Czosnek do storczyków. Domowy sposób, by roślina pięknie zakwitła

Aktualizacja

Storczyki to niekwestionowani liderzy wśród roślin doniczkowych. Nie dość, że fenomenalnie się prezentują, kiedy ich łodygi obsypane są kaskadami oryginalnych kwiatów, to nie sprawiają większych problemów w uprawie. Niestety, czasami ich kondycja i wygląd pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego nie warto storczyków spisywać na straty i dać im przynajmniej jeszcze jedną szansę. Ratunkiem dla naszych przepięknych roślin może być... czosnek! Jak użyć go w pielęgnacji storczyków? Przekonajmy się!

Storczyki są najpiękniejsze, kiedy kwitną. Gdy masowo zrzucają płatki, trzeba im pomóc
Storczyki są najpiękniejsze, kiedy kwitną. Gdy masowo zrzucają płatki, trzeba im pomóc123RF/PICSEL

Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Storczyk, który pozbawiony jest kwiatów, nie wygląda oszałamiająco. Oczywiście, jego kwitnienie nie jest wieczne i po kilku miesiącach zrzuca oryginalne płatki oraz przechodzi w stan spoczynku. Jak długo on trwa? Wszystko zależy od gatunku storczyka, ale nie krócej niż kilka tygodni, choć często przeciąga się do kilku miesięcy. Niestety, czasem zdarza się tak, że roślina przez kilka lat pozbawiona jest kwiatów. Dlaczego storczyk nie kwitnie? Może to zależeć od wielu czynników: nieprawidłowej ekspozycji (miejsce powinno być jasne, ale nie silnie nasłonecznione), zbyt niskiego poziomu wilgotności albo ataku chorób grzybiczych. Jeśli nie spełnimy tych minimalnych warunków, możemy być pewni, że choć storczyk będzie posiadał piękne, zielone liście, to nowych pąków kwiatowych nigdy nie zawiąże.

Storczyki na każdy parapetInteria.tv

Czosnek do storczyków

Storczyk, jako roślina intensywnie kwitnąca, potrzebuje wielu składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Oczywiście, można sięgnąć po preparaty dostępne w sklepach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć do tego celu czosnku! Intensywnie pachnących ząbków nie trzeba nikomu przedstawiać, bo ich ranga jest bardzo cenna i ochoczo wykorzystywana w fitoterapii. Wszystko przez związek siarki - allicynę - która ma działania antybakteryjne, więc można to warzywo śmiało zaliczyć do grona tzw. naturalnych antybiotyków. Czosnek to także źródło wielu cennych składników mineralnych: trzeba pamiętać o obecności potasu, magnezu, miedzi, żelaza, chromu, selenu, kobaltu oraz wapnia. Jeśli nasz storczyk nie kwitnie, to domowy wywar z czosnku może okazać się bardzo pomocny. Jak go przygotować?

Jak przygotować wywar z czosnku?

Czosnek, jako naturalny antybiotyk, może być stosowany również dla roślin
Czosnek, jako naturalny antybiotyk, może być stosowany również dla roślin123RF/PICSEL

Przygotowanie wywaru z czosnku do storczyków jest banalne i poradzi sobie z nim każdy. Wystarczy przegotować i ostudzić litr wody, przecisnąć przez praskę trzy ząbki czosnku, składniki pomieszać i przelać do naczynia, zakręcić i pozostawić na minimum dobę. Taka mikstura jest już gotowa i można ją bez problemu użyć do naszych storczyków. Jeśli ktoś nie jest przekonany do działania tej mieszanki, to trzeba wspomnieć, że jest ona całkowicie bezpieczna, a zapach jej jest praktycznie niewyczuwalny.

Jak stosować wywar z czosnku dla storczyków?

Tak przygotowany wywar do storczyków może być z powodzeniem stosowany do podlewania roślin. Niestety, nie jest on trwały, ponieważ najlepiej użyć go do dwóch dni od przygotowania. Podlewanie storczyków nie jest takie oczywiste i wlewanie wody do korzeni może zakończyć się rozwojem chorób grzybiczych. Dlatego poleca się moczenie całej doniczki ze storczykiem w misce z czosnkową miksturą przez 30 minut. Oczywiście, doniczka musi mieć otwory odpływowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć.

Jak działa wywar z czosnku do storczyków?

Storczyki najlepiej moczyć w wodzie z czosnkiem tak, aby korzenie były nawilżone
Storczyki najlepiej moczyć w wodzie z czosnkiem tak, aby korzenie były nawilżone

Wywar z czosnku do storczyków to doskonała odżywka dla tych roślin, które nie chcą kwitnąć. Dzięki zawartym w miksturze minerałom, pobudzi je do wzrostu, a także do tworzenia nowych łodyg, na których z czasem pojawią się nowe pąki kwiatowe. Jednak nie trzeba się ograniczać i wywar można z powodzeniem stosować do storczyków już kwitnących. Nie tylko wzmocni roślinę, przedłuży kwitnienie, ale także ochroni przed chorobami grzybiczymi, które często atakują te oryginalny rośliny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas