uwagi na to, że sadzonki powstają w pojemnikach. Rośliny powinno się umieszczać na takiej samej głębokości, w jakiej rozwijały się przed posadzeniem do gruntu.
Stanowisko dla azalii japońskiej powinno być usytuowane w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Najlepiej wybrać obszar znajdujący się w półcieniu.
Jakie podłoże wybrać do azalii japońskiej? Do uprawy roślin nada się ziemia dobrze przepuszczalna mająca kwaśny odczyn (ok. 4,0–5,5 pH). Nie powinno się sadzić azalii w glebie wapiennej, przesuszonej i zbyt wilgotnej. Po umieszczeniu młodej rośliny w gruncie trzeba ją obficie podlać.
Azalia japońska – podlewanie, przycinanie, nawożenie
W uprawie azalii japońskiej niezmierne ważne jest odpowiednie podlewanie rośliny. Nie można dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ grozi to tym, że roślina nie będzie kwitła. Krzew potrzebuje umiarkowanej ilości wody, najlepiej pozbawionej związków wapnia.
Jeżeli chodzi o pielęgnację azalii japońskiej, przycinanie gałązek nie jest konieczne. Warto jednak pozbywać się obumarłych i wysuszonych pędów raz na jakiś czas. Można również pozbywać się przekwitłych kwiatostanów – taki zabieg pobudzi azalię do rozwoju. Ponadto przycinanie starszej rośliny może spowodować szybszy wzrost młodych pędów.
Do nawożenia azalii japońskiej dobrze jest używać preparatów wolno działających do roślin kwasolubnych. Najlepiej robić to dwa razy na sezon.
Przeczytaj też: