Czerwce w ogrodzie: Jak zwalczać?

Czerwce, do których należy zaliczyć tarczniki, wełnowce czy miseczniki, to niewielkie szkodniki, które mogą siać spustoszenie w ogrodzie. Żywią się sokami roślin i osłabiają je, często doprowadzając do ich obumierania. Niektóre z nich produkują też spadź, która stanowi pożywkę dla grzybów. Czerwce w ogrodzie atakują zazwyczaj iglaki, cisy, drzewa owocowe, ale też rośliny doniczkowe. Trudno je wykryć i zwalczyć, dlatego należy postępować szybko, by uratować rośliny. Jak zwalczyć czerwce w ogrodzie? Jak im zapobiegać?

Czerwce żywią się sokiem roślin i je osłabiają
Czerwce żywią się sokiem roślin i je osłabiają123RF/PICSEL

Co to są czerwce?

Czerwce to szkodniki roślin z rzędu pluskwiaków, który obejmuje kilka tysięcy gatunków. Wśród nich można wymienić tarczniki, miseczniki, skorupniki, wełnowce, gwiazdosze i wiele innych. Czerwce osiągają od 1 do 5 mm długości, mają jedną parę skrzydeł i uwsteczniony narząd gębowy. Samice i larwy mają zredukowane oczy, czułki i nogi i są okryte woskową tarczką, która stanowi kamuflaż i ochronę przed niekorzystnymi czynnikami, w tym drapieżnikami. Z owadów tych wyrabiano kiedyś czerwony barwnik, stąd też ich nazwa. Obecnie czerwce uznawane są za groźne szkodniki roślin, które atakują zwłaszcza iglaki, jałowce, cisy, drzewa owocowe i rośliny doniczkowe.

Czerwce: Objawy żerowania szkodników

Tarczniki posiadają tarczę w kolorze brązowym, białym lub czerwonym
Tarczniki posiadają tarczę w kolorze brązowym, białym lub czerwonym123RF/PICSEL

Ze względu na małe rozmiary czerwce żerujące na roślinach są bardzo trudne do wykrycia. Owady te dobrze się kamuflują i wyglądają jak części roślin, np. zarodniki paproci. Dlatego czerwce mogą bezkarnie atakować roślinę, aż ta całkowicie osłabnie. Szkodniki te można rozpoznać po tarczce, która ich osłania. Miseczniki (np. misecznik jabłoniowy) charakteryzują się wypukłym ciałem, a ich miseczka jest częścią ciała. Tarczniki (np. skorupnik jabłoniowy) mają tarczę o białym, czerwonawym lub brązowym kolorze, która nie jest integralną częścią ciała owada. Wełnowce mają zaś ciało bez woskowego korpusu, okryte nalotem przypominającym strzępki wełny.

W związku z tym, że trudno zauważyć czerwce na roślinach, warto zwrócić uwagę na inne objawy. Jeśli rośliny zaczynają marnieć i zahamowany zostaje ich wzrost, a nie można określić konkretnej przyczyny, mogą to być właśnie czerwce. Te szkodniki żywią się sokami roślin i wprowadzają w nie swoje kłujki. Żerują na liściach, łodygach i owocach oraz osłabiają zaatakowany okaz, doprowadzając do jego zniekształcenia i obumierania. Czerwce na iglakach produkują zaś spadź, która jest doskonałą pożywką dla grzybów. Natomiast tarczniki zasiedlające jabłoń, gruszę, śliwę, wiśnię, agrest i porzeczki powodują ograniczenie zawiązywania pąków kwiatowych przez roślinę oraz zwiększają ich wrażliwość na infekcje i mróz.

Łatwy i pachnący sposób na mszyceInteria.tv

Kiedy czerwce atakują rośliny?

Inwazja czerwców w domu i pod szkłem może nastąpić o każdej porze roku. Natomiast w gruncie następuje to późną wiosną lub wczesnym latem. Na ten okres przypada zazwyczaj termin składania jaj przez samice czerwców. Natomiast wylęg larw następuje najczęściej latem - to jest w czerwcu i lipcu.

Czerwce w ogrodzie: Jak zwalczać te szkodniki?

Zwalczanie czerwców w ogrodzie jest dość trudne, gdyż chemiczne środki na owady słabo przenikają przez tarczki tych szkodników. Mocniejsze preparaty mogą zaś uszkodzić samą roślinę. Dlatego najlepiej usuwać czerwce z roślin mechanicznie. Należy zdejmować je z liści, np. za pomocą wykałaczki. Zabieg powinien być powtarzany regularnie, co około dwa tygodnie. Czerwce w ogrodzie można też zwalczać gotowymi, chemicznymi preparatami w formie oprysków, jednak należy upewnić się, z jakim gatunkiem rośliny ma się do czynienia, aby go nie uszkodzić. Zabieg przeprowadza się w dwóch terminach: pierwszy to okres wylęgu larw (czerwiec i lipiec), które są wrażliwe na działanie różnego rodzaju chemicznych substancji, drugi termin to późna zima lub wczesna wiosna, kiedy niszczy się larwy zimujące. Stosuje się wówczas insektycydy takie jak dimoetat czy butoxycarboxim.

Czerwce w ogrodzie: Jak zwalczać za pomocą domowych sposobów?

Przemywaj rośliny wodą z mydłem, aby pozbyć się czerwców
Przemywaj rośliny wodą z mydłem, aby pozbyć się czerwców123RF/PICSEL

Jeśli zauważyliśmy czerwce w ogrodzie, można się ich pozbyć także za pomocą domowych sposobów. Liście roślin zaatakowanych przez te szkodniki można przemywać szmatką namoczoną w wodzie z mydłem. Można tak postępować w przypadku storczyków, dracen, cytryn, figowców i aspidistr. Przy tej metodzie należy jednak uważać, by podczas usuwania tarczki owada nie przenieść jajeczek na inne części rośliny. Czerwce można też usuwać za pomocą wacików nasączonych alkoholem metylowym. Dzięki temu woskowe tarczki czerwców zostaną rozpuszczone, a jaja zniszczone.

Czerwce zimujące na cisach, winorośli oraz innych krzewach i drzewach można także wytępić przy użyciu oprysku z oleju smołowego. Taki preparat zalepia otwory oddechowe larw i doprowadza do ich obumierania. Należy jednak pamiętać, że tę metodę należy stosować w zimie.

Ekologiczny oprysk na czerwce

Zrób ekologiczny oprysk z cebuli
Zrób ekologiczny oprysk z cebuli123RF/PICSEL

Na czerwce w ogrodzie dobrze też podziała ekologiczny oprysk w postaci roztworu z czosnku, pokrzywy lub cebuli. Stosuje się go przed inwazją lub też w początkowej fazie żerowania czerwców na roślinach. Można też przygotować oprysk na bazie oleju - 1 litr wody należy zmieszać z 10 ml oleju i dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Tarczniki czy wełnowce będą wtedy odcięte od powietrza i zaczną ginąć.

Jak zapobiegać inwazji czerwców?

Najlepszym sposobem na czerwce jest zapobieganie ich pojawianiu się na roślinach. Warto więc sprawdzić okaz przed zakupem, aby nie przynieść tych owadów ze sobą. Warto też zwabiać do ogródka naturalnych wrogów czerwców, np. biedronki i złotooki. Te owady zjadają czerwce i zapobiegają pojawianiu się kolejnych pokoleń tych szkodników. Aby przyciągnąć sprzymierzeńców w walce z czerwcami, należy sadzić w ogrodzie rośliny kwitnące. Profilaktycznie można też stosować samodzielne przygotowane preparaty z cebuli, czosnku lub pokrzywy.

Skoczogonki to małe drobne owady, które mogą być białe, czerwone, zielone lub pomarańczowe. Masowo pojawiają się w doniczkach, szybko poruszając się po podłożu. Nie są one zagrożeniem dla roślin, ale mogą u niektórych wywołać obrzydzenie. Można pozbyć się ich w prosty sposób: wystarczy doniczkę zanurzyć w wodzie na kilka godzin, po czym ją wylać.
Ziemiórki to małe muszki, które często mylone są z owocówkami. Najczęściej fruwają w pobliżu roślin i żywią się materią organiczną znajdującą się w podłożu. Wbrew pozorom dorosłe owady nie są szkodnikami, jednak ich larwy mogą wywołać ogromne spustoszenie. Jak je rozpoznać? To małe przezroczyste robaczki, które żywią się np. korzeniami często je uszkadzając i infekując chorobami grzybiczymi. Jak się ich pozbyć? Można w ich pobliżu umieścić żółte karteczki z lepiącą substancją, do których przyczepią się dorosłe owady (nie będą mogły złożyć jaj) albo całkowicie usunąć podłoże, dokładnie umyć korzenie i umieścić całą roślinę w nowej doniczce z ziemią.
Miseczniki, podobnie jak tarczniki, są okrągłymi owadami i mają zbliżoną do nich wielkość. Jednak różni je kolor pancerzyka, który jest bardzo twardy i przyjmuje brązową barwę, a także trudniej je usunąć z rośliny. Aby się ich pozbyć, trzeba je usuwać ręcznie, np. za pomocą drewnianej szpatułki lub szczoteczki, a miejsce ich występowania posmarować denaturatem lub wodą z mydłem (najlepiej szarym).
Tarczniki to małe owady, które charakteryzują się okrągłym kształtem o średnicy nie większej niż dwa milimetry. Bytują najczęściej na spodniej części liści sukulentów, ale mogą również pojawiać się np. na kaktusach prowadząc do ich szybkiego zamierania. Na szczęście nie przenoszą się na inne rośliny i żerują przeważnie w jednym miejscu, chyba że zabraknie dla nich pokarmu. Tarczniki należy usuwać ręcznie np. za pomocą szczoteczki do zębów, a miejsce ich najczęstszego występowania smarować mieszaniną wody i denaturatu z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń.
+3
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas